suicidus

Haiku i inne różnego rodzaju miniaturki.

Moderatorzy: Gloinnen, eka

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
eka
Moderator
Posty: 10469
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

suicidus

#11 Post autor: eka » 24 mar 2018, 15:01

Tomasz Gil pisze:
20 mar 2018, 10:07
gęsta woda z kranu pękła uszczelka
kap - kap - kap
mokra głowa matowe włosy wiszą w dół
czarne myśl na siódmym piętrze
piętrzą się przelewają
kap - kap - kap
lot anioła
kap.
Niespójna w tym okruchu jest sytuacja liryczna. Znaczeniowo zbyt duża odległość kranu i uszczelki od krawędzi siódmego piętra. Hydraulika przyciąga uwagę, a przecież najmocniej winien wybrzmieć lot.
Powtarzanie tego - kap - rozmywa, wręcz infantylizuje przekaz. Kap, kap, kap - więc w finale - kap - nie robi żadnego wrażenia. Uwiera.
Ciężko coś zaproponować w ramach użytych środków, może ciut wyraźniejsze będzie przesłanie tu:


rośnie gęsta czarna kropla
myśli w dół
z dziurawej rynny

kap

lotem anioła

__________________
Ale zadowolona z przeróbki wcale nie jestem.

Awatar użytkownika
tetu
Posty: 1217
Rejestracja: 03 gru 2016, 9:44

suicidus

#12 Post autor: tetu » 24 mar 2018, 16:24

Tomku przyznam szczerze, że ten tekst kompletnie mi nie podszedł,kompletnie.
Jak na akt samobójczy niewiele tutaj o tym mowy.
Kapiąca woda w kranie i mokre włosy wiszące w dół, to obraz kogoś kto te włosy myje/umył zgadzam się z Eką.
Może i nie napisałeś że to umyte włosy, ale obrazowanie w tym fragmencie jest dość oczywiste.
Jedynie wers z czarnymi myślami i lotem anioła, może sugerować że haczysz o myśli samobójcze, ale to stanowczo za mało. Jak dla mnie zupełny brak emocji w tekście. Kapiąca woda nie załatwia sprawy.

Awatar użytkownika
Tomasz Gil
Posty: 203
Rejestracja: 28 maja 2017, 14:39
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Kontakt:

suicidus

#13 Post autor: Tomasz Gil » 24 mar 2018, 17:51

eka, tetu. Tak jest z poprawianiem wierszy, chyba. Trzeba odczekać, ewentualnie później napisać od nowa, nie robiąc wytkniętych błędów. - Z drugiej strony to zaskakuje mnie tutaj kultura wypowiedzi, także tych krytycznych. - Sensownie i do tego grzecznie.
:rosa: :rosa:
Pozdrawiam.
Tomek

ODPOWIEDZ

Wróć do „OKRUCHY POETYCKIE”