Talerz w fioletach

Moderatorzy: lczerwosz, Lucile

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Miladora
Posty: 5496
Rejestracja: 01 lis 2011, 18:20
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Re: Talerz w fioletach

#11 Post autor: Miladora » 07 mar 2012, 0:16

To namawiam do spróbowania, Mary Lou. :)

:rosa:
Zawsze tkwi we mnie coś,
co nie przestaje się uśmiechać.

(Romain Gary - Obietnica poranka)

Awatar użytkownika
anastazja
Posty: 6176
Rejestracja: 02 lis 2011, 16:37
Lokalizacja: Bieszczady
Płeć:

Re: Talerz w fioletach

#12 Post autor: anastazja » 08 lut 2013, 20:56

Teraz poczułam się skopana', nie, nie takich zdolności to nie mam, basta. Trzeba se,' to z łba wybić :wrrr: :hm:
A ludzie tłoczą się wokół poety i mówią mu: zaśpiewaj znowu, a to znaczy: niech nowe cierpienia umęczą twą duszę."
(S. Kierkegaard, "Albo,albo"

wierszonna

Re: Talerz w fioletach

#13 Post autor: wierszonna » 09 lut 2013, 21:28

talerz - mandala :) cudo!

Awatar użytkownika
jaga
Posty: 578
Rejestracja: 02 gru 2011, 19:33

Re: Talerz w fioletach

#14 Post autor: jaga » 09 lut 2013, 21:30

piękny talerz - czym namalowany?
pytam bo ja laik
:kofe:
Jestem jaka jestem. Niepojęty przypadek, jak każdy przypadek.
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Miladora
Posty: 5496
Rejestracja: 01 lis 2011, 18:20
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Re: Talerz w fioletach

#15 Post autor: Miladora » 10 lut 2013, 12:56

anastazja pisze:Trzeba se,' to z łba wybić :wrrr:
Akurat. Trzeba zacząć próbować, Nastuś. :)
Farby i konturówki można nawet przez Internet zamówić - wystarczy wbić w Google "farby i konturówki do szkła - do wypalania".
Jeżeli zechcesz kiedykolwiek zaryzykować, to podam Ci wszystkie namiary albo nawet kupię i wyślę Ci odpowiednie akcesoria.
Dzięki za nalot - Ustrzyk też nie od razu zbudowano. ;) :rosa:
wierszonna pisze:talerz - mandala
Ładne określenie, Wierszonko. :)
Dzięki :rosa:
jaga pisze:piękny talerz - czym namalowany?
Specjalnymi farbami do szkła, Jaguś. :)
Najpierw rysuje się wzór konturówką, a potem wypełnia. Po skończeniu - wypala w kuchence i jest trwały.
To farby na bazie akrylu.
Dzięki :rosa:

Miłej niedzieli :)
Zawsze tkwi we mnie coś,
co nie przestaje się uśmiechać.

(Romain Gary - Obietnica poranka)

Awatar użytkownika
jaga
Posty: 578
Rejestracja: 02 gru 2011, 19:33

Re: Talerz w fioletach

#16 Post autor: jaga » 10 lut 2013, 14:34

jesteś podwójnie zdolna - musisz jeszcze ładnie rysować
by później namalować..
gratuluję

Jak będę chciała spróbować - zwrócę się do ciebie
o poradę - jak pozwolisz
:kofe:
Jestem jaka jestem. Niepojęty przypadek, jak każdy przypadek.
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Miladora
Posty: 5496
Rejestracja: 01 lis 2011, 18:20
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Re: Talerz w fioletach

#17 Post autor: Miladora » 10 lut 2013, 16:10

jaga pisze:jak pozwolisz
Oczywiście. :)

I na wszelki wypadek już wklejam "receptę na szklane malowanki". :)

Polecam farby i konturówki francuskiej firmy Lefranc-Bourgeois, dostępne w sklepach dla plastyków, w wersji „do wypalania”, czyli produkowane na bazie akrylu i wodorozpuszczalne, co jest znacznie wygodniejsze w użyciu niż ich inna wersja, wymagająca stosowania białego spirytusu. Farby te są w dwóch rodzajach – transparentne i kryjące, lecz zarówno do szkła, jak i porcelany, a nawet drewna (ramki do fotografii na przykład), używam farb transparentnych. Łatwo je mieszać ze sobą, co pozwala na uzyskiwanie niezliczonych odcieni, a dodanie odrobiny farby złotej czy srebrnej daje efekt „świetlistości”.
Farby „do wypalania” niekoniecznie muszą być wypalane, gdyż już po trzech dniach uzyskują trudno zmywalną formę, co sprawdza się w przypadku malowania ceramiki łazienkowej (na przykład) lub przedmiotów, które trudno wsadzić do piekarnika.
Właśnie – do piekarnika. Te farby wypala się bowiem w zwykłej kuchence przez pół godziny w temperaturze 150 stopni C i to wystarczy, by nie zeszły nawet w zmywarkach. Jednak nie polecam mycia szkła w zmywarkach, bo szkło lubi matowieć.
Najlepiej użyć odrobiny płynu do mycia naczyń i spłukać pod bieżącą wodą.
Podaję linki, żeby można było zobaczyć, jak wyglądają:

http://www.szal-art.pl/farby-do-szkla_23/ - farby także innych producentów.
http://www.sklepplastyczny.pl/glass-tile-383_131/
http://www.gralux.com.pl/Default.aspx?id=39

Oczywiście, przy użyciu farb „do wypalania” konieczne jest stosowanie konturówek również „do wypalania”. W odróżnieniu od innych zamieszczone są w opakowaniach podobnych do tych, w jakich sprzedaje się szczoteczki do zębów, więc łatwo poznać.

A teraz – w jaki sposób zabrać się za malowanie:
Na początek wystarczą podstawowe kolory – na przykład: czerwony, żółty, niebieski, brązowy – mieszając je ze sobą, uzyskuje się inne oraz różne odcienie barw.
Farby są niesłychanie wydajne – odmierza się je „na krople” (chociażby końcówką pędzelka) i wygodnie robić to w malutkiej zakrętce jakiejś aptecznej buteleczki. Same farby gęstnieją pod wpływem powietrza, więc dobrze jest je mieszać z wodą (też odmierzaną „na krople”), co pozwala na uzyskiwanie różnego rodzaju intensywności barwy i dobre rozprowadzenie po malowanej powierzchni.
Do malowania dobrze jest zaopatrzyć się w pędzelki o numerach 0, 1, 2 – zależy jak duże powierzchnie chcemy malować.
A więc warsztat malarski powinien zawierać:
- farby
- konturówki
- kilka małych zakrętek
- małe naczyńko z wodą
- patyczki do uszu – dobrze się nimi ściera w razie czego nieudane pociągnięcia ręki
- małą lampkę do podświetlania z prawej strony, żeby wszystko było dobrze widoczne
- arkusz białego papieru jako podkładkę pod malowane rzeczy

Szkło czy porcelana powinny być umyte w celu odtłuszczenia powierzchni, a na początek można do ćwiczeń użyć jakichkolwiek starych szklanek, słoików czy talerzyków, bo gdy się wzór nie uda, to bez problemów wszystko zmywa się pod ciepłą wodą. Wzory można projektować ołówkiem na papierze, a potem to samo robić na szkle, zachowując właściwe proporcje. Wystarczy podzielić „na oko” powierzchnię np. kieliszka, odznaczając odległości i wysokość za pomocą malutkich kropek stawianych konturówką.
Zaczynamy bowiem od rysowania konturówką wzorów, a po ich wyschnięciu nakładamy wewnątrz farby pędzelkiem, co daje efekt witrażu. Przy okazji - dobrze jest przy rysowaniu i malowaniu opierać nadgarstek o krawędź stołu, bo wtedy eliminujemy przypadkowe zachwiania ręki.
Konturówka zawiera pastę, która przez lekkie naciskanie palców wydostaje się z cienkiej końcówki tubki, zostawiając szybko zastygające kreski czy inne esy floresy.
Przy odrobinie wprawy można nią narysować wszystko i na wszystkim – na szkle, porcelanie, glazurze łazienkowej, drewnie, metalu, plastiku, papierze czy kartonie.
Farba jest bowiem trwała nawet bez wypalania.
Aha – po wypaleniu i wystygnięciu malowanego przedmiotu dobrze jest go umyć, by pozbyć się śladów palców, co nieuniknione, gdy przytrzymuje się obiekt na stole.

I to w zasadzie wszystko, a w razie jakichś pytań, chętnie odpowiem.
Życzę powodzenia wszystkim chętnym do odkrycia w sobie malarskiego talentu.
Bo, uwierzcie, każdy go ma. :)
Zawsze tkwi we mnie coś,
co nie przestaje się uśmiechać.

(Romain Gary - Obietnica poranka)

Awatar użytkownika
jaga
Posty: 578
Rejestracja: 02 gru 2011, 19:33

Re: Talerz w fioletach

#18 Post autor: jaga » 10 lut 2013, 19:36

dziękuje za wyczerpującą odpowiedź - może się skusze
napasałaś tak zachęcająco
:kofe:
Jestem jaka jestem. Niepojęty przypadek, jak każdy przypadek.
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
anastazja
Posty: 6176
Rejestracja: 02 lis 2011, 16:37
Lokalizacja: Bieszczady
Płeć:

Re: Talerz w fioletach

#19 Post autor: anastazja » 27 lut 2013, 16:41

Miladora pisze:Akurat. Trzeba zacząć próbować, Nastuś. :)
Farby i konturówki można nawet przez Internet zamówić - wystarczy wbić w Google "farby i konturówki do szkła - do wypalania".
Jeżeli zechcesz kiedykolwiek zaryzykować, to podam Ci wszystkie namiary albo nawet kupię i wyślę Ci odpowiednie akcesoria.
Dzięki za nalot - Ustrzyk też nie od razu zbudowano.

Ha, ha, to prawda Mileńku. ;)
A ludzie tłoczą się wokół poety i mówią mu: zaśpiewaj znowu, a to znaczy: niech nowe cierpienia umęczą twą duszę."
(S. Kierkegaard, "Albo,albo"

Awatar użytkownika
Ryszard Sziler
Posty: 168
Rejestracja: 04 cze 2013, 9:00

Re: Talerz w fioletach

#20 Post autor: Ryszard Sziler » 08 cze 2013, 9:04

:) Z uznaniem :ok:
Też tam coś czasem maziam po szkle ( nie wiem jak tu się wkleja zdjęcia, więc pokażę innym razem ) , ale raczej sporadycznie, jednak ornamentyka interesuje mnie bardzo, bo stosuję ją w repuserstwie, więc może kiedyś o tym pogwarzymy sobie ? :)
Pozdrawiam cieplutko.
:rosa:

ODPOWIEDZ

Wróć do „SZTUKA UŻYTKOWA”