Świat według Zdzicha /5/ - Opowieść obcego

Moderatorzy: skaranie boskie, Gorgiasz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
zdzichu
Posty: 565
Rejestracja: 06 lip 2013, 0:06
Lokalizacja: parking pod supermarketem

Re: Świat według Zdzicha /5/ - Opowieść obcego

#11 Post autor: zdzichu » 28 lip 2013, 0:21

Patka pisze:Przeczytałam:" zdrewnociała" i pomyślałam: fajny neologizm
A to dobre jest. Może się przyda w przyszłości.
Patka pisze:Zgrzyta mi to zdanie. Usunęłabym dwa pierwsze przecinki: robienie ze "z czasem" wtrącenia wybija z rytmu.
Droga pani Patko.
Zapewne ma pani rację, ale powiedz mi proszę, z czym, kurwa, miał się przekonać, jeśli nie z czasem? Możliwe, że z chuciami proboszcza, ale, widać przez delikatność, o tym nie wspomniał.
Zresztą nie mogę ponosić odpowiedzialności za słowa obcego. A przeinaczać ich też nie powinienem.
Patka pisze:Końcówka zdania sugeruje, że mowa o konkretnym mężczyźnie, jakimś np. panie Bogdanie
Rzeczywiście tak by było, gdyby ją z tym panem Bogdanem spotkał. Ale on jej nigdy nie spotkał z żadnym. Z panem Bogdanem też. Zastosowanie trybu przypuszczającego jest więc absolutnie nieuzasadnione i nie miałem żadnych zastrzeżeń, spisując słowa obcego.
Patka pisze:Ja jeszcze spytam: innego od kogo? Byłego męża?

No, pani Patko!
To chyba jasno wynika z kontekstu, więc proszę nie zadawać takich pytań, bo może pani otrzymać identyczną odpowiedź...
Patka pisze:"zwracałem" - bo to nie było raz, tylko się powtarzało.
Tu ma pani rację, ale muszę zaznaczyć, że zastosowana przez obcego forma też jest poprawna. Można nie zwracać uwagi na coś wiele razy, ale można również ogólnie nie zwrócić uwagi na jakieś zachowanie, nawet, jeśli trwa ono czas dłuższy. Ja nie wiem, czy współczesna gramatyka nie wypracowała jakichś nowych prawideł, wiem za to, że ta, której mnie onegdaj uczono, dopuszczała takie formy. Dlatego postanowiłem nie poprawiać obcego.
Patka pisze:Nie powinno być "się" przy "zaangażowaniem"? Pytam, bo sama nie jestem pewna.
Odpowiadam, bo jestem pewien.
Mogło być, ale nie powinno. Ktoś bowiem może się w coś angażować, ale może też być w coś zaangażowany. W tym drugim przypadku, zastosowana forma jest prawidłowa.
Patka pisze:Chyba miało być: "oprawionych".
No właśnie nie.
Oprawiony może być obraz w ramy. Uroczystość może mieć jakąś, lepszą, lub gorszą oprawę. I stąd przymiotnik "oprawna".
To jak z przykładem książki w twardej oprawie. Jest oprawiona w gustowną obwolutę. Ja wiem, że ze słownikiem się nie polemizuje, jednak pozostanę przy wersji dawniejszej, kiedy oprawne było wyraźnie oddzielone od oprawionego. To drugie zawsze dotyczyło konkretnego przedmiotu, pierwsze zaś całej reszty.
Jestem ci niezmiernie wdzięczny, droga pani Patko, że poświęciłaś mi tyle cennych chwil w dobie reglamentacji czasu. Jeśli zawiodłem cię swoimi odpowiedziami, uniżenie proszę o wybaczenie. Chyba jestem niereformowalny.
kurna po piersze
chcem pisać wiersze
po kurna drugie
zawsze mam w czubie

Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Świat według Zdzicha /5/ - Opowieść obcego

#12 Post autor: Patka » 28 lip 2013, 11:21

zdzichu pisze:Patka pisze:
Zgrzyta mi to zdanie. Usunęłabym dwa pierwsze przecinki: robienie ze "z czasem" wtrącenia wybija z rytmu.

Droga pani Patko.
Zapewne ma pani rację, ale powiedz mi proszę, z czym, kurwa, miał się przekonać, jeśli nie z czasem?
Z łaski swojej używaj grzeczniejszych słów, jak do mnie mówisz, ok? Bo ja jestem miła, ale do czasu.
I czytaj, z łaski swojej, moje komentarze dokładnie. Nigdzie nie napisałam, byś usunął "z czasem", tylko dwa pierwsze przecinki, które wybijają z rytmu.

Reszty twojej odpowiedzi nie skomentuję, bo nie mam po co.

Do widzenia. :down:

Awatar użytkownika
jaga
Posty: 578
Rejestracja: 02 gru 2011, 19:33

Re: Świat według Zdzicha /5/ - Opowieść obcego

#13 Post autor: jaga » 28 lip 2013, 13:48

i mnie zainteresował ten obcy.
idę dalej
Jestem jaka jestem. Niepojęty przypadek, jak każdy przypadek.
Wisława Szymborska

Adela
Posty: 833
Rejestracja: 11 mar 2012, 12:41

Re: Świat według Zdzicha /5/ - Opowieść obcego

#14 Post autor: Adela » 02 sie 2013, 12:59

Opowieść obcego zainteresowała mnie.
Tak sie zastanawiam, bo tutaj jest zupełnie inny styl, niż w poprzednich częściach, czy kiedy zbierze się te teksty w całość, nie będzie to "razić po oczach". Hmm...

Pozdrawiam,
A.

Awatar użytkownika
zdzichu
Posty: 565
Rejestracja: 06 lip 2013, 0:06
Lokalizacja: parking pod supermarketem

Re: Świat według Zdzicha /5/ - Opowieść obcego

#15 Post autor: zdzichu » 03 sie 2013, 23:28

Pani Jago, obcy zainteresował wszystkich, nic więc dziwnego, że i ciebie.
Adela pisze: czy kiedy zbierze się te teksty w całość, nie będzie to "razić po oczach".
Nie wiem. Ale obcy takim właśnie stylem snuł swoją opowieść. Czy uważasz, że powinienem go zmienić na potrzeby publikacji?
kurna po piersze
chcem pisać wiersze
po kurna drugie
zawsze mam w czubie

ODPOWIEDZ

Wróć do „Świat według Zdzicha”