Trup z rzeki

Moderatorzy: skaranie boskie, Gorgiasz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
eka
Moderator
Posty: 10469
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Re: Trup z rzeki

#31 Post autor: eka » 19 wrz 2016, 20:13

skaranie boskie pisze:To taka lekka, zabarwiona groteską i czarnym humorem, komedyjka
:) :) :)

Uogólnienia nie podam.
Każdy może rozumieć po swojemu komedyjkę, ale mam nadzieję, że Patka się na Ciebie nie obrazi.

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 13037
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:50
Lokalizacja: wieś

Re: Trup z rzeki

#32 Post autor: skaranie boskie » 19 wrz 2016, 20:19

Ja też ją mam :)
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
alchemik
Posty: 7009
Rejestracja: 18 wrz 2014, 17:46
Lokalizacja: Trójmiasto i przyległe światy

Re: Trup z rzeki

#33 Post autor: alchemik » 19 wrz 2016, 20:22

Zaczyna robić się ciekawie.
A wyjaśnienie pojęcia dramatu jako zawierającego w sobie zarówno komedie jak i tragedie, a nawet tragikomedie jest słuszne, acz nieco żenujące dla użytkowników portalu literackiego.
Ja też nie odbieram sztuki Patki, jako kryminału z wątkiem śledczym itp.
Co prawda ze swojej strony błysnąlbym jakimiś niespodziewanymi zwrotami sytuacji. Ale rozumiem, że Patka nie pisze komedii sytuacyjnej.
Bardziej absurdalną, zasadzającą się na sposobach wypowiedzi bohaterów, na nieomylności przełożonego, choćby nawet był tępy jak skarabeusz i podporządkowaniu podwładnych, choćby mieli umysł ostry jak monomolekularna struna. Tego drugiego akurat tu nie zauważam, a przydałoby się dla zakłóconej równowagi.
* * * * * * * * *
Jak być mądrym.. .?
Ukrywać swoją głupotę!

G.B. Shaw
Lub okazywać ją w niewielkich dawkach, kiedy się tego po tobie spodziewają.
J.E.S.

* * * * * * * * *
alchemik@osme-pietro.pl

elka

Re: Trup z rzeki

#34 Post autor: elka » 19 wrz 2016, 20:23

Czyjaś śmierć, w tym przypadku zabójstwo i to jeszcze z ręki brata w celu przejęcia majątku, wg mnie tragedia. Czy pisanie o tym w sposób humorystyczny jest właściwe, to jak profanacja zwłok, ale mniejsza o to.

Patko, napisz proszę ''Trup z forum'', zrób prawdziwy dramat, bo powtarzam, Ty to potrafisz, czytałam już inne Twoje teksty i byłam zachwycona. Daj trochę napięcia, do samego końca zostaw rozwiązanie, wyjaśnienie... spróbuj chociaż.

Pozdrawiam.elka.

Awatar użytkownika
alchemik
Posty: 7009
Rejestracja: 18 wrz 2014, 17:46
Lokalizacja: Trójmiasto i przyległe światy

Re: Trup z rzeki

#35 Post autor: alchemik » 19 wrz 2016, 20:28

Jejkum kejkum, Ela, ta smierć to pretekst jeno.
Taki trup w szafie, ino że z rzeki.
Na niejednej czarnej komedii trup się kładzie gęsto.
Sam trup zaczyna być zabawny, jeżeli jest tytułowym bohaterem cyklu.
* * * * * * * * *
Jak być mądrym.. .?
Ukrywać swoją głupotę!

G.B. Shaw
Lub okazywać ją w niewielkich dawkach, kiedy się tego po tobie spodziewają.
J.E.S.

* * * * * * * * *
alchemik@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Trup z rzeki

#36 Post autor: Patka » 19 wrz 2016, 20:29

elka pisze:Skaranie, ja liczyłam na dramat
Ale to jest dramat. Dramat -> komedia. Przykro mi, że nie mrozi krew w żyłach, ale nie o to mi chodziło.
Na drugi raz staraj się uzasadnić swoje zdanie, elko, zwłaszcza gdy stwierdzasz coś kategorycznie, że coś czymś nie jest. Inaczej się tylko wydurnisz przed innymi, a nikt tego nie chce, prawda?

Na twój drugi komentarz nawet nie mam siły odpowiadać.

Awatar użytkownika
lczerwosz
Administrator
Posty: 6936
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51
Lokalizacja: Ursynów

Re: Trup z rzeki

#37 Post autor: lczerwosz » 19 wrz 2016, 20:35

Ja jednak powtórzę. Od Patki oczekiwałem nie tylko słowo-tworzenia ale i tworzenia. Niebanalnych sytuacji, nietypowych charakterów, zaskakujących rozwiązań. Nawet przerysowanych. Dramacik jest tu maleńki, maleńki na objętość, co oczywiste, bo to element cyklu. Ale maleńki ze względu na pomysły. Ani zagadki merytorycznej, ani suspensu, ani humoru. Wisielczego także, trup nie robi żadnego wrażenia, poza faktem, że ktoś umarł czy go zabito. Trup nie ma żadnego znaczenia dla tej sztuki. Równie dobrze mogli odnaleźć w rzece niewypał albo butle z gazem i czerwonymi kabelkami. Byłoby przynajmniej zagrożenie.
Wątek z bakteriami - zajawka tematu na przyszłość. Jakbyś go tu, w tym odcinku skonsumowała, byłaby zamknięta przestrzeń, klamra. Ale może będzie, jak obiecujesz.
Nie zaprzyjaźniam się, jako czytelnik, z nikim, bo żadna osoba dramatu nie stara się przybliżyć do czytelnika. Najlepiej, gdybym zdążył polubić, jak się to potem okazuje, zabójcę. Nikomu nie sekunduję, nie stawiam na nikogo, nie mam okazji rozwinąć żadnej hipotezy - z tego samego powodu - autorka o to nie zadbała.
Więc i rozwiązanie pseudo zagadki, naprawdę trywialnej w kategoriach polskiego filmu kryminalnego (bo nie ma takiego praktycznie), nie ma emocjonalnej wartości. O to właśnie mi chodziło.
Patka nie jest grafomanką, dlatego oczekiwałem od niej więcej.

Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Trup z rzeki

#38 Post autor: Patka » 19 wrz 2016, 20:40

Leszku - dziękuję za doprecyzowanie swojego poprzedniego komentarza, a przede wszystkim za oczekiwanie po mnie więcej. Trupów będzie jeszcze dużo (w kolejnym na pewno zakończenie nie będzie już tak oczywiste, obiecuję), więc liczę, że jakiś ci się spodoba.

Jeszcze do elki - "Trup z forum" to ciekawy pomysł, jeśli pozwolisz, to z chęcią go wykorzystam. :)

Awatar użytkownika
alchemik
Posty: 7009
Rejestracja: 18 wrz 2014, 17:46
Lokalizacja: Trójmiasto i przyległe światy

Re: Trup z rzeki

#39 Post autor: alchemik » 19 wrz 2016, 20:42

Kiedyś, przed laty, ogladałęm czechosłowacką komedię gangsterską.
Trup w każdej szafie.
Polecam.
Niestety, znalazlem tylko w wersji czeskiej.
Ale to tym bardziej śmieszne.

https://www.youtube.com/watch?v=vpha71FK8t8
* * * * * * * * *
Jak być mądrym.. .?
Ukrywać swoją głupotę!

G.B. Shaw
Lub okazywać ją w niewielkich dawkach, kiedy się tego po tobie spodziewają.
J.E.S.

* * * * * * * * *
alchemik@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
lczerwosz
Administrator
Posty: 6936
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51
Lokalizacja: Ursynów

Re: Trup z rzeki

#40 Post autor: lczerwosz » 19 wrz 2016, 20:46

Patka pisze:Jeszcze do elki - "Trup z forum" to ciekawy pomysł, jeśli pozwolisz, to z chęcią go wykorzystam. :)
genialne, tylko nie spal
Mam nadzieję, że to nie będę ja, a może by lepiej już tak było.
I jeszcze jedno. Trup jest tłem. Nie musi być widoczny, może go nawet nie być. Ważna jest akcja powzięta wobec niego lub wobec ludzi zamieszanych w jego powstanie (powstanie trupa to w istocie zbrodnia) lub odkrycie trupa. To drugie mniej ciekawe, bo jeszcze musi być czarna dusza.

ODPOWIEDZ

Wróć do „DRAMAT”