historia piwa

Nasz lokalny Hyde Park
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 13037
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:50
Lokalizacja: wieś

historia piwa

#1 Post autor: skaranie boskie » 14 gru 2017, 22:16

Dziś wyczytałem w "Wikipedii", że Paryski Luwr przechowuje niewielkie gliniane tabliczki sumeryjskie, zwane "Monument bleu" i datowane na ok. 4000 lat p.n.e., na których wygrawerowano postaci przygotowujące starożytne piwo z orkiszu. To jak dotąd najstarszy dowód na przyrządzanie złocistego napoju ze zboża.
Chcę zaprosić wszystkich, zarówno miłośników, jak i wrogów tego wspaniałego napoju, który ja utożsamiam z mitologiczną ambrozją, często nazywam płynem życiodajnym, wielbię i pochłaniam w niewyobrażalnych dla wielu ilościach, do rozmowy o nim. Podzielcie się z innymi swoją wiedzą na temat historii, smaku, koloru, opowiedzcie o swoich przygodach związanych z używaniem tego zbawiennego dla naszego, zagrożonego dziś masą chorób cywilizacyjnych, zdrowia płynem.
Mile widziane będą wpisy pochwalne, choć i nagannych nie ocenzurujemy.
Na początek proponuję kolejkę, dla rozwiązania języków i klawiatur.
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
Lucile
Moderator
Posty: 2484
Rejestracja: 23 wrz 2014, 0:12
Płeć:

historia piwa

#2 Post autor: Lucile » 15 gru 2017, 0:08

Wyobraź sobie, że na 160. rocznicę założenia Browaru Okocim w Brzesku (1845 r.) przez dobrego i znanego piwowara Jana Goetza, urządziłam w podziemiach Collegium Maius ekspozycję poświęconą historii zakładu i ważonego tam piwa. Następnie, wyobraź sobie, że na otwarcie - uroczyste i szumne - sprowadziłam i zainstalowałam autentyczną, historyczną, austriacką pipę. Wyśmienitym piwem raczyli się zachwyceni goście, a ja jeszcze przez kilka lat (na święta) dostawałam skrzynkę piwa warzonego w tym browarze. Niestety, już nie mam nawet jednego egzemplarza małego katalożku wydanego przy tej okazji, a i piwa też mi już poskąpili. No, bo ile można - władze browaru się zmieniły. Ta wystawa była da nich takim bonusem za objęcie finansowym sponsoringiem (w tamtym czasie) Muzeum UJ. Tak to piwo, po wielu wiekach nieobecności (bo w średniowieczu, kiedy w Collegium Maius mieszkali i jadali profesorowie było codziennym napitkiem) ponownie zagościło w szacownych murach Alma Mater.

Robercie, czy zadowoliłam Twoje piwne ciągoty, opisem zdarzenia, w którym właśnie piwo było głównym bohaterem (chociaż tylko na czas trwania wystawy) w najstarszym polskim uniwersytecie?

No to w górę :beer:

Lu, która jednakowoż nie jest wielką smakoszką złocistego z pianką. Choćby dlatego, że dba o linię.
Non quivis, qui vestem gestat tigridis, audax


lucile@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 13037
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:50
Lokalizacja: wieś

historia piwa

#3 Post autor: skaranie boskie » 15 gru 2017, 20:58

Lucile pisze:
15 gru 2017, 0:08
Robercie, czy zadowoliłam Twoje piwne ciągoty, opisem zdarzenia, w którym właśnie piwo było głównym bohaterem (chociaż tylko na czas trwania wystawy) w najstarszym polskim uniwersytecie?
Jasne, że... jasne!
:beer: :beer: :beer:
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „WSZYSTKIE CHWYTY DOZWOLONE”