Poziomy

Złote myśli, sentencje i powiedzonka Waszego autorstwa.

Moderatorzy: Gloinnen, Lucile

Wiadomość
Autor
Alek Osiński
Posty: 5630
Rejestracja: 01 lis 2011, 23:09

Re: Poziomy

#21 Post autor: Alek Osiński » 22 gru 2015, 16:09

eka pisze:Osiągnięcie wyższego poziomu w sztuce polega na tym, że twórca nie umie zejść na niższy. Jeśli potrafi, wciąż jest na linii startu.
Ciekawa myśl Ewo, nie wiem jednak czy "umie" najlepiej oddaje naturę rzeczy. Osobiście raczej bym określił to
jako ...nie jest w stanie zejść na niższy. Inaczej wciąż jest na linii startu.

Bo chyba nie o kwestię umiejętności akurat chodzi, która raz nabyta pozostaje z człowiekiem,
a raczej o kwestię rozwoju świadomości (w domyśle - twórczej), która autorowi nie pozwala
na dzielenie się ze światem rzeczami, które (w jego mniemaniu) do niej nie dorosły.

Mam nadzieję, że za bardzo nie namieszałem... :myśli:

:kofe:

Awatar użytkownika
eka
Moderator
Posty: 10469
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Re: Poziomy

#22 Post autor: eka » 22 gru 2015, 18:44

Patka pisze:Aha - i wcale nie chcę, byś się zniechęciła do swojej myśli. Tylko ją oceniam, tak jak się ocenia opowiadanie, wiersz czy piosenkę. I tak samo jak jakiś tekst może nie wyjść, nie spodobać się, nie przekonać kogoś do siebie, tak samo może być z sentencją. Byłoby dobrze, gdyby autor inne zdanie komentujących uszanował. Serio, sentencje również mogą nie być dobre.
Patko, przecież napisałam, że cieszę się ze zdań odmiennych, szanuję odmienne stanowiska, egoistycznie liczę na przykłady.
Bo mam wrażenie, że tak jak z wiedzą, gdzie zdobytych wiadomości nie jesteś w stanie wykasować, podobnie z procesem twórczym. Nad jego uzewnętrznieniem latami się pracuje, odnosi sukcesy, porażki (wraca do punktu wyjścia), aż w końcu jest tak wysoki, że cofnąć się nie można.
Mogę się mylić, oczywiście.
Patka pisze:Nie mówimy tylko o wysokim poziomie. Napisałaś: Osiągnięcie wyższego poziomu... - "wyższy" nie musi oznaczać "wysoki", może być "średni", "dobry".
Tak, to mój błąd. Nie sprecyzowałam.
Dzięki.
:)

Awatar użytkownika
eka
Moderator
Posty: 10469
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Re: Poziomy

#23 Post autor: eka » 22 gru 2015, 18:53

Alek Osiński pisze:Osobiście raczej bym określił to
jako ...nie jest w stanie zejść na niższy. Inaczej wciąż jest na linii startu.
:myśli: Słusznie, Alku.
Alek Osiński pisze:Bo chyba nie o kwestię umiejętności akurat chodzi, która raz nabyta pozostaje z człowiekiem,
a raczej o kwestię rozwoju świadomości (w domyśle - twórczej), która autorowi nie pozwala
na dzielenie się ze światem rzeczami, które (w jego mniemaniu) do niej nie dorosły.
No właśnie, umiejętność raz nabyta, zostaje z nami.
Tak po raz drugi, im większa świadomość, tym poziom wyższy.
Ona nie pozwala na np. podzielenie się w wierszu, obrazie, muzyce tematem powierzchownie przetworzonym, banalnym...
Wielkie dzięki, dopisujesz to, czego nie potrafiłam w tej myśli sprecyzować.
Ufff... :)

Awatar użytkownika
coobus
Posty: 3982
Rejestracja: 14 kwie 2012, 21:21

Re: Poziomy

#24 Post autor: coobus » 23 gru 2015, 21:18

Podpisując się z uznaniem pod cytowaną myślą, dołączam życzenia świąteczno imieninowe. Świat radosnych, i pomyślnego po świętach :rosa:
” Intuicyjny umysł jest świętym darem, a racjonalny umysł - jego wiernym sługą." - Albert Einstein

Awatar użytkownika
eka
Moderator
Posty: 10469
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Re: Poziomy

#25 Post autor: eka » 24 gru 2015, 12:01

Bardzo się cieszę i dziękuję, Coby.
Tobie również wiele radości teraz i po.
:)

ODPOWIEDZ

Wróć do „AUREA DICTA”