Oko (drabble)

Proza w pigułce, drabble.

Moderatorzy: skaranie boskie, Gorgiasz

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
pan_ruina
Posty: 203
Rejestracja: 16 sty 2017, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Oko (drabble)

#1 Post autor: pan_ruina » 18 sty 2017, 9:53

Zima 1987 należała do najsroższych.
Święta byłyby jak zwykle skromne, lecz w tym roku mama z ciocią kupiły świnię.
Dobranocka w czarno-białym telewizorze nie przyciągała nas tak, jak obecność przy rozbieraniu tuszy w kuchni.

Siedzieliśmy zatem z kuzynostwem pod ścianą, przyglądając się przedsięwzięciu. Ja, Marek, Darek, Michał i ich pies. Terrier Kaukaski.
Nero. Zdyscyplinowany, posłuszny, lubił bawić się z dziećmi.
Cierpliwie czekał na odkrawane kawałki świeżonki. Rzucane, łapał w powietrzu i łapczywie zjadał.

Przy oprawianiu głowizny ciocia wyciągnęła oko. Ogromne, wielkości piłki tenisowej. Jak wcześniejsze kawałki podrzuciła Nerowi. Złapał i po trzech kłapnięciach połknął.

Nigdy już nie pogłaskałem Nera.

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Moderator
Posty: 1608
Rejestracja: 16 kwie 2015, 14:51

Re: Oko (drabble)

#2 Post autor: Gorgiasz » 18 sty 2017, 14:03

Napisane dobrze, choć temat taki mało przyjemny. Rozumiem, że z punktu widzenia dziecka, bo reakcja ze swoistą eksplozją awersji (niezbyt racjonalnej, choć z psychologicznego punktu widzenia pewnie uzasadnionej) do psa na to wskazuje. Tylko wówaczas sformułowanie "lubił bawić się z dziećmi" niezbyt pasuje, bo jest raczej wyrażone z punktu widzenia zewnętrznego obserwatora. Logiczniej by było: lubił bawić się z nami. I czy świnia ma tak duże oczy? Może tak, nie wiem, ale obserwując ją w normalnych warunkach, to małe; nawet jest powiedzonko "ma świńskie oczy".

Awatar użytkownika
pan_ruina
Posty: 203
Rejestracja: 16 sty 2017, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oko (drabble)

#3 Post autor: pan_ruina » 19 sty 2017, 9:47

Gorgiasz, dwa tysiące lat bym nad tym siedział i nie wpadł na to... Nie wiem dlaczego ruin napisał "z dziećmi" zamiast "z nami":)
Słuszna uwaga, jednak obstawiam, że "z dziećmi" nie jest potknięciem do korekty.
Świnia duże oczy ma, po wykrojeniu widać, nie wiem, czy idealnie z wymiarem piłki tenisowej, ale suwmierzyć;) nie będziemy.

Awatar użytkownika
alchemik
Posty: 7009
Rejestracja: 18 wrz 2014, 17:46
Lokalizacja: Trójmiasto i przyległe światy

Re: Oko (drabble)

#4 Post autor: alchemik » 19 sty 2017, 19:09

To chyba były te lata kartkowe, o ile pamiętam (a może już nie), a więc zakup świniaka był czymś usprawiedliwionym i bardzo świątecznym. U mojego ojca w zakładzie sprzedawali żywe kury nioski. Zrobiliśmy sobie w piwnicy w Sopocie kurnik. Zimę wspominam na pewno. Rozbieranie świńskiej tuszy w kuchni przy dzieciach. Interesujące. Świnia wielkie oczy ma po wykrojeniu. Ba, i ja by się wstrząsnął szokowo jako dziecko, gdyby mój ulubiony terier wtrząchnął takie coś. Samo opowiadanko nie jest z tych puentowanych w sposób odwracający spojrzenie na sytuację.

Jerzy
* * * * * * * * *
Jak być mądrym.. .?
Ukrywać swoją głupotę!

G.B. Shaw
Lub okazywać ją w niewielkich dawkach, kiedy się tego po tobie spodziewają.
J.E.S.

* * * * * * * * *
alchemik@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
pan_ruina
Posty: 203
Rejestracja: 16 sty 2017, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oko (drabble)

#5 Post autor: pan_ruina » 19 sty 2017, 23:31

Dzięki Jerzy za wizytę i kawałek swojej historii z tamtych lat:) czytam z zaciekawieniem.

Wrzucę szczyptę drabli, o tych samych tytułach, lub podobnych, może wywoła gdzieś uśmiech.

Pozdrawiam:)

Awatar użytkownika
eka
Moderator
Posty: 10469
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Re: Oko (drabble)

#6 Post autor: eka » 27 sty 2017, 18:58

Obiecywałeś wrzucić teksty o podobnych tytułach do tutaj zaistniałych.
:) W zderzeniu z moimi oczami rodzi się kontrast. To nie tylko świadczy o 'inności' tematów z jednego rdzenia.

Oczy - zwierciadło umysłu (duszy) zderzone z brutalnym naturalizmem, który wszak wpłynął na duchowość narratora.
Brr...

:kofe:

Awatar użytkownika
pan_ruina
Posty: 203
Rejestracja: 16 sty 2017, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oko (drabble)

#7 Post autor: pan_ruina » 27 sty 2017, 23:14

eka, Twój kot bardziej mi się podoba od mojego psa;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „OKRUCHY PROZATORSKIE”