Gra

Moderatorzy: skaranie boskie, Gorgiasz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Gra

#11 Post autor: Patka » 05 cze 2015, 16:55

Haha, genialne przykłady, karolku, genialne historie, masz wyobraźnię nie gorszą od Gombrowicza. :) Właśnie mi się z nim skojarzyło (głównie z "Trans-Atlantykiem", gdzie autor w kolejnych rozdziałach skupia się na jednym wyrazie - np. "chodzić" - i wokół niego krąży; potrafi tak przez całe strony). Nie uważam, by takie groteski były be. To nie pomysł decyduje, tylko to, jak zostało coś napisane. Pomysł może być do kitu, ale zostać potraktowany tak, że klękajcie narody. Albo na odwrót. Nie traktowałam też tekstu jak wyzwanie - pisanie było dla mnie bardziej przyjemnością, odreagowaniem od stresu związanego z sesją.

Dziękuję bardzo i pozdrawiam.

karolek

Re: Gra

#12 Post autor: karolek » 05 cze 2015, 17:07

.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2016, 21:00 przez karolek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Gra

#13 Post autor: Patka » 05 cze 2015, 17:12

Nie napisałam, że piszę tylko dla siebie. Czytaj ze zrozumieniem. Pisałam dla przyjemności - to nie znaczy, że tylko z myślą o sobie. Zastanawiałam się też przy okazji, co inni będą myśleć o tekście. Inaczej przecież bym nie publikowała dramatu na forum. Chciałabym, by ta forma była popularniejsza na forum, no ale głównie publikuję ja, ty, wcześniej też Ryszard, którego już nie ma.

karolek

Re: Gra

#14 Post autor: karolek » 05 cze 2015, 17:15

Niech mu będą inne forma lekkimi(albo i nie), Patko nie martw się, jest tu tyle innej prozy jeszcze...

Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Gra

#15 Post autor: Patka » 05 cze 2015, 17:19

pomysł to warunek konieczny, bez niego, czyli samo dobre napisanie - jest martwe, jest o niczym.
Rozumiem, że to twoje zdanie - absolutnie się z nim nie zgadzam. Fajno, gdy ma się dobry pomysł, ale wątpię, byś doczytał do końca powieść o genialnym pomyślne z jeszcze genialniejszym zakończeniem, gdyby była napisana koszmarnym stylem. Za to dobrym pisaniem, jak to nazywasz, można zdziałać cuda i zaciekawić czytelnika opowieścią o np. siedzeniu na stołku (pozostając już w twojej tematyce). To nie jest martwa pisanina. Więc nie, dla mnie pomysł to nie warunek konieczny - warunkiem koniecznym jest dobre, poprawne, interesujące czytelnika pisanie. Pomysł może być - ale nie musi - przy okazji.

"jest tu tyle innej prozy jeszcze" - dramat to nie proza. :smoker: To osobny rodzaj literacki.

karolek

Re: Gra

#16 Post autor: karolek » 05 cze 2015, 17:25

Ale najbliżej mu do prozy.

Styl też ważny, ale... Gdy nie ma pomysłu nie ma ciekawości, nie ma przekazu, nie ma morału, to taka śmieciowa twórczość wtedy, jak takie tam ciastko, gdy nie mam nic dobrego i wartościowego pod ręką.

Najlepiej żeby były obydwa, ale uważam, że pomysł jednak ważniejszy, bo coś po nim zostanie na dłużej. Po drugie stylu można się wyuczyć, a pomysłu - nie.

Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Gra

#17 Post autor: Patka » 05 cze 2015, 17:37

Ale najbliżej mu do prozy.
Zwłaszcza dramatom wierszowanym.
Gdy nie ma pomysłu nie ma ciekawości, nie ma przekazu, nie ma morału
Z tym brakiem ciekawości to się jeszcze mogę zgodzić, ale dalej mnie rozbroiłeś. Uważasz, że brak pomysłu = brak przekazu, morału? O Matko Księżycowa, nie wiem, co napisać, czy śmiać się, czy płakać. :crach:
to taka śmieciowa twórczość wtedy,
Bardzo krzywdzące określenie w stosunku do tych, którym nie zależy na zachwycaniu czytelników pomysłami.
Po drugie stylu można się wyuczyć, a pomysłu - nie.
Pomysły - dobre pomysły, bo o nich wciąż mówimy - to nie kwestia wyuczenia, tylko wyobraźni, a każdy takową posiada, więc to nic szczególnego, gdy się wpadnie na świetny pomysł. Inna sprawa, że nie zawsze i wszędzie się wpada.

karolek

Re: Gra

#18 Post autor: karolek » 05 cze 2015, 22:23

Tak, pomysł jest bardzo ważny, bo jest fundamentem, na którym buduje się utwór. Ale pomysł musi być dobry, porządny.

Patka pisze:
"To nic szczególnego gdy się wpadnie na świetny pomysł"

To coś baaaardzo szczególnego.

Patka pisze:
"Inna sprawa, że nie zawsze i nie wszędzie się wpada."

Dlatego właśnie to coś szczególnego.

Patka pisze:
"Każdy posiada wyobraźnię."

Ale dobrą wyobraźnię - już nie każdy.
Ostatnio zmieniony 05 cze 2015, 22:33 przez karolek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Gra

#19 Post autor: Patka » 05 cze 2015, 22:32

To nic szczególnego gdy się wpadnie na świetny pomysł"
:crach:
Chodzi mi o sam fakt "wpadania" na ten pomysł, chwilę, gdy wyobraźnia zaczęła działać.

Niestety, ale głupstwa pleciesz z tym brakiem przekazu i morału. Ciężko mi to komentować. :crach:

karolek

Re: Gra

#20 Post autor: karolek » 05 cze 2015, 22:35

Musisz mieć pomysł jak coś ująć, żeby innych ujęło.

ODPOWIEDZ

Wróć do „DRAMAT”