Co lubicie czytać?

Podziel się tym, co lubisz najbardziej
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Fałszerz komunikatów
Posty: 5020
Rejestracja: 01 sty 2014, 16:53
Lokalizacja: Hotel "Józef K."
Płeć:

Re: Co lubicie czytać?

#71 Post autor: Fałszerz komunikatów » 30 kwie 2016, 19:48

Następne ciekawe pozycje Wam przytachałem:
Wodzony podejrzeniem o flirt z formą reportażową, postanowiłem bliżej zapoznać się z jej najwybitniejszymi przedstawicielami. I tak trafiłem na ślad dwóch, najbardziej intrygujących książek ostatnich miesięcy, w mej subiektywnej ocenie i chronologii:
"Jutro przypłynie królowa", Macieja Wasielewskiego http://lubimyczytac.pl/ksiazka/163657/j ... ie-krolowa - w trakcie czytania, przypomniała mi się inna pozycja, reportaż na temat zamieszek w Belfaście. Tam powstanie konfliktów we wspomnianym mieście, między zwolennikami przyłączenia Irlandii Płn do Irlandii, a entuzjastami pozostawienia kraju pod zwierzchnictwem Wielkiej Brytanii, określano mianem "Kłopotów". Tutaj tym terminem - warto uściślić, że o brytyjskich korzeniach, można by ochrzcić konflikt na jednej z wysp, przynależnych Wielkiej Brytanii. "Kłopotami" tym łatwiejszymi do zamaskowania, bo jego natężenie było sprzężone z wielkością Wyspy i degradacją obyczajów, prowadzoną w sposób wyciszony.
I wreszcie "Farby wodne", Lidii Ostałowskiej http://lubimyczytac.pl/ksiazka/114247/farby-wodne. Autorka podejmuje temat Obozów Koncentracyjnych pod kątem międzynarodowych i religijnych przepychanek, wojny z sacrum przeciw profanum. Każe dzielić pamięć, wraz z główną bohaterką, Diną Gottliebową, na tę zbiorową, jak i jednostki. Zmusza do porównywania cierpień wszystkich stron barykady, związanych z Oświęcimiem, przy czym szczególną uwagę zwraca na losy Cyganów w Obozach Zagłady. Reporterka termin Holocaust rozbija na czynniki pierwsze, poczynając od początków, czyli etymologii tego słowa, po zjawisko zawłaszczania jednej religii przez drugą. I na tle tych wydarzeń toczy się historia głównej bohaterki, którą od śmierci uratował talent. I tu rodzi się dylemat - czy przyjąć taką łaskę przeżycia jako dar, a może jednak przekleństwo.
W sposób metaforyczny został wyjaśniony powód, dla jakiego Pani Gottliebowa chciała wiele lat po wyzwoleniu Obozu zatrzymać przy sobie jej autorskie malunki, co pozwala zrozumieć jej działania, zmierzające do odzyskania dzieł.

Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Co lubicie czytać?

#72 Post autor: Patka » 01 maja 2016, 13:19

Tak, zaznajomiłam, lektura wyborna. Przy niektórych opowiadaniach ręce same składały się do oklasków. :ok:

Awatar użytkownika
Fałszerz komunikatów
Posty: 5020
Rejestracja: 01 sty 2014, 16:53
Lokalizacja: Hotel "Józef K."
Płeć:

Re: Co lubicie czytać?

#73 Post autor: Fałszerz komunikatów » 01 maja 2016, 20:15

:bravo: :bravo: :bravo:

Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Co lubicie czytać?

#74 Post autor: Patka » 29 maja 2016, 11:26

Chciałabym polecić historyczne książki Aleksandra Krawczuka (epoka: starożytność). Czyta się je jak najlepsze powieści, autor ma lekki styl, często idzie w dygresje, ale nie zanudza.

Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Co lubicie czytać?

#75 Post autor: Patka » 18 wrz 2016, 15:21

Zabrałam się za "Masakrę" Vargi. Przed wypożyczeniem nic nie wiedziałam ani o autorze, ani o książce, po prostu chciałam coś polskiego przeczytać, akurat ten tytuł spośród wielu przejrzanych najbardziej mnie zainteresował. Na razie, po 100 stronach, całkiem mi się podoba, dobrze się czyta, autor umie barwnie opowiadać długimi zdaniami pełnymi ciekawych myśli, fajnych porównań itp. W sumie książka głównie składa się z takiego gadania, akcji w tym niewiele, ale bynajmniej to nie nudzi.

Awatar użytkownika
alchemik
Posty: 7009
Rejestracja: 18 wrz 2014, 17:46
Lokalizacja: Trójmiasto i przyległe światy

Re: Co lubicie czytać?

#76 Post autor: alchemik » 18 wrz 2016, 15:29

Polecam powieści Dana Simmonsa. To orgia wyobraźni.
Cykl Hyperiona; Hyperion. Zagłada Hyperiona. Endymion. Triumf Endymiona.
Cykl; Ilion. Olimp.
* * * * * * * * *
Jak być mądrym.. .?
Ukrywać swoją głupotę!

G.B. Shaw
Lub okazywać ją w niewielkich dawkach, kiedy się tego po tobie spodziewają.
J.E.S.

* * * * * * * * *
alchemik@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
Fałszerz komunikatów
Posty: 5020
Rejestracja: 01 sty 2014, 16:53
Lokalizacja: Hotel "Józef K."
Płeć:

Re: Co lubicie czytać?

#77 Post autor: Fałszerz komunikatów » 18 wrz 2016, 18:13

Varga rozwala system. Varga wpisuje się w nurt prozy współczesnej, bardzo nihilistycznej i pozbawionej wyraźnego toku akcji. Tutaj, o ile pamiętam, bohater w pijanym widzie przemierza Warszawę (w tym me znajome okolice ;) i po drodze styka się z różnymi znanymi, typowo polskimi problemami, tudzież sytuacjami.
Uwielbiam Vargę za czarny humor, specyficzny styl pisania i to, w jaki sposób opisuje nasz kraj.
Jeśli podobała Ci się ta książka, to zapewne też polubisz pozycje Ignacego Karpowicza. Ja ostatnio czytałem jego "Niehalo" i się nie zawiodłem.

Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Co lubicie czytać?

#78 Post autor: Patka » 18 wrz 2016, 18:16

Dzięki za krótkie info o Vardze, Fałszerz. :) Po Karpowicza też sięgnę.

Awatar użytkownika
Fałszerz komunikatów
Posty: 5020
Rejestracja: 01 sty 2014, 16:53
Lokalizacja: Hotel "Józef K."
Płeć:

Re: Co lubicie czytać?

#79 Post autor: Fałszerz komunikatów » 18 wrz 2016, 18:53

I jeszcze gorąco (aż parzy ;) polecam książkę na temat współczesnego i dawnego przebiegu kariery takiej organizacji, jak Ku Klux Klan. Proszę sobie wyobrazić, że publiczne egzekucje na osobach o innym kolorze skóry odbywały się w Ameryce jeszcze w latach sześćdziesiątych, mimo iż teoretycznie były one przez władze zakazane.
Nie polecam natomiast osobom, które łatwo ulegają wpływom, bo po takich wykładach organizacji, jakich reporterka była świadkiem, można naprawdę nawrócić się na poglądy KKK. Typowe amerykańskie przedsięwzięcie, którym istotnym celem są pieniądze ze składek nowych "wyznawców".
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/262017/k ... zka-milosc

Awatar użytkownika
Fałszerz komunikatów
Posty: 5020
Rejestracja: 01 sty 2014, 16:53
Lokalizacja: Hotel "Józef K."
Płeć:

Re: Co lubicie czytać?

#80 Post autor: Fałszerz komunikatów » 20 wrz 2016, 19:26

Proponuję książkę pt. "Pływak", Zsuzsy Bank. Liryczna opowieść, utrzymana w konwencji realizmu magicznego, o różnych stopniach osierocenia - przez przedmioty martwe, pozostawione za sobą w podróży, miejsca, czas przeszły, po jeden z najwyższych - przez osoby bliskie. Jest to też książka drążąca w swej treści motyw pozostawianych śladów i kompulsywnego ich zacierania - poprzez nieustanną tułaczkę, zapomnienie i poprzez mantryczny symbol jeziora, w którym zanurzają się w trudnych chwilach, niczym wytrawni pływacy, główni bohaterowie. Jest to też podświadoma próba stawienia czoła płynnemu czasowi, który jak stwierdza narratorka, płynie zbyt wolno.
Misternie skonstruowana historia rodzinna, okraszona piękną, subtelną narracją, pełna poetyckich romansów świata rzeczywistego z fantazją, z delikatnie zaznaczoną sytuacją historyczną komunistycznych Węgier w dobie buntu.
Dla czytelnika, na apetyt.

ODPOWIEDZ

Wróć do „ULUBIONE”