kto kogo stworzył?

Uwaga! Tu wchodzisz na własne ryzyko i odpowiedzialność.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 13037
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:50
Lokalizacja: wieś

kto kogo stworzył?

#1 Post autor: skaranie boskie » 20 maja 2012, 1:17

Jak powszechnie wiadomo, a wiadomo, bo głosi się to zewsząd urbi et orbi, że niejaki Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo. Rzeczony człowiek przyjął tę tezę bez szemrania, bo zapomniał już własnej historii.
Ja jednak ośmielę się odwrócić te role i stwierdzę, że to człowiek stworzył onego Boga, ewidentnie na swój obraz i na swoje podobieństwo.

Czy znajdą się chętni do pogwarek na ten temat?
Czy może zbyt obrazoburczy?
Może przy :beer: ?
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

e_14scie
Posty: 3303
Rejestracja: 31 paź 2011, 17:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: kto kogo stworzył?

#2 Post autor: e_14scie » 21 maja 2012, 19:05

Ciekawa hipoteza. Czemu obrazoburczy? Dobry jak każdy inny.
Człowiek stworzył sobie obraz/wizję Boga, jakiego chciałby widzieć, ponieważ każda wiara, ma w sobie atawistyczne dążenie, do podporządkowania sile wyższej, której nie sposób wyjaśnić racjonalnie. Omnipotecja idąca z góry, jest potrzebna i daje oparcie. Nie na darmo funkcjonuje powiedzenie wiara czyni cuda i niekoniecznie musi to być wiara sensu stricto religijna ale wiara, że zadzieje się coś pozytywnego. Jednak najlepszy do tego celu, jest właśnie Bóg, jako odpowiedzialna niematerialna postać.
Inaczej mówiąc, pytanie nie jest to takie głupie.
Każdy świt jest prowokacją do nowych nadziei. Skreślić świty!

Stanisław Jerzy Lec

_______________________
e_14scie@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 13037
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:50
Lokalizacja: wieś

Re: kto kogo stworzył?

#3 Post autor: skaranie boskie » 21 maja 2012, 23:24

Można i tak do tego podejść.
Ja mam z kolei inną wizję tego stworzenia. Przecież to nie każdy człowiek sam go sobie stwarza, bo ma taką potrzebę. Stworzył go ktoś konkretny, może jakaś grupa ludzi w konkretnym celu. Może nawet równolegle kilka grup, kilku bogów, albo bogiń. Niech porywalizują, w końcu konkurencja jest zjawiskiem pozytywnym. Na razie nie chcę się szerzej rozpisywać na temat genezy takiej hipotezy, mam jednak na jej poparcie kilka spostrzeżeń. Nie mówię, że naukowych dowodów, bo to byłoby śmieszne.
Poczekamy, może jeszcze ktoś zabierze głos w dyskusji.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

Sede Vacante
Posty: 3258
Rejestracja: 27 sty 2013, 23:52
Lokalizacja: Dębica

Re: kto kogo stworzył?

#4 Post autor: Sede Vacante » 22 maja 2012, 8:59

Jako ateista, radykalny przeciwnik boskiej mitologii, ale jeszcze bardziej przeciwnik fanatycznych wyznawców uważam, że Bóg jest absolutnie, tylko i wyłącznie wymysłem człowieka.
Swoim zachowaniem, ale i również niektórymi słowami ( cytaty świętych) nawet sami pasterze boga, tfu, potwierdzają, że oni też tak często myślą.
No ale, do rzeczy.
Oglądałem kiedyś taki dokument, w którym padła teoria, że pierwsi ludzie doświadczając zjawisk natury, typu burze, wybuchy wulkanów, spadające gwiazdy i takie tam, musieli nazwać jakoś to, czego nie znają, a ich zadziwia. Wiadomo, że nie wiadomo jak to nazwali, ale prawdopodobnie, za sprawa magii "głuchego telefonu" ewoluowało to w istnienie Boga. A że ludy wędrowały, w różnoraki sposób przekazywały sobie owy mit, mamy dziś mnóstwo bogów i ich proroków. Niektórzy chcą władzy, inni kasy, inni naprawdę w to wszystko wierzą, trudno.
To temat tak szeroki, bezgraniczny, że samo przytaczanie dowodów, czy swoich poglądów na temat katolicyzmu, jako absolutnego fałszowania i wypaczania w religii pojęcia Bóg, zajęło by mi pewnie z tydzień, nie mówiąc o ogólnym zjawisku, czy innych religiach. Oczywiście nie mam tego wszystkiego w głowie, ale jest to dostępne, ja już się oczytałem o tych wszystkich paradoksach.
Ale tez trzeba rozdzielić (czy nie? Bo właściwie nie wiem jak sądzicie) boga i jego religie, wyznawców. bo bóg to jedno, a to jak się go postrzega i do czego wykorzystuje ten mit, to inna sprawa.
Temat ciekawy, aczkolwiek dość niebezpieczny, bo wyzwalający emocje, a mało takich co to stwierdzą, że obrażono ich uczucia religijne?
Szkoda, że to nie działa w obie strony panowie i panie;)
Będę obserwował.

Boga nie ma, naturalnym następstwem wolnej od kagańca inteligencji, zdrowej świadomości, oraz po prostu myślenia jest ateizm - to mój pogląd. Wiara w boga moim osobistym zdaniem jest kalectwem, potrzebą pomocy, nieumiejętnością egzystowania w świecie na poziomie dojrzałego, samodzielnego człowieka.
Jeśli kogoś obraziłem - przepraszam, ale równie dobrze stwierdzenie "Bóg jest" może obrazić mnie, więc może nie obrażajmy się i wymieniajmy poglądy.

Aha, co do samego stworzenia - jestem zwolennikiem teorii o życiu poczętym z tlenu, wody itp.
Mógłbym rozważać jakąś wyższą siłę, ale
zupełnie nie rozumiem po co.
Tutaj jednak nie rozpisuje się bo to już chyba osobny temat mentalności ludzkiej.
"Nie głaskało mnie życie po głowie,
nie pijałem ptasiego mleka -
no i dobrze, no i na zdrowie:
tak wyrasta się na człowieka..."


W. Broniewski - "Mannlicher"

e_14scie
Posty: 3303
Rejestracja: 31 paź 2011, 17:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: kto kogo stworzył?

#5 Post autor: e_14scie » 22 maja 2012, 15:30

Sede Vacante pisze:Boga nie ma, naturalnym następstwem wolnej od kagańca inteligencji, zdrowej świadomości, oraz po prostu myślenia jest ateizm - to mój pogląd.
Tego akurat nie wiesz, możesz jedynie domniemywać. Agnostycyzm, jest mi mimo wszystko bliższy.
Sede Vacante pisze:Wiara w boga moim osobistym zdaniem jest kalectwem, potrzebą pomocy, nieumiejętnością egzystowania w świecie na poziomie dojrzałego, samodzielnego człowieka.
Nie Sede, wybacz, ale to bzdura. Możesz wierzyć w co chcesz z kołem zamachowym włącznie, które uruchomiło mechanizm, możesz w ogóle w nic, ale nie nazwałabym ludzi potrzebujących oparcia w tzw sile wyższej, kalectwem. Są sytuacje, że można powierzyć rozwiązanie, tylko czemus, czego nie pojmujemy logicznie ani racjonalnie (na jedno wychodzi).
Człowiek nie jest w pełni samodzielny, choć mocnym psychicznie może się tak wydawać, ale też do czasu, aż coś się nie rypnie po całości najważniejszego. Wiara dodaje siły, wzmacnia konstrukcję psychiczną i od zarania dziejów kiedy była różnie lokowana, była człowiekowi/społeczeństwu potrzebna. Człowiek wierzący jedynie w siebie i swoją moc i rozum, nie ma za grosz pokory i najczęściej życie to w pewnym momencie weryfikuje.
Każdy świt jest prowokacją do nowych nadziei. Skreślić świty!

Stanisław Jerzy Lec

_______________________
e_14scie@osme-pietro.pl

Sede Vacante
Posty: 3258
Rejestracja: 27 sty 2013, 23:52
Lokalizacja: Dębica

Re: kto kogo stworzył?

#6 Post autor: Sede Vacante » 22 maja 2012, 22:27

No cóż, nie zgadzam się z twoimi poglądami, tak jak ty z moimi, ale szanuję je, każdy ma swoje.
Co do ewentualnych odniesień do twojej wypowiedzi - nie ma sensu, bo to byłoby "przepychanie się" z racji tego, że oboje pewnie jesteśmy w swoich przekonaniach upewnieni.
I dobrze, niech każdy wierzy w co ma ochotę;)
"Nie głaskało mnie życie po głowie,
nie pijałem ptasiego mleka -
no i dobrze, no i na zdrowie:
tak wyrasta się na człowieka..."


W. Broniewski - "Mannlicher"

SamoZuo

Re: kto kogo stworzył?

#7 Post autor: SamoZuo » 29 cze 2012, 23:40

Generalnie nudno by było, gdyby wszystko było wiadome i pewne.

Może Bóg każdego z nas jest kimś, czymś innym, nie jest jedną i tą samą osbą, ani nawet trójcą lub też może On po prostu jest w nas, a każdy jest Jego cząstką...

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 13037
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:50
Lokalizacja: wieś

Re: kto kogo stworzył?

#8 Post autor: skaranie boskie » 04 lip 2012, 22:05

Wywołałem temat, więc chyba pora coś o nim więcej...
Sama dyskusja o istnieniu boga ( w dowolnym rozumieniu tego słowa), lub jego nieistnieniu jest jałowa, bo nieweryfikowalna. Zadając pytanie o to, kto kogo stworzył, myślałem raczej o Bogu usankcjonowanym taką, czy inną religią. O ponadnormalnej sile sprawczej, czymś, czego jeszcze nie poznaliśmy, choć tego doświadczamy i co wielu nazywa Bogiem, spróbujemy pogawędzić innym razem.
W tym zaś przypadku - niezależnie jaką religię weźmiemy na tapetę - widzimy jasno, że Bóg został stworzony na obraz i podobieństwo człowieka. Spróbuję wypunktować kilka - najważniejszych - dowodów tej tezy.
1. Bóg jest strasznym megalomanem. Nawet jeśli coś ewidentnie spieprzy, każe sobie wmawiać, że jest doskonały i na pewno zrobił dobrze, tylko dla na - maluczkich - jego plany są niezbadane.
2. Bóg - zupełnie jak człowiek - jest cholernie łasy na komplementy i oznaki uległości. Wymaga, żeby go kochać, niekoniecznie z wzajemnością, żeby go uwielbiać, bić przed nim pokłony, uważać zarazem za króla i za ojca.
3. Jest niezrównoważony psychicznie. Jak go ludzie delikatnie wkurwią, rzuca w nich kamieniami, rozwala im mrowisko, zalewa wodą. I jeszcze każe sobie za to dziękować.
4. Jest strasznie skorumpowany i nepotyczny. Nie dość, że rozdaje stanowiska w niebie po uważaniu, to jeszcze każe się do siebie zwracać drogą służbową, przez różnych urzędasów, zarówno na ziemi, jak i tam w górze (tzw. święci).

Na razie tyle. Może ktoś znajdzie więcej, albo może znajdą się kontrargumenty w dyskusji.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

@psik
Posty: 506
Rejestracja: 30 paź 2011, 22:56

Re: kto kogo stworzył?

#9 Post autor: @psik » 06 lip 2012, 14:40

Jeżeli odrzuci się wszelkie doktryny i religie, zawsze pozostaje pytanie co było przedtem i dlaczego nastąpił Wielki wybuch. Może bogowie plemienni zostali stworzeni przez ludzi, ale istnieje jeszcze w ludzkiej wyobraźni Architekt świata ( nie kojarzyć z masonami)

Dodano -- 06 lip 2012, 13:42 --

PS. Skaranie poczytaj sobie trochę o buddyzmie - nazywają go czasem religią bez boga
Socjalizm świetnie nadaje się do fałszowania świadomości zbiorowej, gdyż jest intelektualną pokusą ćwierćinteligenta. - Stefan Kisielewski

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 13037
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:50
Lokalizacja: wieś

Re: kto kogo stworzył?

#10 Post autor: skaranie boskie » 06 lip 2012, 22:10

Gdybyś przeczytał uważnie mój post, tuż nad twoim, wiedziałbyś, że nie stanowi on on o owym Architekcie, tylko o Bogu stworzonym i powielanym przez najróżniejsze stowarzyszenia sprzedawców snów.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „MOIM SKROMNYM ZDANIEM”