Ulubiony bohater literacki

Moderator: Gloinnen

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Ulubiony bohater literacki

#1 Post autor: Patka » 19 lis 2014, 22:32

To ja mam następujące pytanie do wszystkich (!) użytkowników Ósmego Piętra: jaki jest wasz ulubiony bohater z książek dla dzieci/młodzieży? Czy któraś postać was zachwyciła np. swoją kreacją, poczuciem humoru, nauczyła was czegoś, może wzruszyła?

Zapraszam do wypowiadania się. :)

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 13037
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:50
Lokalizacja: wieś

Re: Ulubiony bohater literacki

#2 Post autor: skaranie boskie » 20 lis 2014, 23:54

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, Patko.
Takich lubianych, więcej powiem - szczególnie lubianych - postaci jest na pewno kilka.
Wśród naszych rodzimych, postawiłbym ogólnie na bohaterów stworzonych przez Adama Bahdaja. Szerzej o nim i jego twórczości napisałem w innym wątku. Tu chcę powiedzieć, że jego bohaterowie są do siebie podobni. Zazwyczaj to chłopcy, uczciwi, szlachetni - po prostu wzory do naśladowania. Jestem pewien, że ich cechy powstawały w celach dydaktycznych, jednak pomimo to nie są nudnymi sztywniakami, od których chciałoby się jedynie uciekać.
Z bohaterów obcych?
Uwielbiałem Pipi Lanstrumpf i Hucklebery'ego Finna.
Obie postaci nietuzinkowe, potrafiące wciągnąć w świat niesamowitych przygód, niby dzieci, a przecież takie dorosłe. Imponowały mi swoją wiedzą i obyciem. Pewnie znalazłbym w zakamarkach pamięci jeszcze kilkoro bohaterów mojego dzieciństwa, ale myślę, że tę gromadkę mogę śmiało zaliczyć do ulubionych.
Rozczaruję Cię jednak, Patko.
Nie mam jednego, konkretnego, ulubionego bohatera literackiego i to stwierdzenie dotyczy nie tylko literatury przeznaczonej dla dzieci i młodzieży.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
eka
Moderator
Posty: 10469
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Re: Ulubiony bohater literacki

#3 Post autor: eka » 22 lis 2014, 13:43

O, ulubiony bohater, tak w ostatnich latach szkoły podstawowej, to na pewno „Płonąca woda”, czyli Winnetou. Nieskazitelny, szlachetny, wyjątkowy. We wszystkich częściach indiańskiej sagi Karola Maya – ideał, wzór do naśladowania. Przeczytałam z zapartym tchem, sądzę że chyba wszystkie tomy:

Winnetou (tom I)
Winnetou (tom II)
Syn Łowcy Niedźwiedzi
Upiór z Llano Estacado
Skarb w Srebrnym Jeziorze
Czarny mustang
Król naftowy (Król nafty)
Dolina Śmierci
Boże Narodzenie
Old Surehand
Szatan i Judasz
Winnetou (tom III)
Spadkobiercy Winnetou

Parę lat temu zerknęłam do pierwszych z tego cyklu.
Porażka, ale wtedy, w okresie fascynacji, jeszcze nie mogłam o tym wiedzieć. Chodzi mi o styl, długaśne, stronicowe dialogi, naiwność postrzegania relacji, dydaktyzm. Te wszystkie cechy mogłam jednak dostrzec długo później, a w czasie wchodzenia w nastoletność, liczyła się fabuła i wyzwalane przez nią emocje. Pamiętam, że płakałam przy czytaniu, naprawdę wiele razy.
Na pewno Winnetou wiele dla mnie zrobił, mocno wpłynął, myślę, że np. moje nielubienie USA – to też głównie jego dzieło. Słowo literackie jest jednym z najlepszych narzędzi manipulacji, tej dobrej i tej złej.

Na marginesie, wkurzyłam się, kiedy dowiedziałam się, że dla Adolfa Hitlera on też był ulubionym bohaterem wczesnej młodości. No i... skąd więc nazizm w brutalnej odsłonie pogardy wobec niegermańskich nacji?
Szok. Pełna tolerancji, nawet dla bladych twarzy, postawa dzielnego Indianina i obozy koncentracyjne jego fana z NSDAP.
Karol May w grobie się przewraca.

Awatar użytkownika
anastazja
Posty: 6176
Rejestracja: 02 lis 2011, 16:37
Lokalizacja: Bieszczady
Płeć:

Re: Ulubiony bohater literacki

#4 Post autor: anastazja » 23 lis 2014, 19:25

"Dziewczynka z zapałkami"
"Calineczka"
"Brzydkie kaczątko"


Christian Andersen

"Kopciuszek" Autor: Grimm

Niezapomniana: "Ania z Zielonego Wzgórza" Autor: Montgomery Lucy M.

Jednak jako starsza dziewczynka pamiętam baśń:" Królewna ze złotą gwiazdą na czole". Coś pięknego! Widzę tę bohaterkę, ukrywającą pod kapturem gwiazdę na czole, z którą się urodziła. Ukrywała się z tego powodu, uciekając z jednego miejsca do drugiego. Fascynowała mnie do tego stopnia, że z koleżanką naklejałyśmy na czoło gwiazdy, zrobione z pozłotek. Kiedy mama wychodziła z domu ubierałam jej suknię (musiała być długa) i tak spacerowałyśmy po sadzie, udając królewny.
To były czasy.

Pozdrawiam.
A ludzie tłoczą się wokół poety i mówią mu: zaśpiewaj znowu, a to znaczy: niech nowe cierpienia umęczą twą duszę."
(S. Kierkegaard, "Albo,albo"

Alek Osiński
Posty: 5630
Rejestracja: 01 lis 2011, 23:09

Re: Ulubiony bohater literacki

#5 Post autor: Alek Osiński » 27 lis 2014, 2:22

Ulubiony bohater literacki z czasów jak jeszcze raczej nie umiałem czytać, to na pewno - koziołek
matołek; babcia mi czytała do snu i było to coś wyjątkowego:)

Nawiasem mówiąc, koziołek matołek powstał w latach 30. XX wieku jako pierwowzór komiksu.
na bazie tekstu K. Makuszyńskiego, w czasach peerelu powstał film animowany - fajny,
ale brak mu niestety literackich walorów,

jako literacką próbkę proponuję - dobrze się czyta:)

http://www.wiersze.annet.pl/w,,8555

Nalka31
Posty: 873
Rejestracja: 26 mar 2012, 2:13
Lokalizacja: Syreni Gród

Re: Ulubiony bohater literacki

#6 Post autor: Nalka31 » 07 sty 2015, 2:20

eka pisze:Winnetou. Nieskazitelny, szlachetny, wyjątkowy. We wszystkich częściach indiańskiej sagi Karola Maya – ideał, wzór do naśladowania.
Widzę, że nie jestem jedyną, która kochała tego Apacza. Fakt, że po latach te powieści mogą się wydawać zbyt długie, czasem przegadane, ale nie odbiera mi to fascynacji tym światem, westmanami, otwartą prerią i karaniem tych złych. Tu też znalazłaby się cała plejada książek Curwooda z jego zielonymi puszczami i Sokole Oko Coopera. Można wyliczać, nie zapominając przy tym o rudowłosej Ani z Zielonego Wzgórza.

Oj wielu by się znalazło. :beer: :)
Wiatr kroczy moim śladem. Nie nie kroczy, to ja jestem Wiatr.

********************************************************

nalka31@osme-pietro.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „DNI LITERATURY DZIECIĘCEJ”