Sławuś. Jajecznica, cz.1/2

Dłuższe utwory prozatorskie publikowane w odcinkach

Moderatorzy: skaranie boskie, Gorgiasz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
refluks
Posty: 714
Rejestracja: 28 lut 2016, 11:49

Sławuś. Jajecznica, cz.1/2

#11 Post autor: refluks » 05 wrz 2017, 22:57

Nie na innym portalu, tylko czytałem książkę wypożyczoną z biblioteki.
To raz.
Dwa.
W którym miejscu ustawy o prawach autorskich jest zakaz publikowania fragmentów bez zgody autora?
Bułhakow i Norwid tu nie opublikował. Czyli nie wolno wkleić fragmentu powieści Bułhakowa i wiersza Norwida?
Czym się różni Hardy od Norwida i Bułhakowa w kwestii cytowania?
Ja wkleiłem fragment treści tworu autora i w cudzysłowie.
Nie napisałem tytułu i imienia i nazwiska autora, bo jak będzie chciał się przedstawić, to sam to zrobi.
A po trzy to napiszę, jak zdążę.

Awatar użytkownika
Hardy
Posty: 537
Rejestracja: 06 sie 2017, 14:32
Lokalizacja: Grudziądz
Płeć:
Kontakt:

Sławuś. Jajecznica, cz.1/2

#12 Post autor: Hardy » 05 wrz 2017, 23:12

Dla informacji innych oraz refluksa, który udaje, że nie wie.
Każda książka ma zaznaczenie, cytuję fragment: "Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie (...) wymaga pisemnej zgody (...)".
Ja, jako autor, mam prawo do swojej treści i tylko ja mogę publikować fragmenty. Publikacja bez mojej lub wydawnictwa zgody jest kradzieżą. To po pierwsze.
Po drugie - było to też trollowanie, gdyż refluks świadomie ujawnił najistotniejszą część, puentę dokończenia, której jeszcze nie wstawiłem. Bajki o nieumiejętności rozróżniania między "wklejaniem wierszy Norwida" a tym, co zrobił u mnie, może wmawiać dzieciom, nie dorosłym ludziom.

Awatar użytkownika
refluks
Posty: 714
Rejestracja: 28 lut 2016, 11:49

Sławuś. Jajecznica, cz.1/2

#13 Post autor: refluks » 05 wrz 2017, 23:24

Hardy pisze:
05 wrz 2017, 23:12
Dla informacji innych oraz refluksa, który udaje, że nie wie.
Każda książka ma zaznaczenie, cytuję fragment: "Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie (...) wymaga pisemnej zgody (...)".
podkreślenie w cytacie moje

A gdzie tak pisze?
Na której stronie książki, na pierwszej, drugiej, na końcu?
Bo ja akurat sięgłem po książki, które miałem pod ręką:
- Joseph Heller "Coś się stało"
- Richard Dawkins "Samolubny gen"
przemacałem kartki wszerz i wzdłuż i i takiej notatki nie ma.

Awatar użytkownika
eka
Moderator
Posty: 10469
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Sławuś. Jajecznica, cz.1/2

#14 Post autor: eka » 05 wrz 2017, 23:38

Hardy, masz rację, ale zgłoś i mnie, bo na Ósmym w ulubionych wierszach, z tomików żyjących poetów przepisywałam ich wiersze, gdzie indziej wklejałam cytaty z książek, a user żebro powinien mnie oskarżyć za umieszczenie w podpisie fragmentu jego wiersza, bo nie mam jego zgody.
Po drugie, weź pod uwagę, że robi promocję Twojej książki, wystarczy, że nie dasz w całości kolejnej części, a na pewno znajdą się chętni do zapoznania się z jej treścią. Pewnie nie pomyślał, chcąc żartobliwie dokuczyć postem, który, zauważmy, zgłosił sam.
Po trzecie, może nie wiesz, ale bardzo się nie lubimy z refluksem. Zatem nie kieruje mną żadna sympatia, ale zwykłe poczucie miary winy i kary. Wydaje mi się, że skala popełnionego czynu jest zbyt mała, aby skutkować aż usunięciem z portalu.
No ale, jeśli do tego dojdzie, sama, gwoli uczciwości, będę musiała usunąć się z Ósmego za identyczne przewinienia.

Awatar użytkownika
lczerwosz
Administrator
Posty: 6936
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51
Lokalizacja: Ursynów

Sławuś. Jajecznica, cz.1/2

#15 Post autor: lczerwosz » 05 wrz 2017, 23:40

refluks pisze:
05 wrz 2017, 23:24
A gdzie tak pisze?
Ustawa: "Prawo autorskie". To prawo działa także w wymiarze międzynarodowym. Poszukam jutro szczegółów.

Awatar użytkownika
refluks
Posty: 714
Rejestracja: 28 lut 2016, 11:49

Sławuś. Jajecznica, cz.1/2

#16 Post autor: refluks » 06 wrz 2017, 0:02

lczerwosz pisze:
05 wrz 2017, 23:40
refluks pisze:
05 wrz 2017, 23:24
A gdzie tak pisze?
Ustawa: "Prawo autorskie". To prawo działa także w wymiarze międzynarodowym. Poszukam jutro szczegółów.
Nie wykonałem dobrze podkreślenia w poprzednim wpisie
Miało być tak:
Hardy pisze:
05 wrz 2017, 23:12
Każda książka ma zaznaczenie, cytuję fragment: "Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie (...) wymaga pisemnej zgody (...)".
.
No to żem sięgnął po książki na stoliku leżące i nie ma takiego wpisu.
Nawet sięgłem na półkę, po książki z lat osiemdziesiątych, choćby Wacław Mejbaum i Aleksandra Żukrowska "Literat cywilizowanego świata. Leszek Kołakowski a kryzys myśli mieszczańskiej", Lucien Seve "Próba wprowadzenia do filozofii marksistowskiej".
I nie znalazłem na stronach tych książek, tego, co Hardy napisał był.
Ale może na stronach książki Hardego tak pisze.
Nie wiem, już dawno i szybko oddałem do biblioteki.

Awatar użytkownika
Hardy
Posty: 537
Rejestracja: 06 sie 2017, 14:32
Lokalizacja: Grudziądz
Płeć:
Kontakt:

Sławuś. Jajecznica, cz.1/2

#17 Post autor: Hardy » 06 wrz 2017, 7:38

eka pisze:
05 wrz 2017, 23:38
Pewnie nie pomyślał, chcąc żartobliwie dokuczyć postem, który, zauważmy, zgłosił sam.
Nie. Eka. Liczy się zamiar ujawnienia fragmentu utworu, nie trzeba czytać całego prawa autorskiego, aby to pojąć. Refluks nie zrobił tego żartobliwie, lecz świadome ujawnił, zdradził zakończenie opowiadania, którego jeszcze nie wkleiłem. Jak to traktować, w jakim celu? Też chciałabyś, kiedy zaczniesz czytać czyjeś opowiadanie czy np. kryminał, lub wstawiać w częściach swoje, aby nagle ktoś z boku ci opowiedział zakończenie?
Zobacz, co robi refluks dalej - zdradził najistotniejszy fragment zakończenia, co do przecinka. W nocy zaś tu napisał, że wypożyczał moją książkę "Już dawno i szybko oddałem do biblioteki". Ma świetną, fotograficzną pamięć, zapamiętuje dosłownie całą treść przeczytanych książek, momentalnie odszukuje właściwy fragment?
Chyba nie muszę dalej pisać.

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 13037
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:50
Lokalizacja: wieś

Sławuś. Jajecznica, cz.1/2

#18 Post autor: skaranie boskie » 06 wrz 2017, 10:49

To pierwszy taki przypadek na ósmym piętrze i - prawdę mówiąc - nieprzewidziany przy tworzeniu regulaminu.
Na pewno nie ma tu mowy o plagiacie, ustawa bowiem dopuszcza cytowanie, choć określa przy okazji jego cel. Niestety dość odległy od tego który przyświecał Refluksowi.
Hardy pisze:
06 wrz 2017, 7:38
Zobacz, co robi refluks dalej - zdradził najistotniejszy fragment zakończenia, co do przecinka. W nocy zaś tu napisał, że wypożyczał moją książkę "Już dawno i szybko oddałem do biblioteki". Ma świetną, fotograficzną pamięć, zapamiętuje dosłownie całą treść przeczytanych książek, momentalnie odszukuje właściwy fragment?
To dość istotny argument i w pełni logiczny. Istnieje poważne domniemanie, że fragment został skopiowany z internetu.
eka pisze:
05 wrz 2017, 23:38
Wydaje mi się, że skala popełnionego czynu jest zbyt mała, aby skutkować aż usunięciem z portalu.
I tak i nie. W przypadku Refluksa to by mogło wystarczyć i on sam doskonale o tym wie. wrócił tu na określonych warunkach. Ustalając je, nie poruszyliśmy akurat tej kwestii, co może go tłumaczyć. Muszę też wziąć pod uwagę, że dotąd spełniał warunki umowy bez zastrzeżeń. Myślę, że ostateczne upomnienie w tym wypadku będzie sankcją adekwatną do czynu. Przy okazji pomyślimy nad dopracowaniem regulaminu w tej kwestii.
Uważam temat za zakończony, a po Refluksie spodziewam się przynajmniej przeprosin w odniesieniu do Hardego.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
refluks
Posty: 714
Rejestracja: 28 lut 2016, 11:49

Sławuś. Jajecznica, cz.1/2

#19 Post autor: refluks » 06 wrz 2017, 12:34

Nie ma co snuć teorii spiskowych.
Ja ten fragment wkleiłem na innym forum literackim w swoim poście antypolecającym twoją książkę.
Akurat byłem po jej lekturze i jeszcze miałem ją w domu, więc ten fragment przepisałem.
I na tamtym forum nie miałeś o ten cytat pretensji.
Niewykluczone, że go nie widziałeś.
Ale widzieli go inni i nikt nie pluł się na tę okoliczność, nikt nie pisał o kradzieży, nawet zarządcy forum.
I ten post jak i fragment znalazłem u siebie na komputerze, bo zapisuję niektóre swoje posty na twardym.
Przeprosić mogę jedynie za zdradzenie tajemnicy.
I akurat nie było to celem mojego wpisu.
Bo ja tak mam, że jak ktoś źle mówi o Rosji i Związku Radzieckim, to u mnie piana na pysku.
I w szale nie zauważyłem, że papram ci cdn i że o to też masz pretensję.
I za to przepraszam cię, Hardy.

Awatar użytkownika
Hardy
Posty: 537
Rejestracja: 06 sie 2017, 14:32
Lokalizacja: Grudziądz
Płeć:
Kontakt:

Sławuś. Jajecznica, cz.1/2

#20 Post autor: Hardy » 06 wrz 2017, 15:19

skaranie boskie pisze:
06 wrz 2017, 10:49
Uważam temat za zakończony
Tak przyjmuję.
refluks pisze:
06 wrz 2017, 12:34
Przeprosić mogę jedynie za zdradzenie tajemnicy.
I akurat nie było to celem mojego wpisu.
Bo ja tak mam, że jak ktoś źle mówi o Rosji i Związku Radzieckim, to u mnie piana na pysku.
I w szale nie zauważyłem, że papram ci cdn i że o to też masz pretensję.
I za to przepraszam cię, Hardy.
Nie wiem, gdzieś to znalazł w necie i wpisywał w poście, ale nie mam zamiaru szukać.
Tak, chodziło mi o świadome zdradzenie cdn. Przeprosiny przyjmuję, temat uważam za zamknięty.
PS. Gdybyś, refluksie, czytał uważniej książkę, zauważyłbyś, że nie piszę źle o Rosjanach; Sybiracy są bardzo serdeczni. Mam do dzisiaj znajomych w europejskiej części Rosji oraz w Nowosybirsku, z którymi koresponduję. Nie ma narodów gorszych czy lepszych. Inna natomiast jest moja ocena władzy w ZSRR. Podobnie postawy poszczególnych ludzi są różne, od złych do dobrych, jak w każdym narodzie. Tak je opisuję i podobnie opisałem zderzenie mentalności, bez upiększeń; i to z obu stron.

ODPOWIEDZ

Wróć do „CIĄG DALSZY NASTĄPI”