Co lubicie czytać?

Podziel się tym, co lubisz najbardziej
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Co lubicie czytać?

#1 Post autor: Patka » 12 mar 2014, 21:41

Ostatnio mam - jak ja to nazywam - okres czytelniczy, to znaczy czytam bardzo dużo, oczywiście nie byle co, zwykle wybieram uznanych autorów, klasykę, bo, po pierwsze: lubię się przekonać, czy rzeczywiście to takie świetne, jak inni mówią, po drugie: lubię mieć pewność, że nie rzucę książki w cholerę po kilku stronach nudnej lektury (a czytanie nieznanego autora rodzi, niestety, takie właśnie niebezpieczeństwo). Chciałabym, żebyście tu polecali swoje, które uwielbiacie i które śmiało moglibyście polecić każdej osobie. Najbardziej interesują mnie powieści z XIX i XX wieku. Gatunki: wszystko, oprócz tanich romansów i fantastyki (chyba że Tolkien). Bardzo lubię naturalizm - od razu mówię, że Zolę czy Flauberta czytałam - jeśli więc znacie jakąś ciekawą pozycję z tego nurtu, będzie mi miło. Najchętniej: literatura niemiecka (lub niemieckojęzyczna), angielska, hiszpańska, polska i iberoamerykańska.

Żeby nie było, że o coś proszę, a sama nic nie daję: oto parę tytułów, które polecam:

1. A. Libera, "Madame"
2. E. Zola, "Germinal"
3. O. Pamuk, "Śnieg" i "Nazywam się Czerwień"
4. L. Tyrmand, "Zły"
5. W. Golding, "Władca much"
6. J. Pilch, "Miasto utrapienia"
7. E.M.Remarque, "Iskra życia", "Łuk triumfalny"
8. J.C.Somoza, "Klara i półmrok"
9. L. Tołstoj, "Zmartwychwstanie"

Jak sobie przypomnę więcej, to dopiszę.

Pozdrawiam
Patka

Awatar użytkownika
411
Posty: 1778
Rejestracja: 31 paź 2011, 8:56
Lokalizacja: .de

Re: Co lubicie czytać?

#2 Post autor: 411 » 13 mar 2014, 7:00

Czytam generalnie co mi w reke wpadnie - niewielki mam wybór, a w bibiotece miejskiej pozycje obcojezyczne sa wiekszosci po angielsku.
Czasem wiec sobie cos przywioze, czasem "ukradne legalnie" znajomym.

Z Twojej listy nie czytalam nic.
W oryginale nie "pakne" (poza Remarque´iem), a czasy szkolne raczyly mnie zupelnie innymi zestawami lektur obowiazkowych.
Powinnam sie wstydzic?

Ale.
Chyba nie ma pozycji, której bym nie przeczytala, a która wyszla spod reki Jacka Londona.
Przytaczac tytulów nie trzeba.
Z polskich autorów (i tu prosze sie nie smiac): Orzeszkowa i Rodziewiczówna.
Szczególnie ta ostatnia zachwyca mnie niezmiennie lekkoscia pióra, humorem i latwoscia dialogu z czytelnikiem.

Z literatury "bardziej" wspólczesnej to Heinlein, Harris, Koontz, Lem. No i oczywiscie King.
Tolkiena nie przeczytalam nic i pewnie juz nie przeczytam (dzieki bogom za ekranizacje Wladcy Pierscieni!), natomiast mocno zaprzyjaznilam sie z panem Williamsem.
Tytulami rzucac nie bede, bo chyba nie ma osoby, której by sie nie obily o uszy te nazwiska.

Tyle ode mnie.
Czekam na kolejne pozycje na Twojej liscie, Paciu, postaram sie siegnac.

J.
:)
Nie będę cytować innych. Poczekam aż inni będą cytować mnie.

Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Co lubicie czytać?

#3 Post autor: Patka » 14 mar 2014, 21:21

Dzięki Józefino. Dopiero teraz dziękuję, bo myślałam, że się inni wypowiedzą, ale widzę, że nasi userzy są nieczytający... :smoker: Chyba że trafiają na same okropne książki.
411 pisze:Tolkiena nie przeczytalam nic i pewnie juz nie przeczytam (dzieki bogom za ekranizacje Wladcy Pierscieni!)
Film ci obrzydził utwór? Moim zdaniem to najbardziej epicka trylogia - w ogóle filmy - świata. Prawie na pamięć znam wszystkie sceny, a i tak co jakiś czas sobie włączam WP dla przypomnienia. Szkoda, że Hobbit nie wyszedł tak zajebiaszczo.

Orzeszkową będę "zmuszona" czytać na zajęcia z pozytywizmu. Rodziewiczównę też, jak sądzę.
411 pisze:Z Twojej listy nie czytalam nic.
W oryginale nie "pakne" (poza Remarque´iem), a czasy szkolne raczyly mnie zupelnie innymi zestawami lektur obowiazkowych.
Powinnam sie wstydzic?
Moja lista nie składa się z żadnej lektury szkolnej, choć teraz, jak mi przypomniałaś, mogę parę tytułów podać: "Lalka" Prusa, "Jądro ciemności" Conrada, "Tango" Mrożka, "Ferdydurke" Gombrowicza, "Cudzoziemka" Kuncewiczowej.

Najbardziej z listy polecam "Germinal" i "Madame". U-W-I-E-L-B-I-A-M! Ostatnio zaś zachwyciła mnie "Iskra życia" Remarque'a. Moim zdaniem najlepsza książką, której akcja toczy się w obozie. Czytając dialogi, miałam wrażenie, że tam jestem, razem z więźniami.
Reszta podobała mi się mniej lub bardziej, ale też polecam.

Kinga też lubię czytać, dla rozrywki jednak bardziej. Nie traktuję go i podobnych autorów jako wartościową lekturę.

Awatar użytkownika
411
Posty: 1778
Rejestracja: 31 paź 2011, 8:56
Lokalizacja: .de

Re: Co lubicie czytać?

#4 Post autor: 411 » 08 kwie 2014, 18:14

"Obcy w obcym kraju", Robert A. Heinlein.

Ksiazka, która po prostu uwielbiam.
Nie bede zdradzac fabuly, zreszta - mam wrazenie, ze ta jest tylko dodatkiem, tlem - do najwazniejszego. W zyciu, w naszym zyciu, w nas.
Jak nagle inaczej wyglada to, co wydawalo nam sie "normalne", zwykle, codzienne...
Czyta sie jak kawal dobrej "przygody", a w pewnym momencie czujemy, ze wsiaknelismy na amen.
Ok, nie kazdy lubi sf, ale, wierzcie mi - takie sf zaczaruje kazdego.

Ulubiona postac? Jubal.

Moze ktos czytal?
Pogadamy?

J.
Nie będę cytować innych. Poczekam aż inni będą cytować mnie.

Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Co lubicie czytać?

#5 Post autor: Patka » 08 kwie 2014, 18:33

Nie czytałam niestety, ale tytuł kiedyś obił mi się o uszy. Przy najbliższej wizycie w bibliotece wypożyczę (jak nie zapomnę).

Ech, tyle świetnych książek do przeczytania, życia zbraknie. :(

Awatar użytkownika
411
Posty: 1778
Rejestracja: 31 paź 2011, 8:56
Lokalizacja: .de

Re: Co lubicie czytać?

#6 Post autor: 411 » 08 kwie 2014, 19:48

Patka pisze:Ech, tyle świetnych książek do przeczytania, życia zbraknie.
Ech, prawda, niestety.

Jeszcze wracajac do "Obcego" - uspokajam kazdego, kto sie "boi" latajacych talerzy, szescionoznych ufoludków i czternastu slonc, o wyzszej matematyce, jak i fizyce kwantowej nie zapominajac: w tej ksiazce to nie wystepuje. Rzecz dzieje sie na starej dobrej Ziemi, glówny bohater jest...
Nie, nie bede zdradzac historii.

Zapraszam do poczytania.
Nie będę cytować innych. Poczekam aż inni będą cytować mnie.

Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Co lubicie czytać?

#7 Post autor: Patka » 08 kwie 2014, 21:15

Konstanty Ildefons Gałczyński! Właśnie jestem po lekturze jego teatrzyku. Genialne, krótkie, bardzo śmieszne formy. A genialne właśnie w swojej prostocie.

Awatar użytkownika
Gloinnen
Administrator
Posty: 12091
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:58
Lokalizacja: Lothlórien

Re: Co lubicie czytać?

#8 Post autor: Gloinnen » 22 kwie 2014, 20:13

W gruncie rzeczy to pytanie-rzeka. Bo przecież czyta się rozmaite rzeczy, zakładając, że nie tylko to, co się samemu napisało. :jez:

Ostatnio u mnie Umberto Eco na warsztacie.

Na wakacjach czytałam "Semiologię życia codziennego" - bardzo ciekawe rozważania o kulturze współczesnej, a zwłaszcza o amerykańskiej "popkulturze". Polecam.

Aktualnie już po raz drugi pochłaniam "Dzieło otwarte", bo jestem w trakcie pisania szkicu teoretycznoliterackiego i potrzebuję punktu odniesienia, cytatów i notatek.

W kolejce czekają "Apokaliptycy i dostosowani" - dzieło o kulturze masowej.

A np. "Sześć przechadzek po lesie fikcji" to w ogóle lektura obowiązkowa dla każdego, kto myśli poważnie o zajmowaniu się prozą. Jako Autor, jako czytelnik i jako krytyk.

:beer:
Glo.
Niechaj inny wiatr dzisiaj twe włosy rozwiewa
Niechaj na niebo inne twoje oczy patrzą
Niechaj inne twym stopom cień rzucają drzewa
Niechaj noc mnie pogodzi z jawą i rozpaczą

/B. Zadura
_________________
E-mail:
glo@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Co lubicie czytać?

#9 Post autor: Patka » 22 kwie 2014, 21:55

Widząc nowy post w Ulubionych, pomyślałam, że znów będzie o najlepszych piosenkach, a tu proszę, miłe zaskoczenie, heh.

Eco czytałam tylko "Imię róży"... nie, stój, próbowałam przeczytać, ale albo to nie dla mnie, albo trafiłam na zły okres i nawet nie dobrnęłam do jednej czwartej powieści.
Gloinnen pisze:A np. "Sześć przechadzek po lesie fikcji" to w ogóle lektura obowiązkowa dla każdego, kto myśli poważnie o zajmowaniu się prozą. Jako Autor, jako czytelnik i jako krytyk.
Osobiście nie przepadam za poradnikami "jak pisać/tworzyć?", nawet jeśli są naprawdę pomocne i świetne, bo dla mnie to jednak sztuczne, takie mówienie, jak mam pisać, że opis musi być taki, groteska taka, a ja wolę po swojemu. Zresztą, wcale nie trzeba znać wszystkich technik pisarskich i umieć pisać w każdym gatunku i w każdym temacie, by być świetnym pisaniem. (miałam dać jakieś porównanie, ale nic mi do głowy nie przychodzi)

Więc jeśli ktoś znów mi powie w komentarzu, że coś MUSI być takie i takie, MUSI być napisane tak i tak, to nie ręczę za siebie. :jez:

Awatar użytkownika
Gloinnen
Administrator
Posty: 12091
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:58
Lokalizacja: Lothlórien

Re: Co lubicie czytać?

#10 Post autor: Gloinnen » 22 kwie 2014, 22:27

Patka pisze:Osobiście nie przepadam za poradnikami "jak pisać/tworzyć?", nawet jeśli są naprawdę pomocne i świetne,
"Sześć przechadzek po lesie fikcji" to wcale nie jest poradnik "jak pisać"!!!!
:crach: :crach: :crach:

Jeśli mogłabym to jakoś przybliżyć... We wspomnianej książce Eco raczej opisuje i analizuje różne mechanizmy narracyjne, sposób budowania świata przedstawionego, zależności i relacje pomiędzy jego elementami, konstruowanie czasoprzestrzeni literackiej...
Ta książka pozwala spojrzeć na utwór nie z punktu widzenia czytelnika-laika, który najczęściej koncentruje się na aspektach fabularnych i - jak pasjonat czytadeł - chciałby się pod koniec dowiedzieć, "kto zabił" (kryminał) lub "czy oni się pobiorą" (romans). Wręcz przeciwnie, Eco ukazuje proces twórczy "od zaplecza"...
:)
Niechaj inny wiatr dzisiaj twe włosy rozwiewa
Niechaj na niebo inne twoje oczy patrzą
Niechaj inne twym stopom cień rzucają drzewa
Niechaj noc mnie pogodzi z jawą i rozpaczą

/B. Zadura
_________________
E-mail:
glo@osme-pietro.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „ULUBIONE”