Odmiana trudniejszych wyrazów

Nie wiesz - zapytaj
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Odmiana trudniejszych wyrazów

#11 Post autor: Patka » 08 kwie 2014, 21:33

Aj, wybacz, zapomniałam, że niektórzy tej joty mogą nie słyszeć. Zależy, z jakiej jest się części Polski. Polacy z obszaru krakowsko-poznańskiego mają wymowę synchroniczną, czyli bez joty.

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 13037
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:50
Lokalizacja: wieś

Re: Odmiana trudniejszych wyrazów

#12 Post autor: skaranie boskie » 01 cze 2014, 23:40

Mam dwa pytania.
1. Co to jest kotoj?
2. Skąd się bierze różnica w odmianie rzeczowników takich, jak pies i kot, w stosunku do innych tego rodzaju. Innymi słowy, dlaczego mówimy "facetowi, jarmarkowi, zębowi, synowi, baranowi", a z drugiej strony "psu, kotu, drzewu, mleku" itp.?
Dlaczego facetowi a nie facetu, psu, a nie psowi, zębowi, a nie zębu itd.?
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Odmiana trudniejszych wyrazów

#13 Post autor: Patka » 02 cze 2014, 0:02

Kotoj to po prostu kot, tylko po mojemu. ;)
skaranie boskie pisze:2. Skąd się bierze różnica w odmianie rzeczowników takich, jak pies i kot, w stosunku do innych tego rodzaju. Innymi słowy, dlaczego mówimy "facetowi, jarmarkowi, zębowi, synowi, baranowi", a z drugiej strony "psu, kotu, drzewu, mleku" itp.?
Dlaczego facetowi a nie facetu, psu, a nie psowi, zębowi, a nie zębu itd.?
Wszystko zależy od dawnych deklinacji, ot tak się nic nie wzięło. Początkowo było więcej końcówek dla C. dla rodzaju męskiego, dziś są dwie: -u i -owi. Pierwsza wzięła się z dawnej deklinacji -o- -jo- (takie wyrazy jak: Bóg, rok, duch), a druga z -u-tematowej (syn, dom, miód). Ta końcówka -owi przeszła też na inne deklinacje, dlatego mamy: duchowi, nie duchu (jak kiedyś). Ale niektóre formy z -u się zachowały, jak psu, kotu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „KĄCIK PORAD”