powieści piastowskie

Podziel się tym, co lubisz najbardziej
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 13037
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:50
Lokalizacja: wieś

powieści piastowskie

#1 Post autor: skaranie boskie » 06 kwie 2014, 1:26

Może jestem trochę niedzisiejszy, ale od lat z upodobaniem powracam do cyklu powieści piastowskich Karola Bunscha. Nie wiem, kto dziś pamięta tego autora i jego prace. A jest co pamiętać. To cykl kilkunastu tomów, w wyjątkowo przystępny sposób, świetną fabułą opowiadający o początkach naszej państwowości, o wzlotach i upadkach państwa piastowskiego, począwszy od Wielkiego Mieszka a na równie wielkim Kazimierzu kończąc. Właściwie Kazimierz Wielki jawi się w ostatnim tomie ledwie synem królewskim, a jej bohaterem (wcale nie głównym) jest Władysław zjednoczyciel Łokietek. Przez wszystkie tomy przewijają się kolejno postaci tyleż fikcyjne, co mogące rzeczywiście istnieć. Lektura rzeczonego cyklu to doskonała lekcja naszej historii, którą polecam każdemu, niezależnie od jego zapatrywań politycznych, wiary i wiedzy.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
411
Posty: 1778
Rejestracja: 31 paź 2011, 8:56
Lokalizacja: .de

Re: powieści piastowskie

#2 Post autor: 411 » 06 kwie 2014, 8:28

skaranie boskie pisze: Nie wiem, kto dziś pamięta tego autora i jego prace. A jest co pamiętać.
Ja.
Ale, przyznaje, dzieki mojej mamie - ukochany jej autor, zaczytywala sie nocami i dotad cieplo wspomina, choc juz ciezko jej czytac.
Osobiscie nie czytalam, a chyba powinnam - jak widac.

skaranie boskie pisze:Może jestem trochę niedzisiejszy /.../
No widzisz, to jest nas juz dwoje - ja za kazdym razem z dzika radoscia chwytam Rodziewiczówne.

:D
Nie będę cytować innych. Poczekam aż inni będą cytować mnie.

Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: powieści piastowskie

#3 Post autor: Patka » 06 kwie 2014, 20:30

Niestety muszę przyznać, że nie słyszałam wcześniej o tym autorze i jego dziełach. Ale brzmi interesująco, może uda mi się zdobyć ten cykl w bibliotece.

Alek Osiński
Posty: 5630
Rejestracja: 01 lis 2011, 23:09

Re: powieści piastowskie

#4 Post autor: Alek Osiński » 07 kwie 2014, 15:53

Czytałem jak byłem w podstawówce. Teraz już wprawdzie nic nie pamiętam, ale wtedy mnie wciągnęło i to na fest:)

Awatar użytkownika
Lucile
Moderator
Posty: 2484
Rejestracja: 23 wrz 2014, 0:12
Płeć:

Re: powieści piastowskie

#5 Post autor: Lucile » 29 lip 2015, 23:59

Jedna z półek w mojej bibliotece przeznaczona jest na książki Karola Bunscha. Stoi ich sobie z pięć i wcale nie są pokryte kurzem. Korzysta z nich - ku mojej radości - najmłodsze pokolenie. W końcu, ten literacko uzdolniony prawnik, doskonale znający naszą historię, to przecież "krajan - krakauer", jak to za czasów Franza Josepha mówiono.
Non quivis, qui vestem gestat tigridis, audax


lucile@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
eka
Moderator
Posty: 10469
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Re: powieści piastowskie

#6 Post autor: eka » 30 lip 2015, 7:29

Pisał je w czasie wojny, sam niejako sobie dając nadzieję.
Cykl piastowski, moja wczesnoszkolna fascynacja, która mocno zaważyła na widzeniu przeszłości.
Wielki talent!

ODPOWIEDZ

Wróć do „ULUBIONE”