Co mnie złości w komentarzach?

Nie wiesz - zapytaj
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Gloinnen
Administrator
Posty: 12091
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:58
Lokalizacja: Lothlórien

Re: Co mnie złości w komentarzach?

#21 Post autor: Gloinnen » 24 lut 2012, 12:05

Jednym z elementów profesjonalizmu jest umiejętność oddzielenia prywaty od oceny utworu. I to miałam na myśli. O ile nikt z nas (albo nieliczni) nie para się zawodowo krytyką literacką i nie wszyscy posiadamy wykształcenie związane z literaturą, o tyle podchodzić rzetelnie do komentarzy, w oderwaniu od własnych sympatii bądź niechęci może każdy. Tak pojmuję profesjonalizm, jakim powinien się wykazać komentujący, niezależnie od tego, w jakim stopniu czuje się on kompetentny do opiniowania publikowanej na forum twórczości.
Niechaj inny wiatr dzisiaj twe włosy rozwiewa
Niechaj na niebo inne twoje oczy patrzą
Niechaj inne twym stopom cień rzucają drzewa
Niechaj noc mnie pogodzi z jawą i rozpaczą

/B. Zadura
_________________
E-mail:
glo@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
Dante
Posty: 663
Rejestracja: 31 paź 2011, 20:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Co mnie złości w komentarzach?

#22 Post autor: Dante » 25 lut 2012, 22:53

To, o czym piszesz nazwałbym zwykłą ludzka rzetelnością, a nie profesjonalizmem.
Profesjonalizm łączy mi sie nieodmiennie z fachowością, znajomością zagadnienia oraz kompetencją, no i postępowaniem zgodnym z regułami obowiązującymi w reprezentowanej dziedzinie.
Co partaczowi zajmie trzy strony,
geniusz w trzech słowach pomieści,
dlatego wierszy moich jest mało,
lecz za to ileż w w nich treści
;-)

atma
Posty: 116
Rejestracja: 05 mar 2012, 6:35
Kontakt:

Re: Co mnie złości w komentarzach?

#23 Post autor: atma » 14 mar 2012, 21:06

Przeczytałam z uwagą, ogólnie rzecz ujmując podoba mi się podejście do zagdnienia :) :vino:
Cóż z tego, że słoń silny, jeśli sam przynosi łańcuch, którym go wiążą

TakaJedna

Re: Co mnie złości w komentarzach?

#24 Post autor: TakaJedna » 26 mar 2012, 13:11

Ja napiszę ogólnie, co mnie złości w komentarzach, głównie na wortalach poetyckich.

1. Komentarze lekceważące, np. "grafo", "grafomania", "beznadzieja". Jeżeli już ktoś się wypowiada na temat danego wiersza, to niech wskaże błędy, pomyłki, to, co mu się nie podoba. Takie jednowyrazowe komentarze są oznaką wywyższania się, lekceważenia autora, a przynajmniej takie jest moje wrażenie.

2. Komentarze atakujące autora, np. "ja to bym się zabił, jakbym miał pisać takie okropne teksty", "weź się utop, żeby już nikt nie musiał czytać twoich wierszy", "trzeba być debilem, żeby pisać takie twory", "tylko gówniarze mogą pisać takie głupie wiersze", "jak ktoś mógł ocenić to coś pozytywnie? to chyba żart!". Ciężko uwierzyć w to, że ludzie uważający się za wrażliwych poetów mogą tak się zachowywać, a jednak niekiedy tak się zdarza.

3. Stwierdzenia typu "to nie jest wiersz, za mało metafor" lub "to nie jest wiersz, nie podoba mi się". To, że komuś dany tekst się nie podoba, to nie oznacza, iż automatycznie nie jest to wiersz. Dla porównanie: to, że nie podoba mi się książka, to nie znaczy, że nie można jej nazywać książką. Jeżeli nie podoba mi się film, to nie oznacza, iż nie można go nazywać filmem. Moim zdaniem tego typu komentarze świadczą o niesamowitej megalomanii ich autorów i poczuciu, iż posiada się monopol na prawdę.

4. Komentarze spamowe w stylu "fajny wiersz, zapraszam do mnie http://www.costamcostamlalala.pl" lub "fajny blogasek, dodałam do obserwowanych, ty też dodaj mój- http://www.sratytatydupawkraty.pl".

iskierka

Re: Co mnie złości w komentarzach?

#25 Post autor: iskierka » 04 wrz 2012, 20:42

w komentarzach wkurza mnie obraza autora, wyśmiewanie się z autora, kłótnie w komentarzach
i słodzenie i głaskanie wiersza, typu fajny wiersz, no dobra jak jest fajny to się piszę że fajny
ale chodzi o konkrety, typu dlaczego? i tp Wycieczki osobiste i nadmierne emocje.

Sede Vacante
Posty: 3258
Rejestracja: 27 sty 2013, 23:52
Lokalizacja: Dębica

Re: Co mnie złości w komentarzach?

#26 Post autor: Sede Vacante » 05 wrz 2012, 6:53

iskierka pisze:głaskanie wiersza, typu fajny wiersz, no dobra jak jest fajny to się piszę że fajny
ale chodzi o konkrety, typu dlaczego?
Święte słowa.
Każdy komentarz, który nie jest poparty uzasadnieniem nie jest dla mnie wiele wart.
"Nie głaskało mnie życie po głowie,
nie pijałem ptasiego mleka -
no i dobrze, no i na zdrowie:
tak wyrasta się na człowieka..."


W. Broniewski - "Mannlicher"

semiramida
Posty: 755
Rejestracja: 30 maja 2012, 22:11
Lokalizacja: Wiszące Ogrody

Re: Co mnie złości w komentarzach?

#27 Post autor: semiramida » 28 wrz 2012, 18:57

Kabotyństwo. Gdy komentujący chce wypaść lepiej, niż autor. Zazwyczaj połączone z krytykanctwem i zgrywaniem się.:(((
Do każdego pięknie się uśmiecham:)))

Sede Vacante
Posty: 3258
Rejestracja: 27 sty 2013, 23:52
Lokalizacja: Dębica

Re: Co mnie złości w komentarzach?

#28 Post autor: Sede Vacante » 28 wrz 2012, 19:39

Iskierko -
"i słodzenie i głaskanie wiersza, typu fajny wiersz, no dobra jak jest fajny to się piszę że fajny
ale chodzi o konkrety, typu dlaczego?
"


Niestety, większość twoich komentarzy jest dokładnie takich.
"Fajny, podoba mi się", albo "Nie wiem, nie podoba mi się" :)
Ale to tak nawiasem mówiąc.
"Nie głaskało mnie życie po głowie,
nie pijałem ptasiego mleka -
no i dobrze, no i na zdrowie:
tak wyrasta się na człowieka..."


W. Broniewski - "Mannlicher"

iskierka

Re: Co mnie złości w komentarzach?

#29 Post autor: iskierka » 28 wrz 2012, 19:42

To chwilowe, bo mi się komputer zawieszał :sorry:

e_14scie
Posty: 3303
Rejestracja: 31 paź 2011, 17:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co mnie złości w komentarzach?

#30 Post autor: e_14scie » 01 lis 2012, 17:47

iskierka pisze:To chwilowe, bo mi się komputer zawieszał :sorry:
Ten komputer działał wyjątkowo selektywnie, bo jakoś inne teksty przechodziły mu gładko :jez:
Każdy świt jest prowokacją do nowych nadziei. Skreślić świty!

Stanisław Jerzy Lec

_______________________
e_14scie@osme-pietro.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „KĄCIK PORAD”