Zlikwidować "rz", "ó", "ch" i tym podobne???

Uwaga! Tu wchodzisz na własne ryzyko i odpowiedzialność.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 13037
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:50
Lokalizacja: wieś

Re: Zlikwidować "rz", "ó", "ch" i tym podobne???

#21 Post autor: skaranie boskie » 21 lut 2013, 20:30

Ania ayalen pisze:Sede, proszę Cię- dostaw tu ogonki , są niezbędne.
Ponieważ Sede nie ma technicznej możliwości poprawy twojego postu, zastąpiłem go. :)
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

Ania ayalen

Re: Zlikwidować "rz", "ó", "ch" i tym podobne???

#22 Post autor: Ania ayalen » 21 lut 2013, 20:53

wielkie dzieki. Gdyby Ci to w nalog weszlo....ech, pomarzyc

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 13037
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:50
Lokalizacja: wieś

Re: Zlikwidować "rz", "ó", "ch" i tym podobne???

#23 Post autor: skaranie boskie » 21 lut 2013, 22:28

Wolałbym, żeby Tobie weszło w nałóg pisanie polską czcionką.
Patrząc na twoje wyczyny piśmiennicze wnoszę, że piszesz z telefonu. Prawdopodobnie z systemem windows phone. One mają paskudną wadę. Mikroskopijną klawiaturę dotykową typu QWERTY. Mają też jednak pewną zaletę. Można w nich ustawić język. Dowolny, choćby i chiński. A wtedy już można, choć z trudnością (rozmiar) pisać po ludzku.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

Sede Vacante
Posty: 3258
Rejestracja: 27 sty 2013, 23:52
Lokalizacja: Dębica

Re: Zlikwidować "rz", "ó", "ch" i tym podobne???

#24 Post autor: Sede Vacante » 21 lut 2013, 22:41

Wolałbym, żeby Tobie weszło w nałóg pisanie polską czcionką.
Patrząc na twoje wyczyny piśmiennicze wnoszę, że piszesz z telefonu. Prawdopodobnie z systemem windows phone. One mają paskudną wadę. Mikroskopijną klawiaturę dotykową typu QWERTY. Mają też jednak pewną zaletę. Można w nich ustawić język. Dowolny, choćby i chiński. A wtedy już można, choć z trudnością (rozmiar) pisać po ludzku.
Popieram w całej rozciągłości. Czasem Aniu mam ochotę coś twojego poczytać, ale już po pierwszym zdaniu, zawsze porzucam zamiar. Właśnie przez twój sposób pisania. A szkoda, kto wie, może piszesz fajne rzeczy :)
"Nie głaskało mnie życie po głowie,
nie pijałem ptasiego mleka -
no i dobrze, no i na zdrowie:
tak wyrasta się na człowieka..."


W. Broniewski - "Mannlicher"

Ania ayalen

Re: Zlikwidować "rz", "ó", "ch" i tym podobne???

#25 Post autor: Ania ayalen » 22 lut 2013, 7:04

Skaranie...wyczyny powiadasz. Nie patrz na nie i z glowy. Zartowalam mowiac o nalogu. Sede, nie sadze bys wiele tracil nie czytajac tych moich wyczynow.
Szczerze mowiac dziwi mnie to zamieszanie w sprawie ogonkow, po raz pierwszy spotykam sie z taka reakcja. Zawsze mozna w wyobrazni postawic sobie te brakujaca kreseczke czy kropke. Coz.

Sede Vacante
Posty: 3258
Rejestracja: 27 sty 2013, 23:52
Lokalizacja: Dębica

Re: Zlikwidować "rz", "ó", "ch" i tym podobne???

#26 Post autor: Sede Vacante » 22 lut 2013, 8:27

Szacunek do języka i czytelników.
Nic więcej nie powiem w sprawie ogonków.
Wracajmy do głównego tematu, proszę.
"Nie głaskało mnie życie po głowie,
nie pijałem ptasiego mleka -
no i dobrze, no i na zdrowie:
tak wyrasta się na człowieka..."


W. Broniewski - "Mannlicher"

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 13037
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:50
Lokalizacja: wieś

Re: Zlikwidować "rz", "ó", "ch" i tym podobne???

#27 Post autor: skaranie boskie » 22 lut 2013, 20:56

Ogonki to też część tematu. W końcu o języku, a zwłaszcza o pisowni rozmawiamy.
Aniu, wyobrażanie sobie ogonków i kropek może być nawet przyjemne, ale nie na dłuższą metę. Na twoim miejscu postarałbym się trochę i zaczął pisać tak, żebyśmy nie musieli się domyślać o co chodzi. Często jest bowiem tak, że brak polskich znaków powoduje niezrozumienie, lub - co gorsza - zrozumienie opaczne, tego co piszesz. Często pisząc sms z zagranicy, nie używam polskich znaków, a to ze względów ekonomicznych. Każdy polski znak to koszt dodatkowej wiadomości. W takiej sytuacji byłabyś usprawiedliwiona. Pisząc jednak na forum internetowym, zwłaszcza literackim, powinnaś jednak pisać czytelnie. a u Ciebie, nie dość, że brak ogonków, to i nadmiar kropek w miejscu spacji wyraźny.
Podobnie jest z pisaniem 411, z tym, że ona choć bez ogonków, stara się pisać starannie.
Tłumaczyłem już, jak do komputera z obcojęzycznym systemem operacyjnym dodać polską czcionkę. To naprawdę bardzo prosta operacja. Smartfony też mają opcje językowe. Wystarczy zadać sobie odrobinę trudu i je zainstalować. Choćby z szacunku dla rozmówców.

A skoro już się rozpisałem na temat poprawnego pisania na forum, dodam jeszcze, że u wielu osób zauważam pewien zły - moim zdaniem - nawyk. Piszą one otóż pięknie i poprawnie w tekstach literackich, w postach zaś już sobie odpuszczają i walą literówki, że nie wspomnę o błędach. To chyba też nie świadczy o nich najlepiej.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

Sede Vacante
Posty: 3258
Rejestracja: 27 sty 2013, 23:52
Lokalizacja: Dębica

Re: Zlikwidować "rz", "ó", "ch" i tym podobne???

#28 Post autor: Sede Vacante » 22 lut 2013, 21:02

Skaraniek - dziękuję :beer:

Bardzo zależy mi na czystej pisowni na portalu, przynajmniej "w miarę", ale dotąd myślałem, że jestem osamotniony w tym temacie :)
Cieszę się, że ktoś mnie poparł, zresztą w słusznej sprawie.

Oczywiście - do wszystkich - proszę nie traktować tego jak jakąś zmowę, czy lincz na kimś. Po prostu się cieszę, że nie tylko dla mnie czystość pisowni jest ważna - i nie tylko ja mówię o tym głośno.
"Nie głaskało mnie życie po głowie,
nie pijałem ptasiego mleka -
no i dobrze, no i na zdrowie:
tak wyrasta się na człowieka..."


W. Broniewski - "Mannlicher"

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 13037
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:50
Lokalizacja: wieś

Re: Zlikwidować "rz", "ó", "ch" i tym podobne???

#29 Post autor: skaranie boskie » 22 lut 2013, 23:54

Ależ Sede.
Zakładając ten portal z Glo, mieliśmy w planie stworzenie miejsca dla ludzi pióra, choć doskonale wiedzieliśmy, że nikt, lub prawie nikt z nas od dawna podobnego narzędzia w ręku nie trzymał. Dziś należałoby nas nazywać ludźmi klawiatury. Używanie klawiatury jednak nie zwalnia nas od poprawnej pisowni. Każdy post można przed wysłaniem przeczytać. Ja korzystam z podglądu, ponieważ czytając w okienku odpowiedzi, nie zawsze zauważam błędy. W zasadzie ich nie robię, dzięki zaś klawiaturze zdarza mi się sporo literówek i te muszę poprawiać. Jak widać wielu z nas potrafi pisać bezbłędne posty. Znaczy - można.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Zlikwidować "rz", "ó", "ch" i tym podobne???

#30 Post autor: Patka » 23 lut 2013, 11:52

Też uważam, że poprawność jest ważna. A ostatnio zaczynam ją coraz bardziej doceniać, pewnie dlatego, że zaczęłam niedawno na filologii polskiej specjalizację edytorską (może będę poprawiać wasze powieści, hehe). Tak więc Sede nie jesteś sam w swojej opinii. Nawet takie małe przecinki są ważne. Ostatnio pani na jednych zajęciach z korekty tekstu dała nam takie zdania:

1) Jedząc szybko czytał - co robił szybko? Czytał czy jadł? Ano zależy, gdzie postawimy przecinek.
2) - Jesteś zajęty?, - Nie mogę rozmawiać. - Wystarczy wstawić przecinek po "nie" i już zdanie znaczy co innego.

Przykładów można mnożyć więcej oczywiście.

Tak w ogóle zaczęłam w tym semestrze gramatykę historyczną języka polskiego i będę powoli się dowiadywać, skąd się wzięło "rz", "ch", "ó" i inne litery, dlaczego jakiś wyraz pisze się tak, a nie inaczej. Ciekawa sprawa. :)
Ania ayalen pisze: Zawsze mozna w wyobrazni postawic sobie te brakujaca kreseczke czy kropke. Coz.
<wali głową w biurko, którego wprawdzie nie ma, ale przecież może sobie wyobrazić, że ma>
Tak, wyobraźmy sobie wszystko! Że teksty są wspaniałe, mają ciekawych bohaterów, zero błędów. Po co nam korektorzy, redaktorzy, jak wystarczy wyobraźnia?

A poważniej: aż tak bardzo mi nie przeszkadza, że ktoś nie używa polskich znaków, tzn przeszkadza, ale zazwyczaj taki tekst da się przeczytać ze zrozumieniem. Ale jak ktoś odpowiada w taki sposób na prośbę używania polskich znaków jak Ania powyżej, to mi ręce opadają. I jeszcze to bezczelne sugerowanie, żeby skaranie poprawiał jej każdy post. Co prawda na innym forum ja 411 posty poprawiałam jak tylko mogłam, ale to była inna sprawa i bardziej ta propozycja wyszła ode mnie niż od niej (jak dobrze pamiętam).

ODPOWIEDZ

Wróć do „MOIM SKROMNYM ZDANIEM”