Lucyfer, Anioł Pański po prawicy. Rozważania okołoświąteczne

Uwaga! Tu wchodzisz na własne ryzyko i odpowiedzialność.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
litek
Posty: 497
Rejestracja: 10 paź 2013, 15:52

Lucyfer, Anioł Pański po prawicy. Rozważania okołoświąteczne

#11 Post autor: litek » 03 wrz 2017, 15:05

Gorgiasz pisze:
03 wrz 2017, 12:26
Religia Judaistyczna, islamska i chrześcijańska oficjalnie nie przyznaje się do Boga Jahwe, tylko SJ.
A to pozwól, że w takim razie zapytam: jakiego Boga wyznają? :wow:
Islam- Bóg (po arabsku „Allach”) i „Pan”.

Chrześcijaństwo- Trójca

Judaizm- Wyznaje jedność Boga w Szemie, modlitwie opartej na Księdze 5 Mojżeszowej 6:4: „Słuchajże Izraelu: Pan, Bóg nasz, Pan jeden jest” . Żydzi uczą, że imię Boże chociaż występuje w formie pisanej — jest zbyt święte, by je wypowiadać. W rezultacie w ciągu ostatnich 2000 lat doprowadzili do tego, iż jego właściwa wymowa poszła w zapomnienie.

Awatar użytkownika
alchemik
Posty: 7009
Rejestracja: 18 wrz 2014, 17:46
Lokalizacja: Trójmiasto i przyległe światy

Lucyfer, Anioł Pański po prawicy. Rozważania okołoświąteczne

#12 Post autor: alchemik » 03 wrz 2017, 16:23

A może tak włączyć własny mózg, choć tematy z Tory są tak zajmujące.
Jahw, nigdy nie żądał wielbienia.
Zrozumienia co najwyżej.
Zrozumienia z uśmiechem.
Jako ponadistota próbująca skontaktować się z podistotami, które konsumuje, żeby trwać.
Konsumuję przez modlitwy.
Piszę wiersze.
Rozgrzebywałem kiedyś mrowisko pięknych rudoczarnych mrówek.
Byłem Bogiem.
Zamyśliłem się i nie sprawiłem im Potopu.
Bo już chciałem na nie nasikać.
* * * * * * * * *
Jak być mądrym.. .?
Ukrywać swoją głupotę!

G.B. Shaw
Lub okazywać ją w niewielkich dawkach, kiedy się tego po tobie spodziewają.
J.E.S.

* * * * * * * * *
alchemik@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Moderator
Posty: 1608
Rejestracja: 16 kwie 2015, 14:51

Lucyfer, Anioł Pański po prawicy. Rozważania okołoświąteczne

#13 Post autor: Gorgiasz » 03 wrz 2017, 19:43

Litku - z całym szacunkiem, ale nie wypowiadaj się na tematy, o których nie masz pojęcia i w których nie rozumiesz podstawowych pojęć.

Awatar użytkownika
litek
Posty: 497
Rejestracja: 10 paź 2013, 15:52

Lucyfer, Anioł Pański po prawicy. Rozważania okołoświąteczne

#14 Post autor: litek » 04 wrz 2017, 6:55

Gorgiasz pisze:
03 wrz 2017, 19:43
Litku - z całym szacunkiem, ale nie wypowiadaj się na tematy, o których nie masz pojęcia i w których nie rozumiesz podstawowych pojęć.
Gorgiasz pisze:
03 wrz 2017, 19:43
Litku - z całym szacunkiem, ale nie wypowiadaj się na tematy, o których nie masz pojęcia i w których nie rozumiesz podstawowych pojęć.
W takim razie zapytam, jakie są te podstawowe pojęcia ?

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Moderator
Posty: 1608
Rejestracja: 16 kwie 2015, 14:51

Lucyfer, Anioł Pański po prawicy. Rozważania okołoświąteczne

#15 Post autor: Gorgiasz » 04 wrz 2017, 14:01

W takim razie zapytam, jakie są te podstawowe pojęcia ?
W tym wypadku te, które poruszasz: Bóg, teologia, religia.

Awatar użytkownika
alchemik
Posty: 7009
Rejestracja: 18 wrz 2014, 17:46
Lokalizacja: Trójmiasto i przyległe światy

Lucyfer, Anioł Pański po prawicy. Rozważania okołoświąteczne

#16 Post autor: alchemik » 04 wrz 2017, 14:11

Dodałbym Człowiek, bo to On rozmyśla o Bogu. A może nawet Go stwarza?
* * * * * * * * *
Jak być mądrym.. .?
Ukrywać swoją głupotę!

G.B. Shaw
Lub okazywać ją w niewielkich dawkach, kiedy się tego po tobie spodziewają.
J.E.S.

* * * * * * * * *
alchemik@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
litek
Posty: 497
Rejestracja: 10 paź 2013, 15:52

Lucyfer, Anioł Pański po prawicy. Rozważania okołoświąteczne

#17 Post autor: litek » 05 wrz 2017, 9:23

alchemik pisze:
04 wrz 2017, 14:11
Dodałbym Człowiek, bo to On rozmyśla o Bogu. A może nawet Go stwarza?
alchemik pisze:
04 wrz 2017, 14:11
Dodałbym Człowiek, bo to On rozmyśla o Bogu. A może nawet Go stwarza?
alchemik pisze:
04 wrz 2017, 14:11
Dodałbym Człowiek, bo to On rozmyśla o Bogu. A może nawet Go stwarza?
Skąd i dlaczego w ludzkiej świadomości pojawiło się pojęcie Boga ? Tak z niczego samorzutnie ?

Albo ludzka mowa ?
Mowa ludzka jest tajemnicą, jest darem Bożym, cudem” (Journal of Semitic Studies, Manchester 1956, s. 11).

Awatar użytkownika
alchemik
Posty: 7009
Rejestracja: 18 wrz 2014, 17:46
Lokalizacja: Trójmiasto i przyległe światy

Lucyfer, Anioł Pański po prawicy. Rozważania okołoświąteczne

#18 Post autor: alchemik » 05 wrz 2017, 14:44

Człowiek jest jedynym stworzeniem, które próbuje poznać siebie, nie tylko otaczającą go przestrzeń dla strategii zdobycia pożywienia.
Pytanie o siebie sprowadza kolejne. Skąd się wziąłem, dokąd zmierzam? Pierwszą odpowiedzią nie będzie, że wyewoluowałem.
To będzie raczej sięgniecie do sfer mistycznych, magicznych. Poszukiwania Stwórcy mojego i świata wokół mnie. Myśl to duch. I Ducha szuka się wokół. Pierwsze religie zwykle bywały animistyczne. Ożywiały kamień, roślinę i zwierzę. Każde miało duszę, a nad tym musiał panować jakiś Wielki Duch.
Mowa nie jest przypisana tylko ludziom. Inne stworzenia też się porozumiewają na swój sposób. Jednak wyrażenie bardziej skomplikowanej myśli potrzebowało doskonalszego aparatu mowy, niż tylko chrząkanie, mimika i gestykulacja.
Tu wracamy do ewolucji. Jednostki, które lepiej potrafiły wyrazić swoje myśli i komunikować o potrzebach były silniejsze. Jeżeli mogły to przekazać w genach, to ich potomstwo też było silniejsze. Tak działa ewolucja.
* * * * * * * * *
Jak być mądrym.. .?
Ukrywać swoją głupotę!

G.B. Shaw
Lub okazywać ją w niewielkich dawkach, kiedy się tego po tobie spodziewają.
J.E.S.

* * * * * * * * *
alchemik@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 13037
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:50
Lokalizacja: wieś

Lucyfer, Anioł Pański po prawicy. Rozważania okołoświąteczne

#19 Post autor: skaranie boskie » 06 wrz 2017, 23:47

Gorgiasz pisze:
03 wrz 2017, 19:43
Litku - z całym szacunkiem
Ja pójdę dalej i napiszę:
Litku, bredzisz.
Imię Jahwe występuje wiele razy w księgach tzw. "Starego testamentu".
Słowo "pan" też. Inne, które byłeś łaskaw wymienić również, zamiennie. "'Zamiennie" brzmi podobnie do "znamiennie", a właśnie znamiennym jest, że napisałeś:
litek pisze:
03 wrz 2017, 15:05
Pan, Bóg nasz
Nie wiem, czy dane Ci było zauważyć, jak wielkiej manipulacji dokonał Kościół Rzymski, usuwając z tego zdania przecinek w Dekalogu (jam jest Pan Bóg twój...).
Ta manipulacja wpłynęła na całą historię tej instytucji religijnej. Dziś wyznawcy tej religii nie wierzą w Boga, tylko w Panaboga. Górale nazywają go Panembuckiem. To jednak drobnostka, jeśli potrafisz zrozumieć, że dzięki temu jednemu przecinkowi, współczesny Dekalog całkowicie traci sens.
To tak na marginesie, bo przecież rozmawiamy o powstaniu życia na Ziemi.

Zacytowałeś wcześniej pierwsze wersy z "Księgi rodzaju".
Tam jest mowa o świetle i ciemności, które twój Bóg (może Panbóg) nazwał dniem i nocą. Stworzył więc dzień i noc przed słońcem, które o tym dniu stanowi.
W związku z tym mam pytanie. Czy twoja teoria powstania życia potrafi wyjaśnić, co będzie z dniem i nocą, gdy słońce kiedyś (a wiemy, że to nastąpi) zwyczajnie zgaśnie? Czy nadal, podobnie, jak przed stworzeniem słońca, będzie dzień i noc?
A co z kopernikańskim systemem heliocentrycznym? Cytowane przez Ciebie wersety, zakładają płaską ziemię, sklepienie z umieszczonymi na nim ciałami niebieskimi, oraz jakimiś wodami ponad sklepieniem? Zapewne chodzi o cysterny z deszczówką...
Zwyczajnie bredzisz, człowieku!
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
litek
Posty: 497
Rejestracja: 10 paź 2013, 15:52

Lucyfer, Anioł Pański po prawicy. Rozważania okołoświąteczne

#20 Post autor: litek » 07 wrz 2017, 8:04

skaranie boskie pisze:
06 wrz 2017, 23:47
Gorgiasz pisze:
03 wrz 2017, 19:43
Litku - z całym szacunkiem
Ja pójdę dalej i napiszę:
Litku, bredzisz.
Imię Jahwe występuje wiele razy w księgach tzw. "Starego testamentu".
Słowo "pan" też. Inne, które byłeś łaskaw wymienić również, zamiennie. "'Zamiennie" brzmi podobnie do "znamiennie", a właśnie znamiennym jest, że napisałeś:
litek pisze:
03 wrz 2017, 15:05
Pan, Bóg nasz
Nie wiem, czy dane Ci było zauważyć, jak wielkiej manipulacji dokonał Kościół Rzymski, usuwając z tego zdania przecinek w Dekalogu (jam jest Pan Bóg twój...).
Ta manipulacja wpłynęła na całą historię tej instytucji religijnej. Dziś wyznawcy tej religii nie wierzą w Boga, tylko w Panaboga. Górale nazywają go Panembuckiem. To jednak drobnostka, jeśli potrafisz zrozumieć, że dzięki temu jednemu przecinkowi, współczesny Dekalog całkowicie traci sens.
To tak na marginesie, bo przecież rozmawiamy o powstaniu życia na Ziemi.

Zacytowałeś wcześniej pierwsze wersy z "Księgi rodzaju".
Tam jest mowa o świetle i ciemności, które twój Bóg (może Panbóg) nazwał dniem i nocą. Stworzył więc dzień i noc przed słońcem, które o tym dniu stanowi.
W związku z tym mam pytanie. Czy twoja teoria powstania życia potrafi wyjaśnić, co będzie z dniem i nocą, gdy słońce kiedyś (a wiemy, że to nastąpi) zwyczajnie zgaśnie? Czy nadal, podobnie, jak przed stworzeniem słońca, będzie dzień i noc?
A co z kopernikańskim systemem heliocentrycznym? Cytowane przez Ciebie wersety, zakładają płaską ziemię, sklepienie z umieszczonymi na nim ciałami niebieskimi, oraz jakimiś wodami ponad sklepieniem? Zapewne chodzi o cysterny z deszczówką...
Zwyczajnie bredzisz, człowieku!

Co na temat imienia Bożego mają inni do powiedzenia. Zachęcam do wnikliwego przesłuchania materiału filmowego.

Film Dokumentalny o Imieniu Bożym. Czy pomijanie Imienia Bożego naprawdę harmonizuje z pierwotnym tekstem Pisma Świętego? Czy można odkryć poprawną wymowę tego Imienia? Jak Ono brzmi? Czy można Go używać?

https://www.youtube.com/watch?v=DdM-qlNoDg0

Pisarz księgi Rodzaju Mojżesz nie popełnił żadnego błędu, jak się niektórym wydaje.

Z jakich wersetów wynika że stworzył dzień i noc przed słońcem ?

A dlaczego niby ma słońce zgasnąć ?
Jeżeli Bóg stworzył ziemię dla ludzi żeby mogli żyć wiecznie , jest logiczne że słońce będzie zawsze aktywne żeby podtrzymać na niej życie

  Założył ziemię na jej ustalonych miejscach;
nic nią nie zachwieje po czas niezmierzony, na zawsze. / Ps 104,5 /


Jakieś 2700 lat temu na długo przed powszechnym uznaniem faktu, iż ziemia jest okrągła — prorok Izajasz napisał o Bogu: „Siedzi nad okręgiem ziemi” (Izajasza 40:22, Bw). Hebrajskie słowo chug, przetłumaczone tu na „okrąg”, może także oznaczać „kulę” (A Concordance of the Hebrew and Chaldee Scriptures B. Davidsona). „Okrąg” ziemskiego horyzontu wyraźnie widać z przestrzeni kosmicznej, można go też dostrzec w czasie podróży samolotem na dużych wysokościach. Ponadto w Księdze Joba 26:7 zaznaczono, że Bóg „ziemię zawiesza nad nicością” (Bw). Faktycznie, astronomowie wiedzą, iż nasza planeta nie ma żadnej widzialnej podpory.

Czy Biblia uczy mitu że ziemia jest płaska ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „MOIM SKROMNYM ZDANIEM”