Ponidzie cz. II

Moderatorzy: skaranie boskie, Gorgiasz

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Elunia
Posty: 582
Rejestracja: 03 lis 2011, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Ponidzie cz. II

#1 Post autor: Elunia » 13 sty 2017, 0:10

od początku


Od ostatniej podróży minęły dwa miesiące. Nie było dnia, żebym nie myślała o starszej pani, a myśl ta, nie dawała mi spokoju. Była naprawdę, czy tylko tworem mojej wyobraźni. Siedziała koło mnie i opowiadała, a może to tylko wiatr, który wówczas targał gałęziami, stukał o szybę autobusu.
Postanowiłam pójść śladem opowieści starszej pani, bez względu na to, czy były prawdziwe, czy tylko mi się śniły. A jeśli nawet się śniły, to dlaczego akurat mnie, a jeśli mnie, to znaczy, że muszę sprawdzić, ile w tym prawdy.
Od czegoś trzeba zacząć, więc postanowiłam przeanalizować po kolei, zdanie po zdaniu z opowieści.To, że wieś istnieje byłam już pewna. Lokalizacja przecież nie była trudna. Kilka kliknięć w internecie. Ponidzie, dolina Nidy, siedlisko Arian . Murowany dwór z herbem Odrowąż i napisem "Anno domini 1559".
Zabytki tego rodzaju przetrwały między innymi w Kolosach, Cieszkowach, Ludyni, Suliszowie i Węchadłowie. Lecz tylko jeden odpowiadał tym opisom, to miejscowość Węchadłów. Tam właśnie jest mały budynek złożony z kilku izb. W elewacji południowej znajduje się kamienna płyta z herbem Odrowąż. Znalazłam opisy i kilka zdjęć w internecie. Mapa satelitarna wsi jeszcze nie wczytana. Widok tylko z drogi głównej. Postanowiłam, że muszę tam pojechać, zobaczyć i nacieszyć oko. Jestem pewna, że na miejscu znajdę jakiś ślad, dotyczący życia mojej towarzyszki, z bardzo dziwnej podróży.
Pojechałam, bo inaczej być nie mogło. Zatrzymałam się na nocleg w Pińczowie. Rankiem wyruszyłam na spotkanie przygody. Droga do wsi Węchadłów prowadzi przez malownicze tereny. Prosta, jak batem strzelił. Po obu stronach drzewa, pas zieleni, w której jest więcej ziół niż traw, a dalej ciągnące się pola uprawne, aż po horyzont lasu. Zbliżałam się do wsi, a serce łomotało coraz szybciej.
To wcale nie taka mała wieś. Wiele nowych domów, wiele odnowionych, ale są i stare, zniszczone przez ząb czasu. Znalazłam opisywany budynek dawnych arian. Stoi tajemniczy, ukryty wśród drzew i krzewów, w zaniedbanym podworskim parku. Grube mury z cegły i kamienia, jeszcze się trzymają. Znalazłam kamień i przysiadłam na nim.
- Jeszcze pół wieku temu miał dach i dwie kondygnacje. - Usłyszałam nagle znajomy głos. - Teraz została tylko jedna, a w środku rosną drzewa. To tragiczny widok. Mam wrażenie, że lada moment się wszystko przewróci.
Siedziałam jak zamurowana. To przecież ta sama starsza pani, która jechała ze mną autobusem. To nie możliwe. Wtedy była noc, mogło mi się to wszystko przyśnić, ale teraz jest dzień. Świeci piękne słońce. Bałam się spojrzeć w jej stronę, żeby znowu nie zniknęła.
- Lubiliśmy tutaj siadać ze Staszkiem, bo było cicho i nikt nam nie przeszkadzał. Staszek czasem grał na liściach albo trawie. Bywało, że mówił wiersze o polach, o sadach, o tym jak dziadek chodzi z siekierą i straszy drzewa, że je zetnie gdy nie będą rodziły. A czasem po prostu siedzieliśmy w milczeniu.`
Nadal siedziałam jak zaczarowana, myśląc sobie, że teraz to już, ta moja fantazja, przesadziła i to okrutnie.
- To naprawdę zbieg okoliczności, że spotykamy się w tak krótkim czasie po raz drugi. Właściwie, nie znamy się. Wiemy o sobie tylko tyle, że ja jestem stara i kiedyś mieszkałam tutaj, a ty, że jesteś młoda i mieszkasz daleko.
- Oj! Już nie taka młoda- zaprotestowałam. - Ale obie jesteśmy zafascynowane tymi okolicami. - Powiedziałam bardzo szczęśliwa, że to nie sen, nie moja wyobraźnia. Uśmiechnęłam się. - Myślałam, że jest pani tworem mojej wyobraźni. Nie ukrywam, że pani opowieść bardzo mnie zafascynowała i bardzo chciałam poznać prawdę. Chciałam dowiedzieć się, czy w ogóle pani istniała i dlaczego wyjechała.
- Skoro tak, to zapraszam do mnie, do Krakowa. Porozmawiamy sobie. Opowiem wszystko, jeśli to panią tak interesuje. Proszę, oto moja wizytówka. Teraz niestety muszę już jechać, bo wynajęłam samochód i kierowca pewnie się niecierpliwi. Do widzenia. - wyciągnęła rękę na pożegnanie.

cdn

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 13037
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:50
Lokalizacja: wieś

Re: Ponidzie cz. II

#2 Post autor: skaranie boskie » 05 lut 2017, 14:54

No i proszę.
Tajemnicza starsza pani jednak się pojawiła. Jednak istnieje.
Bardzo mnie zaintrygowałaś tym początkiem.
Naturalnie będę czytał dalej, nawet, jeśli trochę się spóźnię.
:rosa: :rosa: :rosa:
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

Enbers
Posty: 335
Rejestracja: 30 paź 2011, 21:14
Lokalizacja: Katowice/Jędrzejów/Kraków

Re: Ponidzie cz. II

#3 Post autor: Enbers » 05 lut 2017, 20:12

Pozwolę sobie opisać pewne wydarzenie, o którym sobie przypomniałem, czytając to opowiadanie.

Kilka lat temu byłem na weselu w Tomaszowie Lubelskim. Następnego dnia musiałem dostać się do Krasnobrodu. Pamiętam, że była to niedziela, 15 sierpnia. Patrzyłem w tablicę odjazów busów i zastanawiałem się, jak mogę dojechać do centrum, by potem udać się do Krasnobrodu, gdy zauważyłem idącą nieopodal parę (na oko mogli mieć 60-70 lat). Podszedłem, zagadałem. Na moje szczęście oni też jechali do centrum. Wsiedliśmy razem do busa, zaprowadzili mnie na dworzec, a gdy dowiedziałem się że najbliższy transport odchodzi za dwie godziny, oprowadzili mnie po mieści i zapoznali z okolicznym artystą - malarzem (niestety nie pamiętam nazwiska). Następnie wymieniliśmy się adresami, telefonami i do dziś utrzymujemy kontakt.

W ogóle ludzie z tamtych okolic są zaskakująco mili. W innym autobusie dosiadł się do mnie jeden pan i zaczął opowiadać historię swojego życia.

Niespotykane gdzie indziej.

Awatar użytkownika
Elunia
Posty: 582
Rejestracja: 03 lis 2011, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Ponidzie cz. II

#4 Post autor: Elunia » 06 lut 2017, 21:58

Moje Ponidzie jest czytane, jestem w szoku.
Opowiadanie powstało przez przypadek. Byłam w Kielcach odebrać Ogólnopolską nagrodę literacką, za wiersz. Chciałam napisać krótkie wspomnienie z podróży, a wyszło jak wyszło, bo znajomi pytali :"co dalej". Podjęłam rękawicę i przyznaję, to dla mnie trudne wyzwanie. Może za trudne.
Dziękuję.
Oby dalsze części przypadły do gustu.

Awatar użytkownika
Alicja Jonasz
Posty: 1044
Rejestracja: 24 kwie 2012, 9:01
Płeć:

Re: Ponidzie cz. II

#5 Post autor: Alicja Jonasz » 10 lut 2017, 22:08

Przyszłam do II części. Czytam...i co mi się podoba, to ta nutka zamyślenia nad przemijaniem :)
Alicja Jonasz

"A kiedy przyjdzie także po mnie
Zegarmistrz światła purpurowy
By mi zabełtać błękit w głowie
To będę jasny i gotowy"
Tadeusz Woźniak

Awatar użytkownika
Elunia
Posty: 582
Rejestracja: 03 lis 2011, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Ponidzie cz. II

#6 Post autor: Elunia » 11 lut 2017, 21:30

Dziękuję Alicjo. :)

bartosia
Posty: 554
Rejestracja: 10 lis 2011, 10:37
Lokalizacja: Niemcy
Kontakt:

Re: Ponidzie cz. II

#7 Post autor: bartosia » 13 lut 2017, 8:20

Jest czytane i pojde dalej :) :rosa:

Awatar użytkownika
Elunia
Posty: 582
Rejestracja: 03 lis 2011, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Ponidzie cz. II

#8 Post autor: Elunia » 13 lut 2017, 14:27

Dziękuję. Miłego czytania :)

Awatar użytkownika
Alicja Jonasz
Posty: 1044
Rejestracja: 24 kwie 2012, 9:01
Płeć:

Re: Ponidzie cz. II

#9 Post autor: Alicja Jonasz » 23 kwie 2017, 19:41

Jest czytane po raz drugi. :) Wróciłam i wędruję po świecie Twojego utworu. Znajdź kogoś do obróbki korektorskiej i redaktorskiej.
Alicja Jonasz

"A kiedy przyjdzie także po mnie
Zegarmistrz światła purpurowy
By mi zabełtać błękit w głowie
To będę jasny i gotowy"
Tadeusz Woźniak

Awatar użytkownika
Elunia
Posty: 582
Rejestracja: 03 lis 2011, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Ponidzie cz. II

#10 Post autor: Elunia » 29 kwie 2017, 18:20

Poszukam, bo widzę, że warto.
To moja pierwsza próba pisania prozą.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ponidzie”