Miś Tomek i łowiczanka

Wiersze i opowiadania dla najmłodszych czytelników, historyjki, bajki, baśnie.

Moderatorzy: skaranie boskie, eka

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Alicja Jonasz
Posty: 1044
Rejestracja: 24 kwie 2012, 9:01
Płeć:

Miś Tomek i łowiczanka

#1 Post autor: Alicja Jonasz » 02 lis 2017, 21:21

Miś Tomek ma wielu przyjaciół, z którymi bawi się, chodzi na spacery i czyta książeczki, ale najbardziej uwielbia spotykać się z przedszkolakami. Wśród dzieci nigdy nie jest mu smutno. Potrafią go rozweselić jak mało kto, rozbawić i rozchichotać że ho ho! Miś bardzo je kocha, a wiadomo nie od dziś, że gdy się kogoś mocno kocha, chciałoby się mu ofiarować cały świat - czasami tym światem jest uśmiech, delikatny i cieplutki, płynący prosto z serduszka, czasami kwiatek pachnący słońcem, złocisty listek klonu albo cukierek, a czasami... no właśnie, czasami tym prezentem jest obecność kogoś niezwykłego, kogoś milutkiego, kolorowego, roztańczonego i rozśpiewanego, kogoś jak z bajki, zaczarowanego!
Tego dnia, o którym chcę wam opowiedzieć, miś zaprosił do przedszkola lalkę Zuzię, która śpiewa i tańczy w zespole ludowym. Przyszła, a właściwie przypłynęła na swych roztańczonych nóżkach jak wesoły promyczek słońca, mrugnęła figlarnie do dzieci, najpierw jednym okiem, później drugim, uśmiechnęła się, zatupała bucikami w podłogę, zaklaskała i okręciła się w miejscu jak baletnica, potem dygnęła grzecznie i usiadła na krzesełku. Przedszkolaki aż westchnęły z zachwytu:
- Ojej, jaka jesteś piękna, Zuziu! Piękniejsza niż wszystkie królewny razem wzięte! A ubierasz się ładniej od modelki!
Rzeczywiście, zamiast sportowej koszulki, modnych leginsów lalka Zuzia miała na sobie ludowy strój łowicki - białą, płócienną koszulę ozdobioną na kołnierzyku i rękawach kolorowym haftem, na niej aksamitny stanik, oraz pasiastą, marszczoną spódnicę. Całości dopełniały dwa złote warkocze związane czerwonymi wstążkami, swobodnie spływające na ramiona. Wszystkie dziewczynki chciały wyglądać tak pięknie jak lalka Zuzia.
- Ojej, jakie śliczne korale! - wołały, oglądając dokładnie strój lalki. - A jakie masz mięciutkie trzewiczki! A te wzorki na koszuli są jak tęcza latem!
Wesoły szczebiot niósł się po całej sali.
Lalka Zuzia lubi być chwalona. Co chwilę wstawała, aby pokazać jakiś element swojego stroju. Łowicki strój ludowy jest bardzo kolorowy i bogato zdobiony. Misiowi najbardziej podoba się spódnica w barwne pasy. Kiedy lalka Zuzia tańczy, obraca się w koło albo kołysze na boki, wygląda tak ślicznie jak barwny motyl na letniej łące.
- Kiedyś dziewczyny z mazowieckiej wsi tak się ubierały na co dzień - oznajmiła pani Kasia. - Obecnie taki strój nosi się tylko podczas świąt i uroczystości kościelnych.
- Ach, chciałabym zostać łowiczanką - westchnęła pani Kamilka. - I tańczyć w zespole ludowym tak jak lalka Zuzia!
- My też! My też! - zawołały dziewczynki jednym głosem.
- Nasz region świętokrzyski także ma swój strój ludowy - powiedziała pani Kasia, pokazując dzieciom ilustracje przedstawiające tancerki i tancerzy ubranych w różne stroje ludowe. Ojej, czego tam nie było! Barwne chusty, koszule zdobione haftem, spódnice i spodnie, wstążki, korale, piórka, trzewiki i różnokształtne czapki. Na jednym z obrazków stał góral z góralką, oboje ubrani w strój podhalański, na drugim podrygiwała para w stroju krakowskim. Pani pokazała przedszkolakom mnóstwo obrazków, a na każdym przedstawiona była inna para w stroju ludowym. Dzieci oglądały z zaciekawieniem, a lalka Zuzia co rusz podsuwała im nową ilustrację. Oto strój śląski, a to kujawski, kurpiowski, wielkopolski... Ach, jakie te wszystkie stroje piękne!
Miś z niepokojem spojrzał na zegarek. Ojej, wkrótce podwieczorek, a my jeszcze nie zatańczyliśmy ani nie zaśpiewaliśmy żadnej ludowej piosenki, pomyślał, zrywając się z krzesła. Stanął przed lalką Zuzią, szasnął nogami i lekko się skłoniwszy, zaproponował:
- Zatańczymy, Zuziu?
- Chętnie! - zawołała lalka. - Ale dzieci niech zatańczą z nami!
Przedszkolaki ustawiły się w kole, a Zuzia, kołysząc się na boki, zaczęła śpiewać:
Łowiczanka jestem, dana, dana, dana,
Mogę śpiewać, tańczyć do białego rana
Łowiczanka jestem, z samego Łowicza,
Od innych panienek wianka nie pożyczam***
Miś naśladował lalkę Zuzię, kołysał się na boki jak beczułka pełna miodu, dzieci brały z niego przykład - przestępowały z nogi na nogę, z prawej na lewą, z lewej na prawą, a potem hopsasa do góry! Lalka Zuzia okręciła się i zaklaskała w dłonie, a miś niczym baletmistrz zrobił piruet, aż przedszkolaki zaczęły bić brawo.
- Brawo, lalka Zuzia! Brawo, miś Tomek! - zawołała pani Kasia.
- Brawo, dzieci! - dodała pani Kamilka.
Wszyscy bawili się wyśmienicie. Na koniec pani kucharka poczęstowała misia Tomka i lalkę Zuzię smacznym kisielkiem z kawałkami owoców.
- Mniam... Mniam... Pyszny kisielek, słodziutki i dobry jak miodek - miś pogłaskał się po brzuszku, patrząc, jak smakołyk szybko znika z miseczek dzieci.

*** tekst piosenki z repertuaru zespołu Mazowsze
Alicja Jonasz

"A kiedy przyjdzie także po mnie
Zegarmistrz światła purpurowy
By mi zabełtać błękit w głowie
To będę jasny i gotowy"
Tadeusz Woźniak

Awatar użytkownika
eka
Moderator
Posty: 10469
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Miś Tomek i łowiczanka

#2 Post autor: eka » 03 lis 2017, 18:25

A teraz o wyższości zabawy nad smutkiem, nieuleganiu modowym lansom i w ogóle o naprawie świata:)
Znowu sobie pomarzyłam i zrelaksowałam się, no wydaj wreszcie te historie, bo z komputerem do łóżka trudno się ułożyć.

Awatar użytkownika
Alicja Jonasz
Posty: 1044
Rejestracja: 24 kwie 2012, 9:01
Płeć:

Miś Tomek i łowiczanka

#3 Post autor: Alicja Jonasz » 03 lis 2017, 20:21

A jak to się wydaje? Hm :myśli:
Alicja Jonasz

"A kiedy przyjdzie także po mnie
Zegarmistrz światła purpurowy
By mi zabełtać błękit w głowie
To będę jasny i gotowy"
Tadeusz Woźniak

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Moderator
Posty: 1608
Rejestracja: 16 kwie 2015, 14:51

Miś Tomek i łowiczanka

#4 Post autor: Gorgiasz » 03 lis 2017, 20:48

Alicja Jonasz pisze:
03 lis 2017, 20:21
A jak to się wydaje? Hm :myśli:
Zbiera się do kupy najciekawsze historie i wysyła do wydawnictw, które wydają książki dla dzieci. Potem się czeka na odpowiedź.
Przypominam sobie, że kiedyś coś Ci wysyłałem wt ym temacie (szczegółów nie pomnę). Próbowałaś?

Awatar użytkownika
Alicja Jonasz
Posty: 1044
Rejestracja: 24 kwie 2012, 9:01
Płeć:

Miś Tomek i łowiczanka

#5 Post autor: Alicja Jonasz » 03 lis 2017, 21:05

yhym, ale odpisali, że wydają klasyków, a przynajmniej znane nazwiska; kiedyś zapewne zbiorę do kupy to i owo, na razie to chyba muszę się; dziękuję, Gorgiaszu :)
Alicja Jonasz

"A kiedy przyjdzie także po mnie
Zegarmistrz światła purpurowy
By mi zabełtać błękit w głowie
To będę jasny i gotowy"
Tadeusz Woźniak

Awatar użytkownika
tabakiera
Posty: 2365
Rejestracja: 15 lip 2015, 20:48
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Miś Tomek i łowiczanka

#6 Post autor: tabakiera » 03 lis 2017, 21:11

Bardzo ciekawa lekcja o polskiej tradycji.
Kolorowa, barwna, tańcząca.
Do tego pełna uśmiechu i sympatii.
Taka przyjacielska i milusińska.

Awatar użytkownika
Alicja Jonasz
Posty: 1044
Rejestracja: 24 kwie 2012, 9:01
Płeć:

Miś Tomek i łowiczanka

#7 Post autor: Alicja Jonasz » 05 lis 2017, 9:56

dziękuję, tabakiero, za opinię :)
Alicja Jonasz

"A kiedy przyjdzie także po mnie
Zegarmistrz światła purpurowy
By mi zabełtać błękit w głowie
To będę jasny i gotowy"
Tadeusz Woźniak

ODPOWIEDZ

Wróć do „UTWORY DLA DZIECI”