Człowieczeństwo

Złote myśli, sentencje i powiedzonka Waszego autorstwa.

Moderatorzy: Gloinnen, Lucile

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
eka
Moderator
Posty: 10469
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Człowieczeństwo

#11 Post autor: eka » 01 paź 2017, 23:35

lczerwosz pisze:
01 paź 2017, 15:43
eka pisze:
30 wrz 2017, 2:25
I zapewne tylko ludzkie.
Ale nie ma dowodu na brak samoświadomości u zwierząt.
Pozwolę sobie uzupełnić o kontekst całości refleksji:
eka pisze:
30 wrz 2017, 2:25
Od zawsze świadomie drążymy pozostający w nieświadomości rdzeń naszej istoty - jakie to ludzkie. I zapewne tylko ludzkie.
I widzę tego szczura, czy nawet szympansa rozmyślającego nad rdzeniem swojej istoty:)))))

Awatar użytkownika
lczerwosz
Administrator
Posty: 6936
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51
Lokalizacja: Ursynów

Człowieczeństwo

#12 Post autor: lczerwosz » 02 paź 2017, 15:08

eka pisze:
01 paź 2017, 23:35
I widzę tego szczura, czy nawet szympansa rozmyślającego nad rdzeniem swojej istoty:)))))
W samej rzeczy. Są ludzie, co myślą tylko w wannie, albo w czasie różniejszych czynności i nie widać po nich. A jak spojrzysz w oczy, to tępota, że się załamać.
A rdzeń istoty? Nie wystarczy myślenie o seksie, jedzenie i pieniądzach, i o ciągłym niefarcie :)
Jak się przyglądam swojemu kotu, to nie myślę, że on ludzki, tylko jaki ja zwierzęcy jestem.

Awatar użytkownika
eka
Moderator
Posty: 10469
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Człowieczeństwo

#13 Post autor: eka » 02 paź 2017, 18:49

Widzę, że z moją kategoryzacją się zgodzić nie chcesz:)
Cóż, a ja codziennie widzę, bo moja kotka - znajdka łowna niesłychanie, okrucieństwo zabawy ze zdychającymi myszami. Przyniesie do domu, nie zje, bo michy pełne, ale pomęczy. Takoż z owadami, jej ulubione to koniki polne. Odnóży najpierw pozbawia.
A parę lat temu widziałam znęcanie się szympansów nad młodym z innego stada.
Zatem Twoje ostatnie zdanie, całkiem, całkiem...

Awatar użytkownika
lczerwosz
Administrator
Posty: 6936
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51
Lokalizacja: Ursynów

Człowieczeństwo

#14 Post autor: lczerwosz » 05 paź 2017, 22:30

eka pisze:
02 paź 2017, 18:49
A parę lat temu widziałam znęcanie się szympansów nad młodym z innego stada.
A ja czytałem gdzieś o lwicy, co zjadła małpę, ale ta miała małą małpkę. I lwy jej nie zjadły, tylko nosiły. Potem pewnie gdzieś zginęła bez opieki.
A skazaniec wg prawa w wielu krajach musiał być zdrowy przed egzekucją. Nawet katar odwlekał wymierzenie. Też człowieczeństwo. Może odbiegam od głównego tematu.

Awatar użytkownika
eka
Moderator
Posty: 10469
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Człowieczeństwo

#15 Post autor: eka » 06 paź 2017, 17:24

Człowieczeństwo. Rozległy temat. Altruizm jest obecny w świecie zwierząt i w naszym potężnym stadzie. Imperatyw chronienia dzieci jest dość powszechny w świecie ludzko-zwierzęcym. To wymuszony ewolucją instynkt zachowania gatunku.
Mnie sprowokowało do wysmażenia tytułowej myśli zdanie usera nie o możliwości wyzbycia się swego człowieczeństwa. Uznałam, że to jest niemożliwe, chyba że np. ludzkie dziecko wychowywane byłoby nie przez ludzi. Rdzeniem człowieczeństwa rozumianego jako cecha/zespół cech wyróżniających nas spośród gatunków zamieszkujących Ziemię jest wysoko rozwinięta samoświadomość, dzięki od tysiącleci uprawianej kulturze.
Reszta zdarza się i im, i nam. Kwestia skali. Etykę, jak wykazałeś można zauważyć w niezabiciu dziecka pożartej małpy.
Twoje uwaga o zdrowym skazańcu, to nic innego w prawodawstwie legalizującym karę śmierci, jak wątpliwej jakości próba wymigania się od wyrzutów sumienia współczesnego, zachodniego społeczeństwa wobec wpojonego i głęboko drążącego imperatywu: nie zabijaj.

ODPOWIEDZ

Wróć do „AUREA DICTA”