MIĘDZYPORTALOWY KONKURS POETYCKI - dyskusje okołokonkursowe

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Gloinnen
Administrator
Posty: 12091
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:58
Lokalizacja: Lothlórien

MIĘDZYPORTALOWY KONKURS POETYCKI - dyskusje okołokonkursowe

#1 Post autor: Gloinnen » 08 wrz 2013, 16:08

Ponieważ portal "Ósme piętro" przystąpił do Międzyportalowego Konkursu Poetyckiego "Pukają do nas", zakładam wątek dla naszych użytkowników, przeznaczony na wszelkie dyskusje okołokonkursowe. W tym wątku można również zadawać wszelkie pytania bezpośrednio związane z regulaminem konkursu, na które Administracja i Organizator postarają się jak najszybciej udzielić odpowiedzi.

Gloinnen
Niechaj inny wiatr dzisiaj twe włosy rozwiewa
Niechaj na niebo inne twoje oczy patrzą
Niechaj inne twym stopom cień rzucają drzewa
Niechaj noc mnie pogodzi z jawą i rozpaczą

/B. Zadura
_________________
E-mail:
glo@osme-pietro.pl

Nilmo

Re: MIĘDZYPORTALOWY KONKURS POETYCKI - dyskusje okołokonkurs

#2 Post autor: Nilmo » 11 wrz 2013, 13:23

Ja mam pytania.
Zapewne są tacy, którzy nie mają przyjemności znać Pana Kiczora, a w związku z tym mają obawy w kwestii powierzania swoich danych osobowych podanemu adresowi email. Zwłaszcza iż nie jest to adres instytucji, nie bezpieczne konto komercyjne, a jednie adres pochodzący z portalu na którym każdy może sobie założyć konto jak i każdy może je zwinąć bez śladu. Takie konta nie są szczelne, o czym niech świadczy fakt iż niegdyś gdy tam miałem pocztę w której np. byłem zainteresowany pomidorami rosnącymi w ogródku kolegi, to natychmiast dostawałem reklamy koncentratu pomidorowego.
Z całym szacunkiem, ale nie wiem na ile znana jest organizatorowi ustawa o ochronie danych osobowych, ( nie doczytałem się w regulaminie konkursu żadnych ustawowych zapewnień, poza wzmianką iż dane te są tylko do wiadomości organizatora), zwłaszcza że bierze się pod uwagę ewentualne przesyłanie również numerów kont bankowych.
Zakładając iż ulegniemy rekomendacji Pana Kiczora przez administratorkę tegoż portalu, niestety nie ma innej możliwości przesłania tych danych, jak drogą cyfrową do portalu Onet, bo organizator, swoich danych osobowych, poza nazwiskiem, niestety nie ujawnia. Nie wiem czy podany adres mailowy jest bezpieczny ( a wobec takiej reklamy o zbieraniu danych być powinien).
Doceniam inicjatywę i pomysł i osobiście bardzo chętnie wziąłbym udział w takiej zabawie. Niestety brak tych informacji czy konkretnych zapewnień, które powinny zastąpić składane obietnice, mi osobiście to uniemożliwia, bo zdaję sobie sprawę z konsekwencji jakie mogę ponieść, ryzykując powierzenie wymaganych tu informacji emailowemu adresowi i wysyłając takie prywatne informacje na adresy portali, które aż trzęsą się żeby je zdobyć.

JSK
Posty: 361
Rejestracja: 02 lis 2011, 13:28

Re: MIĘDZYPORTALOWY KONKURS POETYCKI - dyskusje okołokonkurs

#3 Post autor: JSK » 11 wrz 2013, 14:35

Szanowny Nilmo

Owe dane to podstawowe - Nazwisko imię, adres z kodem miejsca zamieszkania. Takie dane za pomocą właśnie e-mail wysyła się choćby podczas rejestracji na jakimkolwiek forum.
Dane takie przekazują np: nabywcy antologii drukowanych na forach (bo jak by je w inny sposób otrzymali), wszyscy biorący udział we wszystkich konkursach ogólnopolskich, bez względu na Organizatora (a są organizatorzy prywatni np. Poetycki Ogólnopolski Konkurs w Wąglanach).

Wasz Portal, też rozsyłając Antologię ("Gorąca Cegła) musiał adresy chętnych otrzymać.

Forum "Ogród Ciszy" od pięciu lat corocznie rozsyła własne Antologie na takich zasadach i nie spotkałem się z przypadkiem jakiegokolwiek nadużycia.
Podobnie jest z numerem konta bankowego, przy czym "problem" ten akurat dotyczyć może tylko trzech osób, laureatów. Jakoś im te pieniądze przesłać trzeba, choć można i za pomocą przekazu pocztowego. To już zainteresowani, mam nadzieję, sami się wypowiedzą w stosownej chwili.

Pisze pan, niby o obawach innych:
Nilmo pisze:Zapewne są tacy, którzy nie mają przyjemności znać Pana Kiczora, a w związku z tym mają obawy w kwestii powierzania swoich danych osobowych podanemu adresowi email
ale jednak o swoich:
Nilmo pisze:Doceniam inicjatywę i pomysł i osobiście bardzo chętnie wziąłbym udział w takiej zabawie. Niestety brak tych informacji czy konkretnych zapewnień, które powinny zastąpić składane obietnice, mi osobiście to uniemożliwia, bo zdaję sobie sprawę z konsekwencji jakie mogę ponieść, ryzykując powierzenie wymaganych tu informacji emailowemu adresowi i wysyłając takie prywatne informacje na adresy portali, które aż trzęsą się żeby je zdobyć.
Czy akurat się "trzęsą" to mam wątpliwości, bo podejrzewam, że ci co chcieli to już mają, ale cenię Pańskie uwagi.

Zaznaczyłem także w regulaminie, że można przesłać wszelkie materiały na PW. Jest to poczta wewnętrzna, nie wiem, czy nad nią też ktoś się "trzęsie".


A jeszcze bardziej "wystraszonym" przypominam: konkurs jest tylko nikogo nie zobowiązującą zabawą, bez konieczności i obowiązku uczestnictwa.

Pozdrawiam serdecznie.
Ostatnio zmieniony 31 lip 2016, 18:19 przez JSK, łącznie zmieniany 1 raz.

Nilmo

Re: MIĘDZYPORTALOWY KONKURS POETYCKI - dyskusje okołokonkurs

#4 Post autor: Nilmo » 11 wrz 2013, 18:10

Takie dane za pomocą właśnie e-mail wysyła się choćby podczas rejestracji na jakimkolwiek forum.
Jest to nieprawdą. Bywam na wielu forach(nie tylko poetyckich) i nigdy nikt mnie nie zmuszał abym podawał swoje dane osobowe. Jeśli natomiast np. dokonuję transakcji przez internet i moje dane są wymagane, to skrupulatnie sprawdzam czy druga strona zapewnia mnie do jakiego celu będzie je wykorzystywała i czy zostawia mi namiary, abym w wypadku złamania tego zobowiązania wiedział, wobec kogo za odejście od ustalonej zasady mam dochodzić swoich praw. Chyba zgodzi się Pan ze mną, iż wymaganie zaufania bo nazywam się np. Jan Chryzostom Pasek jest co najmniej irracjonalne.
Czy akurat się "trzęsą" to mam wątpliwości, bo podejrzewam, że ci co chcieli to już mają, ale cenię Pańskie uwagi.
Jeżeli mają to tylko i wyłącznie dzięki takiemu nierozważnemu przesyłaniu poufnych danych na portale onetu, WP itp. Gdyby ogólnodostępna poczta np. Onetu była bezpieczna, jej właściciele nie zalecaliby jej użytkownikom tylu zabiegów np. z uaktualnieniami baz wirusów, windowsa itp, co z kolei jest dla nich wygodnym argumentem gdy do przecieków dochodzi.
Pan pisze o "wystraszonych" ja pozwolę sobie postawić po stronie przeciwnej bardzo naiwnych.
Za adres i telefon dziękuję. (zresztą myślę że wdzięczny jestem nie tylko ja) Rozumiem, że odtąd można posyłać wiersze na konkurs i tą drogą. Choć skoro, jak Pan pisze, nie ma przymusu,( o czym nie wiedziałem. myśląc że karają za to śmiercią) to jeszcze się zastanowię.
Pisze pan, niby o obawach innych:
ale jednak o swoich:
Mała poprawka - "ale jednak i o swoich", a nawet przede wszystkim o swoich, mniemając jedynie że ludzie zorientowani w zabezpieczeniach portali społecznościowych, będą podobnego zdania co ja.

Z całym szacunkiem, jak już napisałem, chylę czoła wobec zorganizowania tak pożytecznego konkursu. Temat jest o wątpliwości, więc je wyjawiłem. Część z nich Pan rozwiał. Niestety nie tą zasadniczą. Ale dziękuję i za to. Pozdrawiam.

P.S.
Skoro takie trudne jest napisanie iż organizator konkursu zobowiązuje się w myśl ustawy o ochronie danych osobowych do...itd, wypadałoby zgodnie z prawdą napisać iż przesyłanie tych danych odbywa się na zasadzie zaufania, na stronę portalu za którą ręczyć nie może, prawda? Nie byłoby pytania, każdy podjąłby decyzję jaką uważa za stosowne zapisując się bądź to do wystraszonych, bądź naiwnych.

Awatar użytkownika
Gloinnen
Administrator
Posty: 12091
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:58
Lokalizacja: Lothlórien

Re: MIĘDZYPORTALOWY KONKURS POETYCKI - dyskusje okołokonkurs

#5 Post autor: Gloinnen » 11 wrz 2013, 18:38

Nie chcę się wcinać "między wódkę a zakąskę", ale z drugiej strony wydaje mi się absurdalne, żeby Organizator odpowiadał niemal gardłem za potencjalne przecieki czy kradzież danych z konta e-mailowego, które udostępnił do celów związanych z przeprowadzeniem konkursu. Bo to, jak rozumiem, jest Twoim koronnym zarzutem.

Bo poza tym, to już jest kwestia zaufania, tak samo, jak np. ufamy w sprawie tego, że werdykt będzie rzetelny, itp.

Natomiast rzeczywiście, Twoje pytanie ujawniło, że w regulaminie jest pewna luka, którą postaramy się jak najszybciej usunąć. Stosowną propozycję zgłosiłam do Organizatora.

Gloinnen.
Niechaj inny wiatr dzisiaj twe włosy rozwiewa
Niechaj na niebo inne twoje oczy patrzą
Niechaj inne twym stopom cień rzucają drzewa
Niechaj noc mnie pogodzi z jawą i rozpaczą

/B. Zadura
_________________
E-mail:
glo@osme-pietro.pl

Nilmo

Re: MIĘDZYPORTALOWY KONKURS POETYCKI - dyskusje okołokonkurs

#6 Post autor: Nilmo » 12 wrz 2013, 0:41

Zaraz zarzutem. Nie podjąłem tego wątku żeby coś komuś zarzucać, tylko dlatego że lubię dbać o swoją prywatność. A ponieważ w internecie siedzę od kilkunastu lat, mam świadomość tego jak o nią tutaj trudno więc chyba logiczne że chcę wiedzieć komu mam ufać i czy organizator (zakładając że ma najszczersze intencje), odpowiednio zabezpieczył miejsce gdzie te dane zamierza zbierać.
ale z drugiej strony wydaje mi się absurdalne, żeby Organizator odpowiadał niemal gardłem za potencjalne przecieki czy kradzież danych z konta e-mailowego, które udostępnił do celów związanych z przeprowadzeniem konkursu.
Każdy kto się czegoś podejmuje odpowiada za to gardłem. Pani przedszkolanka, za dzieci, kucharka za zatrucie klientów, ekspedientka za towar...czy to absurdalne? Ustawy o ochronie danych osobowych nie wymyślono Gloin dla zabawy. Ma ona za zadanie chronić nas przed konkretnymi zagrożeniami, choć wielu póki się o tym nie przekona na własnej skórze, nawet nie ma pojęcia do czego podobne dane mogą być wykorzystane.
Zarzutu żadnego nie ma i nie było. Chciałem się dowiedzieć czy te dane będą bezpieczne. Widzę że odpowiedź na to pytanie sprawia problemy, więc się dowiedziałem , za co dziękuję. I po temacie..

Awatar użytkownika
Gloinnen
Administrator
Posty: 12091
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:58
Lokalizacja: Lothlórien

Re: MIĘDZYPORTALOWY KONKURS POETYCKI - dyskusje okołokonkurs

#7 Post autor: Gloinnen » 12 wrz 2013, 1:21

Rozumiem, Nilmo, ale idąc Twoim tropem rozumowania, to list na poczcie też może zostać przez kogoś otwarty i dane z niego wykradzione. Właściwie jedyna bezpieczna droga, to gdybyś się osobiście pofatygował do pana Kiczora z Twoimi utworami i kopertą z Twoimi danymi.
Bo innej możliwości nie widzę. W tym wypadku Organizatorem jest osoba prywatna, wprawdzie reprezentująca portal, ale ten nie posiada żadnej osobowości prawnej. Podała ona swoje (prawdziwe) dane, aby możliwe było w przyszłości dochodzenie ewentualnych roszczeń.
Każdy jest świadomy cyberprzestępstw, natomiast na rozmaite nieuczciwe praktyki jesteśmy narażeni nie tylko w sieci, tylko w wielu sytuacjach życiowych.
Podałam przykład konkursów ogólnopolskich, gdzie dane osobowe są przesyłane organizatorom w różny sposób, najczęściej listowny. Nikt nie ma kontroli nad tym, jak są przechowywane, czy nie są wprowadzane do jakichś systemów, archiwizowane, kto ma do tego dostęp i w jakim zakresie. Rozumiem, że można te informacje uzyskać, natomiast i tak zawsze słabym ogniwem (gdzieś) może być zabezpieczenie elektroniczne, błąd ludzki albo czyjeś świadome działanie na szkodę. Przypuszczam, że do tych danych ma więcej osób dostęp, niż w przypadku naszego Konkursu Międzyportalowego.
Można i należy być ostrożnym. Można być ostrożnym podwójnie. Można w ogóle zamknąć się w czterech ścianach i nie wychodzić z domu, bo zapewne tuż za progiem czyha bandzior z knifem.
Dopisaliśmy do regulaminu dodatkowy punkt, aby uczestnicy byli świadomi, że ich dane nie będą celowo i świadomie udostępnione osobom trzecim, nie związanym z Konkursem, natomiast wysyłając wiersze na Konkurs udzielają zgody na ich przetwarzanie w celach związanych z jego przeprowadzeniem. W tym zakresie nasz regulamin nie odbiega zasadniczo od regulaminów wielu OKP (niektóre zresztą w ogóle nie regulują tej kwestii). Na przestępstwa przeciwko ustawie mamy wpływ ograniczony. Nie możemy, niestety, ani Tobie, ani innym uczestnikom konkursu zagwarantować, że nawet, gdyby pan Kiczor przechowywał dane w sejfie pancernym w zalakowanych kopertach, nikt nie włamałby się do jego domu i ich nie gwizdnął.
Przykład absurdalny, wiem, ale do tego sprowadza się dyskusja.
Pozostaje jeszcze kwestia Twojego prywatnego zaufania, ale to już nie jest sprawa regulaminowa, ani ustawowa.
Tyle w temacie. Reszta to tylko Twoja, suwerenna, niczym niewymuszona decyzja podyktowana Twoją własną ostrożnością, a nie niedopatrzeniami Organizatora, lukami w regulaminie czy nieuczciwą formułą Konkursu.

Gloinnen.
Niechaj inny wiatr dzisiaj twe włosy rozwiewa
Niechaj na niebo inne twoje oczy patrzą
Niechaj inne twym stopom cień rzucają drzewa
Niechaj noc mnie pogodzi z jawą i rozpaczą

/B. Zadura
_________________
E-mail:
glo@osme-pietro.pl

Nilmo

Re: MIĘDZYPORTALOWY KONKURS POETYCKI - dyskusje okołokonkurs

#8 Post autor: Nilmo » 12 wrz 2013, 8:51

Rozumiem, Nilmo, ale idąc Twoim tropem rozumowania, to list na poczcie też może zostać przez kogoś otwarty i dane z niego wykradzione.
Moim tokiem rozumowania to wysłałbym poleconym. Moim tokiem rozumowania to takie dane wysłałbym panu Kiczorowi spakowane w zabezpieczonym hasłem ZIP-ie, czy RAR-ze, a hasła przesyłał np. Tobie abyś mu przekazała, albo Panu Kiczorowi na drugą skrzynkę utworzoną naprędce np. na gmailu. Tak bym postępował jedynie w wypadku przesyłania danych w miejsca potencjalnie niebezpieczne np. Onet czy WP do których z doświadczenia nie mam zaufania, bo wiem że portale te zbierają dane o zainteresowaniach użytkowników w celach komercyjnych.
Nie ma tu żadnych teorii spiskowych, a jedynie zwykła przezorność w trosce o prywatne dane uczestników. Zrobicie jak chcecie. Uważałem to za istotną kwestię, więc zapytałem.
Zagrożenia nie usuniesz, natomiast jeśli można je w znacznym stopniu zmniejszyć...

JSK
Posty: 361
Rejestracja: 02 lis 2011, 13:28

Re: MIĘDZYPORTALOWY KONKURS POETYCKI - dyskusje okołokonkurs

#9 Post autor: JSK » 12 wrz 2013, 9:09

Nilmo pisze: Moim tokiem rozumowania to wysłałbym poleconym.
Żadne konkursy ogólnopolskie nie przewidują takiej możliwości, choćby dlatego, że na liście poleconym musisz podać adres nadawcy. A to z kolei "gubi" anonimowość autora.
Dlatego do zwykłego listu wkłada się oprócz wierszy dodatkową zaklejoną kopertę z danymi. Czy list dojdzie, to żadnego Organizatora nie obchodzi, dopóki listu nie dostanie. Czy list dostał? Nie dowiadujemy się nigdy. Więc może nasze arcydzieła nie dotarły i stąd brak nagrody?
A wszystko opierać się musi jednak na zaufaniu.
Ponadto nikt nie wspomina o PW, a tam przecież jest chyba najbezpieczniej.

Wysyłanie do mnie listów pocztą (poza jakimś wyjątkiem) też nie jest w porządku. Ponieważ jest to konkurs portalowy, tedy każdy wiersz z korespondencji listowej, musiałbym osobiście przepisywać na komputer. A jestem sam. I mam też inne obowiązki.

Rozumiem ostrożność, ale przesada też do paranoi czasem prowadzi.
Można osobiście. Z Lublina nie jest daleko.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Gloinnen
Administrator
Posty: 12091
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:58
Lokalizacja: Lothlórien

Re: MIĘDZYPORTALOWY KONKURS POETYCKI - dyskusje okołokonkurs

#10 Post autor: Gloinnen » 12 wrz 2013, 10:45

JSK pisze:tedy każdy wiersz z korespondencji listowej, musiałbym osobiście przepisywać na komputer.
Można wysłać na nośniku elektronicznym (płyta, pendrive).
Niechaj inny wiatr dzisiaj twe włosy rozwiewa
Niechaj na niebo inne twoje oczy patrzą
Niechaj inne twym stopom cień rzucają drzewa
Niechaj noc mnie pogodzi z jawą i rozpaczą

/B. Zadura
_________________
E-mail:
glo@osme-pietro.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „KONKURSY”