Ostatni

Piosenki Waszego autorstwa. Wskazany link do wykonia, o ile istnieje.

Moderatorzy: eka, Leon Gutner

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Koleś
Posty: 485
Rejestracja: 31 mar 2016, 9:22

Ostatni

#1 Post autor: Koleś » 20 lip 2016, 1:50

https://www.youtube.com/watch?v=mKEB5MKnwnk

Żydzi, żydzi módlcie się,
oczekujcie swojego Mesjasza.
Tory, Talmudu wciąż w was mniej
i płomień waszej wiary dogasa.

Bo gdy nie będziecie na przyjście gotowi,
dosięgnie, dosięgnie was ręka Jehowy.

Mahometanie, módlcie się.
Spełniają się sury Koranu.
Krwawy półksiężyc zimno lśni
i błyszczą ostrza kindżałów.

Bo kiedy bez broni staniecie w swych szatach,
ogarnie, ogarnie was łaska Allaha.

Chrześcijanie, módlcie się,
niech wnijdzie w was duch Ewangelii.
Drogę zbawienia odnajdźcie w niej,
nim wszechkres otrąbią anieli

Bo gdy was dopadnie grzechu pokusa,
krwią spłynie, krwią spłynie znów serce Chrystusa

Hej, ateiści, pokory czas.
Światło na Słońcu już gaśnie
i nicość z wolna osacza was,
już skończył się popyt na baśnie.

Bo kiedy staniecie ze śmiercią w konkury,
dosięgnie, dosięgnie was ręka natury.

Ile to ja miałem lat, gdy to napisałem? 16? Czyli jakieś 25 lat temu. Wybaczcie naiwność tego tekstu i pompatyczną muzykę, ale taki wtedy byłem i nie, nie zamierzam się tego wstydzić, chociaż może powinienem. :D To była pierwsza moja piosenka, którą nagrałem w profesjonalnym studiu albo raczej jedna z pierwszych, bo chyba wcześniej też coś nagrywałem na jakiś przegląd, ale nie pamiętam jaki. Bodajże "Kwiaty na kamieniach" w Bytomiu, ale pewien nie jestem.
W każdym razie przepraszam, jeśli obraziłem Waszą wrażliwość, ale chciałem to opublikować. To było silniejsze ode mnie, wybaczcie...
"Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty." F. Zappa
"Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

Awatar użytkownika
pallas
Posty: 1554
Rejestracja: 22 lip 2015, 19:33

Re: Ostatni

#2 Post autor: pallas » 20 lip 2016, 12:55

Wiesz mi się nawet podobało. Trochę Kaczmarskiego wyczułem. Śpiewasz nieźle, a muzyka świetna. Mnie nie obraziłeś. Cóż ja w piosenkach obiektywny nie jestem, zresztą nie wiele takiej muzyki słucham. Więc co tu dużo mówić.

:)
Porzućcie wszelką nadzieję, którzy tu wchodzicie.
/Dante Alighieri - Boska Komedia/

Awatar użytkownika
Koleś
Posty: 485
Rejestracja: 31 mar 2016, 9:22

Re: Ostatni

#3 Post autor: Koleś » 20 lip 2016, 13:19

Dzięki, Pallas.
Przez długi czas byłem zafascynowany Kaczmarskim, a jako małolat w szczególności, więc pewnie gdzieś on tam musi pobrzmiewać w moich starych tekstach, czasami bardziej, a czasami mniej świadomie (tutaj akurat mniej). Zresztą do dzisiaj bardzo go lubię słuchać i czytać (w końcu był też poetą i prozaikiem).

Wydaje mi się, że w odbiorze jakiejkolwiek sztuki nie można być obiektywnym, przecież wiersz, proza, obraz, muzyka, film, teatr działają na emocje, więc jak tu być obiektywnym?

Cieszę się, że egzystencjalne wynurzenia szesnastolatka nie uraziły Twojej wrażliwości, to znaczy, że jako gówniarz nie pisałem tak strasznie, chociaż teraz patrzę na ten tekst z lekkim zażenowaniem, to jednak nie wstydzę się go. Przecież każdy kiedyś był młodym idealistą. :cha:
"Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty." F. Zappa
"Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Moderator
Posty: 1608
Rejestracja: 16 kwie 2015, 14:51

Re: Ostatni

#4 Post autor: Gorgiasz » 20 lip 2016, 14:22

Przy okazji posłuchałem innych Twoich nagrań. Nieźle śpiewasz, przyjemnie posłuchać. Szczególnie podobało mi się To wykonanie:
https://www.youtube.com/watch?v=ZommM2zBeZ0

I jeszcze to:
https://www.youtube.com/watch?v=iurI1jjW9bI

Awatar użytkownika
Koleś
Posty: 485
Rejestracja: 31 mar 2016, 9:22

Re: Ostatni

#5 Post autor: Koleś » 20 lip 2016, 14:57

Gorgiasz pisze:Przy okazji posłuchałem innych Twoich nagrań. Nieźle śpiewasz, przyjemnie posłuchać. Szczególnie podobało mi się To wykonanie:
https://www.youtube.com/watch?v=ZommM2zBeZ0
Ja mam dość ambiwalentny stosunek do tego nagrania, zresztą stworzone jest ono przez internet, co słychać (nie zawsze linia wokalna zgrywa się z podkładem). Kawałek jest świetny, zawsze chciałem go zaśpiewać, żona mojego przyjaciela napisała znakomity tekst. Kumpel wysłał mi podkład przez neta, ja dośpiewałem w Holandii, on to obrobił, zrobił "teledysk", wrzucił na YT i... wyszło jak wyszło... :cha:

Dzięki za miłe słowa, Gorgiaszu. Wbrew pozorom śpiewanie to ciężki kawałek chleba, nauka dykcji, emisji głosu (m.in. u Zapendowskiej, ale nie tylko u niej), to była naprawdę ciężka praca, więc tym bardziej cieszy, że ktoś to docenia.
Rzadko piszę teksty, raczej śpiewam covery albo piszę muzykę do gotowych tekstów, bo uważam, że są lepsi ode mnie, ale czasami się zdarzało, że jakiś tekst spłodziłem.

Pozwólcie, że jeszcze coś Wam wrzucę i obiecuję, że zamilknę, bo nie chcę być postrzegany jako narcyz. Ten wiersz Grochowiaka rozwalił mnie od pierwszej lektury. Nie wytrzymałem, musiałem napisać do niego muzykę. :cha:
Tutaj w duecie GRAAL, który założyłem z kumplem (to było 15 lat temu):
https://www.youtube.com/watch?v=3lCURJHluQY

-- 20 lip 2016, 14:08 --

O, dorzuciłeś jeszcze "Kometę"...
To był dość desperacki pomysł, by zagrać tę piosenkę szybciej niż Nohavica, co wiązało się z desperacką ekwilibrystyką dykcyjną z mojej strony. Lubię tę wersję, chociaż fatalnie rozłożone są akcenty, tak się nie akcentuje po polsku, ale trudno, piosenka poszła w świat, już po ptokach. Teraz inaczej bym to zaśpiewał. :D

-- 21 lip 2016, 13:05 --

Gorgiaszu, jeśli podoba Ci się "Kometa", to masz tu w innym tłumaczeniu i wykonaniu:
https://www.youtube.com/watch?v=Geg5ivtFhwY
"Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty." F. Zappa
"Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

Awatar użytkownika
eka
Moderator
Posty: 10469
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Re: Ostatni

#6 Post autor: eka » 21 lip 2016, 17:32


ODPOWIEDZ

Wróć do „PIOSENKA DOBRA NA WSZYSTKO”