Czarny

Proza w pigułce, drabble.

Moderatorzy: skaranie boskie, Gorgiasz

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
pan_ruina
Posty: 203
Rejestracja: 16 sty 2017, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Czarny

#1 Post autor: pan_ruina » 10 mar 2017, 14:33

Do Gargenville, gdzie stacjonowałem przez weekend, wyjechałem z Paryża po osiemnastej.

Po dziesięciu godzinach zwiedzania miasta byłem wykończony. Paryż nocą? Następnym razem. W tej samej dobie, bez snu, to mogłoby się udać, ale za pomocą chemii, a ta mi nie w smak. Zdecydowanie wolę pospać, pochrapać i obudzić się jak biały człowiek.

Jedenaście stacji, ponad godzina jazdy w kierunku północno-zachodnim, podobno najczarniejszym w regionie. Coś w tym było. W dwupiętrowym pociągu siedziałem na korytarzu przy drzwiach wejściowych, a wokół mnie sami Murzyni. Przez chwile czułem się jak w Nigerii, albo w Sudanie czy Senegalu, trochę nieswojo z tą swoją bielą. Kontrastowałem. Czułem na sobie spojrzenia, dobrze że miałem książkę, którą byłem pochłonięty, ale też białą. Cholera.

To nie ja jestem winien kolonizacji i emigracji, tego że nie ma tutaj raju i jest brzydka pogoda. Pochodzę z kraju, w którym dzieci jeszcze pokazują palcami czarnoskórych, a na prowincjach baby krzyżem się żegnają i później opowiadają o tym przy kratowanym okienku. Ale oni nie mogli tego wiedzieć. Ani tego, że bardzo lubię czerń, że mam czarny motocykl w domu, czarną skórę, buty, pas i kota. Na półkach zalegają mi płyty Kennego Garetta, Milesa Davisa, Lee Hookera i Skunk Anansie.

Zamknąłem książkę i uśmiechnąłem się do siebie, na myśl o jednym czy drugim kibolu Śląska, rzucającym bananami w Abdou Razacka, gdy wykonywał rzut rożny, lub aut... Ciekawe czy teraz, na moim miejscu, też byliby takimi chojrakami.

Koła pociągu wystukiwały ten sam, niezmienny od zawsze rytm – dwa razy po dwa, od czasu do czasu terkocząc i skrzypiąc.

Awatar użytkownika
eka
Moderator
Posty: 10469
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Re: Czarny

#2 Post autor: eka » 11 mar 2017, 8:19

Zawsze mnie intrygowała perspektywa braku kolonizacji w historii ludzkości. Jak wyglądałby świat dzisiaj?
Ciekawe mini z adrenaliną na planie pierwszym.
: )

Stella

Re: Czarny

#3 Post autor: Stella » 12 mar 2017, 23:01

Świetnie napisany tekst. Tyle, że ja Ci o tym mówić nie muszę ;)
Wszystko, jak trzeba. Prowadzisz czytelnika przez jakąś impresję w sposób nader lekki, przyswajalny, ale, co najważniejsze- plastyczny i interesujący. Dziękuję.


dsx

Awatar użytkownika
pan_ruina
Posty: 203
Rejestracja: 16 sty 2017, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czarny

#4 Post autor: pan_ruina » 13 mar 2017, 8:51

Jakie głaski jakie:)) Stella, będziesz tak głaskać to potwora wygłaszczesz;)

Szort ma kilka szczegółów do poprawy, nie jest rewelacyjny, ale dziękuję:)

Największą jednak satysfakcję sprawia jak udaje mi się zaszczepić swoimi tekstami odbiorcę do napisania czegoś swojego.

Także, droga Stello, eka...

ODPOWIEDZ

Wróć do „OKRUCHY PROZATORSKIE”