Z konspektu politruka

Miejsce na ostrą satyrę, utwory prześmiewcze i Wasze rozmaite wygłupy. W granicach przyzwoitości.

Moderatorzy: skaranie boskie, Leon Gutner

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
alchemik
Posty: 7009
Rejestracja: 18 wrz 2014, 17:46
Lokalizacja: Trójmiasto i przyległe światy

Re: Z konspektu politruka

#41 Post autor: alchemik » 04 paź 2016, 14:27

Nie, Elu! Powraca średniowiecze, bo ludzie znów manipulują imieniem Boga dla osiągnięcia swoich celów. Znów narzucają innym jak mają myśleć.
To wszystko nie do Ciebie. Ty masz swoje doświadczenia z Bogiem.

Katolicyzm? A w czym on jest lepszy od innych wyznań czy religii?
Liczy się wiara, otwartość i gotowość do poświęceń, a nie zapiekłość w sobie, paranoiczne reagowanie na inność i węszenie we wszystkim ataków na kościół jedyny. Boga atakować sie nie da. Można co najwyżej przeklinać. Ale robią to również religijni ludzie w wierze, w chwilach krzywdy i zwątpienia. Napisałaś na czacie o rzucaniu kamieniem. A jakie ty masz prawo do osądzania i potępiania?
* * * * * * * * *
Jak być mądrym.. .?
Ukrywać swoją głupotę!

G.B. Shaw
Lub okazywać ją w niewielkich dawkach, kiedy się tego po tobie spodziewają.
J.E.S.

* * * * * * * * *
alchemik@osme-pietro.pl

elka

Re: Z konspektu politruka

#42 Post autor: elka » 04 paź 2016, 14:47

Przepraszam, Jerzy, ale to Nie, napisał o rzucaniu kamieniem. Ja napisałam, czy podać mu kamień.

Co się dzieje, że wszystko co złe zrzucacie na mnie? Jeżeli Ci przeszkadzam na forum, to mnie zbanuj, ale nie zarzucaj winy innych, bo to żałosne.

Awatar użytkownika
nie
Posty: 1366
Rejestracja: 03 paź 2014, 14:07
Płeć:
Kontakt:

Re: Z konspektu politruka

#43 Post autor: nie » 04 paź 2016, 15:35

Ja tylko groszkiem.

Co do biblijnego Jahwe. Biblia zawiera kilkaset boskich nakazów mordowania różnych grup ludzi. Jasne jest, że wierni nie słyszą tych fragmentów w kościele. Są one przed nimi ukrywane, a w przypadkach odkrycia przeinaczane poprzez nieuzasadnione interpretacje. Dzieje się tak dlatego, że moralność głównego bohatera Biblii jest nie do zaakceptowania przez współczesną, humanistyczną cywilizację europejską. Dawniej owe przykazania były egzekwowane, a biblijne wersety wydały wyrok na miliony ludzi. W rozwijającej się moralnie cywilizacji taki stan rzeczy nie mógł się zachować i kościół, aby utrzymać wpływy, musiał się dostosować do postępującej myśli humanistycznej (i naukowej, czego najbardziej groteskowym przejawem jest akceptacja Teorii ewolucji przez Jana Pawła II).

U nas nauka i humanizm wyparły religie w większości dziedzin, dzięki temu mamy rozwiniętw prawo, edukację, technologię, medycynę.

Bliski Wschód z kolei nie miał tyle szczęścia i dzisiaj wiele jego państw jest przykładem na to, jak etycznie i cywilizacyjnie opóźniony jest rejon, w którym myśl naukowa i humanistyczna nie przebiła się i nie przerwała dominacji religii.

Samodzielne, krytyczne czytanie Biblii to jeden z najlepszych (choć wcale nie jedyny) sposobów na dostrzeżenie absurdu religii.
Okres ważności moich postów kończy się w momencie ich opublikowania.

elka

Re: Z konspektu politruka

#44 Post autor: elka » 04 paź 2016, 15:47

nie pisze:Ja tylko groszkiem.
Bardzo śmieszne... jeszcze napisz, że to ja zaczęłam od rzucania kamieniem, jestem pewna, że wszyscy Ci uwierzą.
nie pisze:Samodzielne, krytyczne czytanie Biblii to jeden z najlepszych (choć wcale nie jedyny) sposobów na dostrzeżenie absurdu religii.
Dla niektórych, to absurd, dla innych sens życia, ale to nie znaczy, że trzeba się wzajemnie obrażać, ani obrażać religii, którą każdy wyznaje, bądź nie.

witka
Posty: 3121
Rejestracja: 28 wrz 2016, 12:02

Re: Z konspektu politruka

#45 Post autor: witka » 04 paź 2016, 15:51

Dyskuja odeszła zbyt daleko od tekstu.
Został przez kilka osób niewłaściwie odczytany.
Jedni staneli na Okopach Świętej Wiary inni z antykrucjatą o różnych podłożach.
To jest tylko tekst napisany na kolanie a tak poróżnił.
Więc już dajmy spokój, może coś o tekście, czekistach, Czukczach i tygrysach syberyjskich, Tusku, Kaczyńskim, Anieli Merkel.
Nie bój się snów, dzielić się tobą nie będę. - Eka

Awatar użytkownika
lczerwosz
Administrator
Posty: 6936
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51
Lokalizacja: Ursynów

Re: Z konspektu politruka

#46 Post autor: lczerwosz » 04 paź 2016, 16:05

witka pisze: o ... Tusku, Kaczyńskim, Anieli Merkel.
Och nie!. To postacie chwilowe w dziejach ludzkości. Wojna religijna obejmuje więcej wieków.
Co do tekstu. Zastanawiam się, dlaczego dałem się zwieść, może brakuje w nim wskazania, że to nie jest autentyczny pamiętnik politruka odnaleziony po klatach w szufladzie autora. Samo umieszczenie w tym dziale nie wystarczyło.

witka
Posty: 3121
Rejestracja: 28 wrz 2016, 12:02

Re: Z konspektu politruka

#47 Post autor: witka » 04 paź 2016, 16:14

Politruk zatacza krąg historyczny ( bezładnie ) - wynika , że żyje w czasach Putina Tuska , Merkel, Kaczyńskiego . To chyba nietrudne do odczytania.
Ja tutaj przemyciłem właśną ocenę rzeczywistości w krzywym zwierciadle . I prawie wojenka.

Chyba coś podobnego popełnię, ale już bez religii.
Trochę czochrania na forum nie zaszkodzi.
Nie bój się snów, dzielić się tobą nie będę. - Eka

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 13037
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:50
Lokalizacja: wieś

Re: Z konspektu politruka

#48 Post autor: skaranie boskie » 04 paź 2016, 18:24

bronmus45 pisze:a czemuż to nie uchodzi - w pańskiej ocenie - w ten sam sposób wyrażać się o politykach, administratorach, czy moderatorach?...
Ależ proszę. Jeśli to będzie rzeczywiście satyra, a nie paszkwil, to sam się chętnie pośmieję.
Poza tym, wciąż mylicie pojęcia.
Witka nie naśmiewa się tutaj ani z Boga, ani z Jezusa, ani nawet z ich głównego autorytetu - Pana Świętego Papieża Polaka. On tu wyśmiewa się ze sposobu myślenia i przedstawiania rzeczywistości przez tytułowego politruka, a konotacje tego wyśmiewania o wiele bardziej sięgają współczesności, niż uczuć religijnych.
Niestety, te ostatnie ulegają tzw. obrazie najczęściej wtedy, gdy nie ma ku temu powodu. Najlepszym przykładem wspaniałe dzieło pani Nieznalskiej, za które niezawisły i neutralny światopoglądowo sąd wymierzył jej stosowną karę. Ona, w przeciwieństwie do religijnych pacykarzy, umieściła na krzyżu sam tylko męski członek, zapominając dorysować resztę. Może zwyczajnie męskość zbawiciela uznała za najważniejszą? Kto by się nad tym zastanawiał, prawda? Tu mamy to samo. Padły zastrzeżone jedynie do kultu słowa w kontekście pseudoinwektyw i już co niektórym wyłączyło się myślenie. Tak właśnie wyglądają skutki długotrwałej indoktrynacji, niezależnie kto i jaką doktryną emanuje. W końcu taki Pietka Morozow reż w coś wierzył...
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

bronmus45

Re: Z konspektu politruka

#49 Post autor: bronmus45 » 04 paź 2016, 18:49

Każde wytknięcie PANU ADMINISTRATOROWI lub któremuś z moderatorów ich nieregulaminowych zagrywek, niegodnych sprawowanych funkcji może przecież zostać - i zostanie - nazwane paszkwilem.
Już wyobrażam sobie historyjkę, w której wymyślony przeze mnie, wirtualny PeeL wypowiada wielce niepochlebne w stosunku do "wadzy" forum opinie, oceny, porównania... I ja mu to wytykam, jeszcze bardziej dopingując do pogłębionej analizy zachować tejże "wadzy"... I to mi przechodzi bez uszczerbku na mojej tutaj bytności.

P A N I Eeee...!!! Czy uważa P A N, że wszyscy z nas są tak rozgarnięci - według PANA - jak co poniektórzy z tutejszych "władców"...? :no:

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 13037
Rejestracja: 29 paź 2011, 0:50
Lokalizacja: wieś

Re: Z konspektu politruka

#50 Post autor: skaranie boskie » 04 paź 2016, 20:05

bronmus45 pisze:Czy uważa P A N, że wszyscy z nas są tak rozgarnięci - według PANA - jak co poniektórzy z tutejszych "władców"...?
Mam nadzieję, że nie. :)
Gdybyś się rozejrzał po forach na Ósmym, zapewne znalazłbyś niejeden taki, jak to określasz, paszkwil, ale chyba nikogo, kto by przezeń ucierpiał.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „RADOSNA TWÓRCZOŚĆ”