CTM - Edycja III / Teksty i głosowanie

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Koleś
Posty: 485
Rejestracja: 31 mar 2016, 9:22

Re: CTM - Edycja III / Teksty i głosowanie

#31 Post autor: Koleś » 13 paź 2016, 21:13

Takie te pojedynki sławne, a ja nie wiem o co w nich chodzi, widzę tylko, że co chwilę terminy są przesuwane. Przy takim trybie umarłbym ze starości i to kilka razy. :D
Ta "Magia szkoły" też mnie jakoś nie chwyciła, wolę tematy, przy których mogę się wyszaleć, hehe...
Zdecydowana przewaga ujęć satyrycznych.
Akurat mój tekst był całkiem serio, chyba że ironię i sarkazm uznamy za ujęcie satyryczne. :)
Ale z tym wypychaniem, a bardziej z wyparciem, masz dużo racji. Humor zawsze był jakąś formą obrony przed tym, co nieuniknione, przed przemocą, żałobą i nieszczęściem, stąd wziął się czarny humor. Podczas wojny kwitły kabarety, Dymsza śpiewał "Ach, ten wąsik", a Chaplin kręcił "Dyktatora". Podobnie było za komuny, gdy przeważał dowcip aluzyjny. Jest to jakaś forma oswajania się ze strachem. No i potężna broń, której boją się politycy i megalomani. Dlatego nie mam nic przeciwko temu, by robić sobie jaja ze wszystkiego, czego się boimy, co nas drażni, smuci i przygnębia. Dystans sprawia, że wszystko nabiera innych kształtów. A tematy tabu tracą swoją moc nienaruszalności.
"Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty." F. Zappa
"Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

Awatar użytkownika
eka
Moderator
Posty: 10469
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Re: CTM - Edycja III / Teksty i głosowanie

#32 Post autor: eka » 14 paź 2016, 18:36

Koleś pisze:Akurat mój tekst był całkiem serio, chyba że ironię i sarkazm uznamy za ujęcie satyryczne.
Odczytałam Twoją apokalipsę jako ciężar czekania na nieuniknione jej nadejście, to, przyznasz, sensu stricte dramat w pełni nie jest, chociaż... czekanie w celi śmierci prawdopodobnie gorsze od stryczka, fakt. Ale w Twojej miniaturze czeka się na jednego jeźdźca w postaci... pani M.
Ironia może ciąć w czułe punkty jak laser, ale może rozbawić do łez.
Tytuł na bogato, bo poza odwołaniem do objawienia apokalipsy, druga część pozwala dookreślić bohaterów. To co najmniej katolicy, a i osoba w sutannie wchodzi w rachubę, satyra i ironia w jednym.
No i podważenie po całości apokalipsowej zapowiedzi:)
I gdzie tu groza?
:)

Awatar użytkownika
Koleś
Posty: 485
Rejestracja: 31 mar 2016, 9:22

Re: CTM - Edycja III / Teksty i głosowanie

#33 Post autor: Koleś » 14 paź 2016, 19:21

Nie wspomniałem nic o grozie, bo to też nie miała być miniaturka-horror, tylko krótka opowiastka o zawracaniu sobie głowy tym, co i tak nieuchronnie nadejdzie, zamiast próbować przeżyć ten czas oczekiwania jak najpełniej. Skoro koniec i tak musi nadejść, to nie ma sensu położyć się, rozmyślać i bezwolnie czekać, pozwalając, by czas który nam pozostał, tak bezproduktywnie się marnował. Przyznasz, że niewiele w takim przekazie humoru. Fakt, że środki użyte przeze mnie są, jakie są, ale to już kwestia mojego charakteru, że ja pisząc nawet o najsmutniejszych sprawach muszę wcisnąć trochę swojego spaczonego i ironicznego humoru. :)
"Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty." F. Zappa
"Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

Awatar użytkownika
eka
Moderator
Posty: 10469
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Re: CTM - Edycja III / Teksty i głosowanie

#34 Post autor: eka » 14 paź 2016, 19:43

Nie doceniasz siły swojego ironicznego humoru :jez:
W sumie nie mam powodu, aby tłumaczyć dlaczego się śmiałam, czytając:

Apokalipsa w parafii św. Jana

Czekam bezustannie, czekam trawiony nadzieją, że może dziś, może za chwilę... Pan Antoni z czwartego piętra mówił, że nadejdzie z chwilą, gdy Matuszewska spod szóstki da mu dupy. Kto wie, czy ta chwila nadeszła? Pozostanie to tajemnicą Matuszewskiej i pana Antoniego, który wczoraj wyskoczył ze swojego okna. Na szczęście zdążyłem mu zabrać zegarek, zanim ktokolwiek się zorientował i oskarżył mnie o szabrowanie zwłok.
Patrzę na cyferblat i wskazówkę sekundnika, pędzącą w kółko, niczym w obłędnej pułapce. Może gdy się zatrzyma, to będzie już? Wtedy się uwolni od narzuconego ruchu? Wtedy odpocznie i zazna spokoju? Wtedy my wszyscy będziemy wolni od świata pełnego przymusów?
Wciąż czekam, cztery rumaki też czekają w stajniach na swój czas. Z osiedlowej knajpy dochodzą wycia pijanych motocyklistów. Aniołowie piekieł od siedmiu boleści...
Leżę na kanapie, a na nocnym stoliku cichutko tyka zegarek pana Antoniego. Nużące jest takie czekanie, powieki coraz cięższe i cięższe...
Dzwonek do drzwi wyrwał mnie z półdrzemki.
To nic, to tylko Matuszewska przyszła dać mi dupy.

-----------------------------------------------------
:)

Awatar użytkownika
Koleś
Posty: 485
Rejestracja: 31 mar 2016, 9:22

Re: CTM - Edycja III / Teksty i głosowanie

#35 Post autor: Koleś » 14 paź 2016, 20:30

Jakbym chciał napisać naprawdę z jajem, to chyba byś pękła ze śmiechu w takim razie. :cha:

No cóż, tak już mam, że im bardziej staram się pisać serio, tym zabawniej mi to wychodzi. :D
"Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty." F. Zappa
"Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

Awatar użytkownika
Fałszerz komunikatów
Posty: 5020
Rejestracja: 01 sty 2014, 16:53
Lokalizacja: Hotel "Józef K."
Płeć:

Re: CTM - Edycja III / Teksty i głosowanie

#36 Post autor: Fałszerz komunikatów » 14 paź 2016, 23:23

To kolesia? Niezłe, oddałem głos na tę pracę :)

Awatar użytkownika
Koleś
Posty: 485
Rejestracja: 31 mar 2016, 9:22

Re: CTM - Edycja III / Teksty i głosowanie

#37 Post autor: Koleś » 14 paź 2016, 23:35

Widziałem. Dzięki.
Chcesz się na wódkę załapać?
"Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty." F. Zappa
"Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

Awatar użytkownika
Fałszerz komunikatów
Posty: 5020
Rejestracja: 01 sty 2014, 16:53
Lokalizacja: Hotel "Józef K."
Płeć:

Re: CTM - Edycja III / Teksty i głosowanie

#38 Post autor: Fałszerz komunikatów » 14 paź 2016, 23:36

Na gradową chmurkę piwnej pianki ;)

Awatar użytkownika
eka
Moderator
Posty: 10469
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Re: CTM - Edycja III / Teksty i głosowanie

#39 Post autor: eka » 15 paź 2016, 8:18

Wszystkie miniatury (oprócz moich :jez: ) mi się spodobały, ale mocno: Spowiedź Odysa - Lucile i ta:

7.

Seans

Dopiero, kiedy wywaliła na stół zawartość torebki, wszystko stało się jasne i szemrzący w tle Czas apokalipsy zaczął przebijać na pierwszy plan. Z żoną prawie nie rozmawiałem, powiedziałem tylko zgoda, kiedy zażądała rozwodu. Tak, to jego słowa i teraz właśnie wybrzmiały do końca, a jej stanęła przed oczami wietnamska wioska, ludzie pijący z brudnego szkła alkohol zmieszany z krwią kobry. Serce dżungli wciąż jednak bije; czy jedno rozbite lusterko może przeważyć szalę? Ewa włożyła sobie do ust krwawiący palec i zaczęła ssać. Myśl o matce? Będzie dobrze, czas odwróci się i z jego brodawek zacznie sączyć jabłkowy sok, ciepła kora otrze o ramię. Popatrz, siedem lat, a jak niedaleko upadliśmy, cień drzewa ledwie przesunął się po twarzy, zamigotała wilgoć skórzastych liści i przez zarośla przeszło drżenie. Bo niczego bardziej nie znoszę niż smrodu kłamstw – przekonywał ekran i Ewie przemknęło przez głowę – nie oglądaj się tylko, a łuska spadnie z oczu. Dobro czy zło, równie niezrozumiałe jak głód, który właśnie zaczynał rozrastać się pod żebrami. Groza…groza – powiedział pułkownik Walter E. Kurz, słabnącym głosem, patrząc jej prosto w twarz.

*kursywą cytaty ze scenariusza filmu „Czas apokalipsy”

-------------------------------------------

Lekkość pisania, świetny styl, konkret wątku, znakomicie wykorzystana aluzja, obrazowość, no i oscylowanie na granicy epiki i prozy poetyckiej - jak w obrocie piruetu obiekt wirujący zda się odrywać od podłoża.
Bardzo...
:kofe:

Awatar użytkownika
Koleś
Posty: 485
Rejestracja: 31 mar 2016, 9:22

Re: CTM - Edycja III / Teksty i głosowanie

#40 Post autor: Koleś » 15 paź 2016, 11:46

No. Ja właśnie na siódemkę głosowałem i byłem zdziwiony, że tylko ja. No i zwycięska miniatura była drugą opcją. Gdybym miał dwa głosy, to tak bym je rozdzielił.
"Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty." F. Zappa
"Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

ODPOWIEDZ

Wróć do „GRY I ZABAWY”