Wspólne czytanie

Pojedynki indywidualne i grupowe
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Wspólne czytanie

#1 Post autor: Patka » 01 wrz 2015, 11:17

Wpadłam na pomysł pewnej inicjatywy - słowo: "zabawa" nie za bardzo mi tu pasuje - która wymagałaby od nas czegoś więcej niż tylko odgadnięcia hasła lub podana literki. Tytuł wątku pewnie wiele mówi. Ogólnie chodziłoby o to, że umawiamy się na czytanie jakiegoś dzieła, a następnie o nim dyskutujemy. Jak by to konkretnie wyglądało:

1. Jedna osoba wybiera jeden utwór. Może to być powieść, dramat, tomik poetycki itp. Kto chce, zgłasza swoją chęć do czytania. Możemy też najpierw wybrać grupę do czytania (tego pierwszego, następne nie są obowiązkowe) i wspólnie wybrać, co chcemy przeczytać - a jeśli będzie ktoś chciał się jeszcze dopisać do listy, to się dopisze. Można też czytać dwie-trzy utwory dla porównania czegoś, np. opisów w powieści.
2. Na przeczytanie tekstów dajemy od 5 do 14 dni, w zależności od grubości dzieła. Oczywiście jeśli wszyscy uczestnicy inicjatywy skończą czytać wcześniej, wtedy i dyskusja rozpocznie się przed czasem.
3. Dzieła powinny być ogólnie dostępne, nie dajemy do czytania jakichś rzadkich i ciężko dostępnych utworów. Wydanie jest nieważne, chyba że poszczególne wydania bardzo się od siebie różnią.
4. Chciałabym bardzo, by dyskusje na temat powieści/tomików nie ograniczały się jedynie do następującego schematu: "podobało ci się? "tak, bardzo, a tobie?", "nie, jakieś takie drętwe". Myślę, że wiadomo, o co mi chodzi. Żeby dawać od siebie jak najwięcej przemyśleń. Gdy będą pytania/wątpliwości - pytać. Gdy coś zadziwi/przerazi/rozśmieszy - pisać o tym. Nie chcę podawać konkretnych tematów dyskusji - mówmy o wszystkich poziomach książki: warstwie fabularnej/technicznej, bohaterach, akcji, użytych środkach stylistycznych, narratorach/podmiotach lirycznych. Możemy też wychodzić poza tekst i skupiać się np. na historii jego powstania lub osobie autora.
5. Każda dyskusja miałaby osobny wątek, by nie robić bałaganu. Nie wiem, czy trzeba określać czas trwania dyskusji - w dwa tygodnie się raczej zmieścimy.
6. Jeśli będzie sporo chętnych, możemy dzielić się na grupy - jedna czyta to, druga (trzecia, czwarta...) tamto. Jedna osoba mogłaby brać udział w wielu czytaniach. Najlepiej, by grupa liczyła przynajmniej 4 osoby.

Chciałabym tą inicjatywą bardziej zachęcić do czytania. Niestety, również wśród piszących zdarzają się jednostki, które nie czytają, znaczy czytają tylko to, co napisały. Chciałabym wierzyć, że na tym forum takich osób jest jak najmniej. Dzięki zaś podaniu konkretnych tytułów można poznać wiele ciekawych książek, o których wcześniej się nie słyszało. Można też (przepraszam za te powtórzenia "można") w dyskusji podawać przykłady innych podobnych utworów.

Nie wiem, czy wybrałam odpowiednie forum na ten temat. Raczej powinnam go założyć w Polecamy - recenzje i opinie lub w Literaturoznawstwo, ale bałam się, że mało kto tam zajrzy - a do Gier i Zabaw sporo osób zagląda. Zapewne "bawić się" będziemy w wąskim gronie, które rzadko będzie się zmieniać.

Nie podaje na razie pierwszej propozycji na czytanie, bo najpierw chciałabym wiedzieć, czy inicjatywa ma sens i czy ktokolwiek będzie w niej uczestniczyć. Czekam więc na wasze opinie i pytania. :)

Awatar użytkownika
nie
Posty: 1366
Rejestracja: 03 paź 2014, 14:07
Płeć:
Kontakt:

Re: Wspólne czytanie

#2 Post autor: nie » 01 wrz 2015, 11:39

Okres ważności moich postów kończy się w momencie ich opublikowania.

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Moderator
Posty: 1608
Rejestracja: 16 kwie 2015, 14:51

Re: Wspólne czytanie

#3 Post autor: Gorgiasz » 01 wrz 2015, 11:50

Moim zdaniem sens ma. A do dyskusji, to wystarczą nawet dwie osoby, pod (skromnym :cha: ) warunkiem, że rzeczywiście będą chciały dyskutować. Mam tylko pewne obawy w sprawie ustalenia wspólnego tytułu. Powinien być rzeczywiście znany, no i na tyle interesujący oraz nieoklepany, aby chciało się o nim rozmawiać. Również nie najnowszy, aby można go było namierzyć w bibliotekach (bo w większości, to nowych tytułów brak).

Awatar użytkownika
alchemik
Posty: 7009
Rejestracja: 18 wrz 2014, 17:46
Lokalizacja: Trójmiasto i przyległe światy

Re: Wspólne czytanie

#4 Post autor: alchemik » 01 wrz 2015, 14:24

Może być całkiem interesujące. A jednocześnie kierować do czytania i dyskutowania dzieł w innym guście niż własny. Co poniekąd poszerza horyzonty.
* * * * * * * * *
Jak być mądrym.. .?
Ukrywać swoją głupotę!

G.B. Shaw
Lub okazywać ją w niewielkich dawkach, kiedy się tego po tobie spodziewają.
J.E.S.

* * * * * * * * *
alchemik@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Wspólne czytanie

#5 Post autor: Patka » 01 wrz 2015, 14:57

Dziękuję za uwagi. Na początku nawet chciałam zrobić tak, by czytanie odbywało się pojedynczo - np. ja proszę Gorgiasza, by przeczytał taką i taką książkę, później Gorgiasz prosi kogoś innego itp. Ale wtedy nie byłoby dyskusji.
No, z wyborem tytułów będzie najtrudniej. Też nie chcę oklepanych książek jak np. "Trylogia" Sienkiewicza. Możemy za to wziąć mniej znane dzieła znanych autorów, choć mogą to być też zupełnie nieznani autorzy (znaczy znani tylko nielicznym). Ja bym chciała, by pierwsze czytanie dotyczyło jakiegoś tomiku poetyckiego, najlepiej polskiego autora.

Awatar użytkownika
pallas
Posty: 1554
Rejestracja: 22 lip 2015, 19:33

Re: Wspólne czytanie

#6 Post autor: pallas » 01 wrz 2015, 19:25

Widzę, że dzieje się tu coś ciekawego. Chętnie się przyłącze.
Zawsze można po dyskutować, ale z wyborem utworu może być różnie.
Jednak myślę, że znajdziemy odpowiednie dzieło.

:) :) :)
Porzućcie wszelką nadzieję, którzy tu wchodzicie.
/Dante Alighieri - Boska Komedia/

Awatar użytkownika
Patka
Posty: 4597
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:33
Lokalizacja: Toruń
Płeć:
Kontakt:

Re: Wspólne czytanie

#7 Post autor: Patka » 01 wrz 2015, 20:10

Miło mi, że jest jakieś zainteresowanie. Poczekam jeszcze kilka dni na innych chętnych, można już jednak teraz podawać propozycje dzieł do wspólnego czytania. Może ustalimy na początek, że to będzie polski autor, ok?

-- 02 wrz 2015, 13:45 --

Jest jeszcze jedno rozwiązanie - wyzwania czytelnicze, np. ja "wyzywam" Gorgiasza, by przeczytał jakąś książkę. Czytam również i ja, będąc wyzywającą. Dajemy sobie x czasu (od momentu zdobycia dzieła), po przeczytaniu zaś rozpoczyna się dyskusja (w sumie luźna rozmowa), żeby jakoś sprawdzić, czy w ogóle pojedynkujący się czytali książkę. Nie ma, jak w przypadku pojedynków na teksty, zwycięzcy i przegranego - nie będziemy przecież robić testów na znajomość treści utworu. Plusy? Wyzywający będzie miał motywację, by przeczytać coś, co dawno chciał przeczytać, a wyzwany dostanie szansę poznania czegoś ciekawego. Skoro mało kogo interesują Dni Literatury, gdzie też zachęcamy do czytania, to może taka inicjatywa okaże się lepszym pomysłem? Temat z wyzwaniami czytelniczymi zawsze można założyć, może nie będzie zalegał kurzem jak wątek z wyzwaniami tekstowymi. Można by rzucać wyzwanie też więcej niż jednej osobie albo rzucać je "w tłum".

Awatar użytkownika
pallas
Posty: 1554
Rejestracja: 22 lip 2015, 19:33

Re: Wspólne czytanie

#8 Post autor: pallas » 02 wrz 2015, 16:44

Myślę, że to dobry pomysł. Wyzwanie zawsze działa motywująco. Przynajmniej na mnie.
Porzućcie wszelką nadzieję, którzy tu wchodzicie.
/Dante Alighieri - Boska Komedia/

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 13037
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:50
Lokalizacja: wieś

Re: Wspólne czytanie

#9 Post autor: skaranie boskie » 02 wrz 2015, 22:34

Z tymi wyzwaniami to może być różnie.
Załóżmy, że wyzywasz tego Gorgiasza, a on akurat ma do napisania pracę doktorską z filozofii i za ch... ińskiego boga nie znajdzie czasu. I co? Wyjdzie na lenia, który czyta tylko to, co sam napisze.
Proponuję rzucać hasło - tytuł i autora i czekać, aż znajdzie się interlokutor. A może i kilku się przytrafi?
Co o takiej wersji myślisz, Pomysłodawczyni?
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
jaga
Posty: 578
Rejestracja: 02 gru 2011, 19:33

Re: Wspólne czytanie

#10 Post autor: jaga » 03 wrz 2015, 8:48

... -
Ostatnio zmieniony 26 maja 2017, 22:28 przez jaga, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem jaka jestem. Niepojęty przypadek, jak każdy przypadek.
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ

Wróć do „POJEDYNKI”