Drabble, cokolwiek filozoficzne, co z tobą Europo

Proza w pigułce, drabble.

Moderatorzy: skaranie boskie, Gorgiasz

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Lucile
Moderator
Posty: 2484
Rejestracja: 23 wrz 2014, 0:12
Płeć:

Drabble, cokolwiek filozoficzne, co z tobą Europo

#1 Post autor: Lucile » 18 lut 2017, 1:53

Kiedy w proch i pył rozsypuje się wizja świata jednoczącego ratio i credo, wyłania się obraz podzielonych kontynentów na naszych oraz obcych.
Mędrcy zamykają się w pracowniach, w wieżach nauk hermetycznych, a tracąc kontakt z realiami, popadają w melancholię.
Nasz świat z wiecznego staje się ulotnym – jest bańką mydlaną wydmuchiwaną przez Nienawiść, a zdetronizowana Natura ustępuje miejsca nowym bogom: nienasyconej Fortunie i jej kochankowi Terrorowi.
Le silence eternel de ces espaces infinis m`effraie – oto kondycja człowieka zagubionego w rozpoznawalnym na nowo wszechświecie.
Gdy cisza zastępuje muzykę sfer, ograniczenia – swobodną przestrzeń, to Fortuna, Chaos i Nienawiść stają się symbolami utraty Piękna.
Non quivis, qui vestem gestat tigridis, audax


lucile@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
alchemik
Posty: 7009
Rejestracja: 18 wrz 2014, 17:46
Lokalizacja: Trójmiasto i przyległe światy

Re: Drabble, cokolwiek filozoficzne, co z tobą Europo

#2 Post autor: alchemik » 18 lut 2017, 14:15

Faktycznie, refleksja filozoficzna, choć z-goła gorzkoironiczna.
Boć nagą prawdę opisujesz, jakbyś kadrowała nagi księżyc Jowisza, pod lodami którego niektórzy wypatrują życia. A i naga Europa uwiedziona i porwana przez tego pobyczyńca Zeusa, na myśl metaforyczną mi przychodzi, kiedy omawiasz nowych bogów, którzy są jednak starzy jak świat ludzkości, a teraz kojarzą mi się ze świtem apokalipsy.
Dziękuję za prawdziwe poczytanie o niepoczytalności.

Jurek
* * * * * * * * *
Jak być mądrym.. .?
Ukrywać swoją głupotę!

G.B. Shaw
Lub okazywać ją w niewielkich dawkach, kiedy się tego po tobie spodziewają.
J.E.S.

* * * * * * * * *
alchemik@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
eka
Moderator
Posty: 10469
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Re: Drabble, cokolwiek filozoficzne, co z tobą Europo

#3 Post autor: eka » 20 lut 2017, 18:16

Drabble, cokolwiek estetyczne ( konkluzja) w europejskim wydaniu.
Walisz po oczach pojęciami, które Nietzsche zdiagnozował i radził (bez większej wiary) mieszczańskiej większości przedefiniować.
Przedustawowe prawa natury były jednak bardziej kreatywne.
Sorry, już nie przynudzam, zebrało się na dygresje od wątku ; )
:kofe:

Awatar użytkownika
pan_ruina
Posty: 203
Rejestracja: 16 sty 2017, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drabble, cokolwiek filozoficzne, co z tobą Europo

#4 Post autor: pan_ruina » 20 lut 2017, 21:29

eka pisze:Walisz po oczach pojęciami, które Nietzsche zdiagnozował i radził (bez większej wiary) mieszczańskiej większości przedefiniować.
W rzeczy samej.

Nie jestem targetem takiego pisania, nie w drablach:)


Pozdrawiam.

elka

Re: Drabble, cokolwiek filozoficzne, co z tobą Europo

#5 Post autor: elka » 21 lut 2017, 11:07

Lucile pisze:Gdy cisza zastępuje muzykę sfer, ograniczenia – swobodną przestrzeń, to Fortuna, Chaos i Nienawiść stają się symbolami utraty Piękna.
Europa zmierza do samodestrukcji, co chyba najlepiej widać we Francji. Czy jednak chcemy to zobaczyć, spojrzeć prawdzie w oczy? To tak jak spoglądać w przepaść... dlatego, co niektórzy wolą się ślizgać po powierzchni utopii.

Dobrze jest walić po oczach pojęciami, dopóki się widzi... bo co ślepemu po oczach?

Bardzo na tak.

Pozdrawiam.elka. :rosa:

Awatar użytkownika
Lucile
Moderator
Posty: 2484
Rejestracja: 23 wrz 2014, 0:12
Płeć:

Re: Drabble, cokolwiek filozoficzne, co z tobą Europo

#6 Post autor: Lucile » 21 lut 2017, 11:20

eko, alchemiku, panie_ruino, elko,

dziękuję z poczytanie i komentarze.

Jerzy,
czy dlatego, że – prawie w tym samym czasie - „wrzuciłam również drobiazg”, w którym – wiem, wiem - ponoszenie i galopowanie, często jednoznacznie się kojarzy (przyznam, że i o to mi chodziło) - w komentarzu pod tym z - „całkiem z innej beczki” - znalazły się kursywą pisane odniesienia do tego pierwszego. Tak to odebrałam i... nie mam nic przeciw temu ;)

Ewo,
nad współczesnymi problemami można pochylać się w rożny sposób - nieprawdaż? A przywoływanie autorytetów nie jest niczym złym
Że tak nachalnie?
eka pisze:Walisz po oczach pojęciami, które Nietzsche zdiagnozował i radził (bez większej wiary) mieszczańskiej większości przedefiniować.
Przedustawowe prawa natury były jednak bardziej kreatywne.
Jak inaczej nie dociera, to czasami tak trzeba... i już!

panie_ruina,
pan_ruina pisze:Nie jestem targetem takiego pisania, nie w drablach:)
de gustibus non est... et cetera. Nie zamierzam kruszyć kopii o to, jakie tematy można i nie można, poruszać w tej specyficznej formie literackiej. Ja, zawsze i wszędzie, jestem za swobodą wypowiedzi. Tak na marginesie, popełniałam drabble i o innej,” wewnętrznej wymowie”, np. kobieta... jako zjawisko atmosferyczne.

Elu,

bardzo dziękuję za zrozumienie :myśli:

Wszystkim Państwu pięknie się kłaniam i pozdrawiam :rosa:
L.
Non quivis, qui vestem gestat tigridis, audax


lucile@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Moderator
Posty: 1608
Rejestracja: 16 kwie 2015, 14:51

Re: Drabble, cokolwiek filozoficzne, co z tobą Europo

#7 Post autor: Gorgiasz » 21 lut 2017, 12:35

Kiedy w proch i pył rozsypuje się wizja świata jednoczącego ratio i credo, wyłania się obraz podzielonych kontynentów na naszych oraz obcych.
Czyli powrót do tradycji. "Nic nowego pod Słońcem".
Mędrcy zamykają się w pracowniach, w wieżach nauk hermetycznych, a tracąc kontakt z realiami, popadają w melancholię.
Nie wiem, co robią Mędrcy. Nie znam. Zazdroszczę, że Ty znasz.
Nasz świat z wiecznego staje się ulotnym – jest bańką mydlaną wydmuchiwaną przez Nienawiść, a zdetronizowana Natura ustępuje miejsca nowym bogom: nienasyconej Fortunie i jej kochankowi Terrorowi.
Zapomniałaś o prozaicznej Głupocie. Według Platona była przyczyną upadku cywilizacji.
Le silence eternel de ces espaces infinis m`effraie – oto kondycja człowieka zagubionego w rozpoznawalnym na nowo wszechświecie.
Zakładając, że wsłuchuje się w tę ciszę i myśli o nieskończoności przestrzeni. Śmiałe założenie.
Gdy cisza zastępuje muzykę sfer, ograniczenia – swobodną przestrzeń, to Fortuna, Chaos i Nienawiść stają się symbolami utraty Piękna.
Jeśli jest ktoś, kto to postrzega, wartościuje i ustala (bo podmiot jest niezbędny, same nie określają się jako symbole), to jeszcze nie jest najgorzej.

Awatar użytkownika
Lucile
Moderator
Posty: 2484
Rejestracja: 23 wrz 2014, 0:12
Płeć:

Re: Drabble, cokolwiek filozoficzne, co z tobą Europo

#8 Post autor: Lucile » 21 lut 2017, 13:59

przybyłeś, rozłożyłeś na łopatki i wyśmiałeś,
bronić się nie będę, bo...
pałam do Ciebie niewyleczalną sympatią :rosa:
Non quivis, qui vestem gestat tigridis, audax


lucile@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Moderator
Posty: 1608
Rejestracja: 16 kwie 2015, 14:51

Re: Drabble, cokolwiek filozoficzne, co z tobą Europo

#9 Post autor: Gorgiasz » 21 lut 2017, 15:28

rozłożyłeś na łopatki
Nie było to moim zamiarem.
wyśmiałeś
Nieprawda. Zaprzeczam zdecydowanie. Jest to krzywdząca opinia.

Coraz częściej zauważam (mówię ogólnie), że jeśli ma się własne zdanie i własny punkt widzenia, nie podporządkowany obowiązującym standardom, to można oberwać i być posądzonym o różne takie jak powyżej. Nawet jeśli nie jest to krytyka prezentowanego utworu (bo przecież w tym wypadku nie jest !), wystarczy, że myśli się po swojemu i nie według obowiązujących i oczekiwanych szablonów, to jest to już nie do przyjęcia i należy dać odpór.

Awatar użytkownika
pan_ruina
Posty: 203
Rejestracja: 16 sty 2017, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drabble, cokolwiek filozoficzne, co z tobą Europo

#10 Post autor: pan_ruina » 21 lut 2017, 16:26

Lucile pisze: Nie zamierzam kruszyć kopii o to, jakie tematy można i nie można, poruszać w tej specyficznej formie literackiej.
Nie o to chodzi, Staff kiedyś napisał, że wiersz powinien być - Tak jasny jak spojrzenie w oczy. I prosty jak podanie ręki.

I takie powinny być też drabble. Tak je widzę. Czy ten jest? Musisz sobie sama odpowiedzieć:)

ODPOWIEDZ

Wróć do „OKRUCHY PROZATORSKIE”